Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Lexus RX w trzech odsłonach – plusy, minusy, ceny, konkurencja

Lexus RX to luksusowo wyposażony SUV japońskiej marki. Czy jest dziś godnym przeciwnikiem dla niemieckiej konkurencji z segmentu?
Lexus RX
Rodzina Lexus RX w komplecie (fot. Lexus)

Lexus, japońska marka premium cieszy się w naszym kraju coraz większym powodzeniem. Firma otworzyła 20 salon sprzedaży w Polsce i ma apetyt na zabranie sporego kawałka tortu zasiedziałym na tronie przedstawicielom klasy premium. Jednym z najnowszych modeli, które zadebiutowały w tym roku jest Lexus RX. Model ten jest też jednym z pierwszych (wcześniej był model LX) SUV-ów, jakie oferowała japońska marka. Pierwsza generacja RX-a zadebiutowała na rynku w 1998 roku. Inne modele mające postać SUV-a, czyli Lexus NX, UX, czy nowe modele jak RZ i LBX, zadebiutowały na rynku później. Najnowsza, piąta generacja (oznaczenie AL30) pojawiła się w salonach w 2023 roku. Jak wypada ten model na tle konkurencji? Przyglądamy się każdej z trzech odmian napędowych tego modelu.

Luksusowy SUV

Lexus RX kabina
Lexus RX to SUV, który zapewni bardzo komfortową podróż (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Najnowszy Lexus RX to kawał SUV-a. Auto mierzy blisko 5 metrów długości (4890 mm), jest niemal na 2 metry szerokie (1920 mm), a jego wysokość to 1695 mm. Gabaryty każdej z trzech wersji napędowych są identyczne. Bez względu na napęd, jaki wybierzemy, warto wiedzieć, że auto zawsze będzie ważyć ponad 2 tony. Typowy przedstawiciel SUV-ów segmentu E. Choć, nie do końca, bo jeżeli od tego segmentu oczekujemy ponadprzeciętnych mocy z napędu, to Lexus stawia raczej na komfort, chce zachwycić klientów innymi atutami. Zobaczmy zatem…

Jak klienci głosują portfelami?

Lexus RX osłona chłodnicy
Charakterystyczna “klepsydra” w RX najnowszej generacji została niejako wtopiona w przedni pas auta. Wygląda to elegancko (fot. Lexus)

RX to popularny model w swoim segmencie. Obecnie (wg najnowszych danych marki z początku grudnia) jest to jeden z najpopularniejszych modeli Lexusa. Najpopularniejszym w tym roku SUV-em marki jest mniejszy model NX (segment D premium). Od początku roku w Polsce zarejestrowano ponad 9576 Lexusów, a liczba rejestracji dokonanych przez klientów indywidualnych wzrosła o 124% rok do roku. Według danych z listopada 2023 roku, marka jest obecnie czwartym graczem w Polsce w segmencie premium. Wyprzedza ją jedynie niemiecka “trójca”, czyli Audi, BMW i Mercedes. W opublikowanej dosłownie kilka dni temu informacji przedstawiciele japońskiej marki pochwalili się, że właśnie w listopadzie to Lexux RX był najchętniej kupowanym SUV-em segmentu E premium w Polsce. Model, który dostępny jest w trzech hybrydowych wariantach, ma 15,7% udziału w swojej klasie, a od początku roku na drogi wyjechało już 2383 egzemplarzy tego auta.

Lexus RX choć ma słuszne rozmiary, to dobrze sprawdzi się również w mieście (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Jeżeli chodzi o popularność RX-a na świecie, tutaj nie ma wątpliwości. Od debiutu pierwszej generacji na drogi całego świata trafiło już blisko 4 miliony egzemplarzy tego modelu. RX to najlepiej sprzedający się Lexus w historii japońskiej marki premium.

Lexus RX – wersje napędowe

NApęd RX reali
Każdy RX ma napęd na obie osie, ale realizowany na dwa różne sposoby (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Lexus oferuje w Polsce trzy wersje napędowe modelu RX. Wszystkie trzy to hybrydy, ale każda z nich ma odmienny charakter. Generalnie w aktualnej gamie modelowej mamy następujące warianty:

  • Lexus RX 350h;
  • Lexus RX 450h+
  • Lexus RX 500h
Pod maską Lexusa RX
Widok pod maską wersji Lexus RX 350h, czyli klasycznej hybrydy (fot. Lexus)

Bazowy wariant, czyli Lexus RX 350h to klasyczna hybryda łącząca 4-cylindrowy, 2,5-litrowy benzynowy silnik wolnossący o mocy 190 KM wraz z dwoma silnikami elektrycznymi, jednym o mocy 182 KM oraz drugim o mocy 54 KM. Oczywiście jak w każdej hybrydzie moc całego układu nie jest sumą mocy składników. Sumarycznie Lexus RX 350h oferuje kierowcy do 250 KM przenoszonych na obie osie (tzw. napęd E-Four) za pośrednictwem nowej, bezstopniowej, zelektryfikowanej przekładni automatycznej e-CVT. Nowa skrzynia jest o 22% lżejsza od układu stosowanego w poprzednim modelu. Opisywany wariant to czwarta generacja napędu hybrydowego, układ o większej wydajności i wyróżniający się płynniejszą pracą w stosunku np. do modelu RX 450h poprzedniej generacji. Wybierając tę wersję napędową kierowca może liczyć na przyspieszenie 0-100 km/h w czasie 7,9 sekundy. Prędkość maksymalna deklarowana przez producenta to okrągłe 200 km/h. Atutem tej wersji jest niskie zużycie paliwa. Homologowane wartości średnie oscylują pomiędzy 6,3 a 6,6 l/100 km. Taki rezultat dla blisko 5-metrowego SUV-a to dobry wynik.

Klasyczna hybryda czy plug-in?

Wnętrze Lexusa RX
Kokpit Lexusa RX w wersji plug-in (fot. Lexus)

Mocniejsza wersja, czyli Lexus RX 450h+, to zarazem pierwszy napęd typu hybryda plug-in w gamie Lexusa RX. W tym przypadku komponentem spalinowym jest ta sama 2,5-litrowa jednostka co we wcześniej wspomnianej odmianie RX 350h. Ten oszczędny 4-cylindrowy silnik benzynowy pracujący w cyklu Atkinsona jest wspomagany przez napędzający tylną oś silnik elektryczny oraz znacznie wydajniejszy akumulator trakcyjny litowo-jonowy o pojemności 18,1 kWh. Podobnie jak we wcześniej wspomnianej klasycznej hybrydzie mamy tu napęd na obie osie typu E-Four. Oznacza to, że nie ma wału napędowego pomiędzy osiami. Silnik spalinowy napędza tylko przednią oś. Drugiej mocy dostarcza już silnik elektryczny. Sumaryczna moc wariantu plug-in to 309 KM. Ma to zapewnić zryw ze startu zatrzymanego do 100 km/h w czasie 6,5 sekundy. Co istotne, większy akumulator wersji PHEV Lexusa RX umieszczono pod podłogą, dzięki czemu ten wariant nie traci nic z funkcjonalności i przestrzeni kabiny pasażerskiej, jak i bagażnika.

gniazdo ładowania hybrydy plug-in
RX z napędem typu PHEV przyjmie w standardzie 6,6 kW mocy z domowego wallboksa, pozwala to naładować akumulator trakcyjny w ok. 3 godziny (fot. Lexus)

Natomiast pamiętajmy, że użytkowanie wersji plug-in bez dbałości do dostarczanie energii elektrycznej z zewnętrznego źródła to marnowanie potencjału takiego napędu. Lexus RX 450h+ domyślnie zawsze startuje w trybie wyłącznie elektrycznym. W pełni naładowany jest w stanie pokonać (wg. WLTP w cyklu mieszanym) do 65 km. W trybie elektrycznym prędkość maksymalna to 130 km/h. Po jej przekroczeniu pojazd przechodzi w tryb hybrydowy i wówczas deklarowana prędkość maksymalna to również 200 km/h. Ile trwa ładowanie tej hybrydy? Standardowa ładowarka pokładowa AC przyjmuje 6,6 kW mocy, co przy odpowiednim wallboksie w garażu skraca czas ładowania do ok. 3 godzin. Przy odpowiednim trybie eksploatacji, na krótszych dystansach RX 450h+ ma szansę być najoszczędniejszym Lexusem RX w gamie, ale jeżeli nie mamy zamiaru go ładować, lepiej wybrać którąś z dwóch pozostałych odmian napędu.

SUV w wersji usportowionej, czyli RX 500h

Lexus RX 500h w kolorze miedzi
Ten wyglądający “bojowo” wariant to topowy Lexus RX 500h, czyli pierwsza hybryda :Lexusa z silnikiem turbo (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Wreszcie trzeci wariant napędowy to topowy (pod względem dynamiki) wariant Lexus RX 500h. To również hybryda, klasyczna, ale zupełnie odmienna od RX 350h. Mało tego, to również zupełna nowość w gamie tego modelu, bo nigdy wcześniej Lexus nie stosował w układach hybrydowych, turbodoładowanych jednostek spalinowych. RX 500h to pierwszy w historii marki układ, który wykorzystuje benzynowy silnik o pojemności 2,4 l z turbodoładowaniem, automatyczną skrzynię o sześciu przełożeniach, zintegrowany przedni silnik elektryczny i jednostkę PCU, a także kompaktowy tylny silnik elektryczny o mocy 76 kW wykorzystujący układ e-Axle. Lexus RX 500h ma 371 KM/273 kW mocy i 550 Nm momentu obrotowego. Takie parametry pozwalają osiągnąć 100 km/h w czasie 6,2 sekundy.

Lexus RX 500h FSport
Lexus RX 500h F Sport – najszybszy i najdroższy wariant modelu (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Lexus RX 500h jest zatem poniekąd debiutantem z takim napędem. Tę wersję przygotowano z myślą o klientach wymagających przede wszystkim wysokiej mocy. Żeby było jasne – to nie jest poziom oferowany przez ekipę z Affalterbach (AMG), Zuffenhausen (Porsche), BMW M, czy Audi RS, ale ten układ jest zauważalnie bardziej zadziorny i responsywny od wcześniej wymienionych wersji. W najszybszej odmianie Lexus RX ma także odmienny system napędu na 4 koła, nazywany Direct4. Natomiast prędkość maksymalna w tej odmianie to 210 km/h. Deklarowane średnie zużycie paliwa to 8,0 – 8,3 l/100 km.

Lexus RX – wersje wyposażeniowe

Głośnik Mark Levinson z Lexusa RX
21-głośnikowy system premium audio Mark Levinson otrzymamy w standardzie topowej wersji Omotenashi i F Sport (fot. Lexus)

Lexus RX 350h oraz Lexus RX 450h+ oferowane są przez japońską markę w pięciu wersjach wyposażeniowych: Elegance, Business, Prestige, F Sport Design oraz topowej odmianie Omotenashi. Nieco inaczej skonfigurowana jest oferta topowej wersji napędowej, czyli Lexusa RX 500h. Ten model zamówimy tylko w dwóch wariantach wyposażenia: F Sport Edition oraz topowej F Sport.

Bagażnik SUV-a Lexus RX
Kanapa składana w proporcjach 40/20/40 to cecha każdego wariantu Lexusa RX (fot. Lexus)

Co otrzymasz w standardzie absolutnie każdej wersji? Wszystkie odmiany Lexusa RX mają napęd na obie osie (jest on różnie realizowany: E-Four w 350h i 450h+ oraz Direct4 w 500h). Każdy RX ma też standardowo przyciemniane szyby w tylnej części nadwozia (niemieckie marki za coś takiego każą dopłacać), poza bazową wersją Elegance, wszystkie pozostałe odmiany wyposażenia mają reflektory Full LED, a w topowych wersjach (Omotenashi oraz w RX 500h F Sport Edition i F Sport) są dynamiczne, adaptacyjne światła BladeScan. Każdy Lexus RX ma też w standardzie trzystrefową klimatyzację, elektryczną regulację kierownicy i siedzeń (8 kierunków; w Omotenashi – 10 kierunków), podgrzewane fotele z przodu, 14″ wyświetlacz dotykowy, system audio z 12. głośnikami (wyjątkiem jest odmiana Omotenashi i wersje RX 500h, w których możemy liczyć na dźwięki odtwarzane przez 21-głośnikowy system Mark Levinson). Zaletą Lexusów, również modelu RX jest bogate wyposażenie w standardzie, co wyróżnia tę markę na tle niemieckiej konkurencji. Jak wyglądają ceny?

Lexus RX – ceny i konkurencja

srebrny RX 350h
Już katalogowo model RX jest na tle konkurencji atrakcyjnie wyceniony, a teraz modele z rocznika 2023 można kupić znacznie taniej (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Katalogowe ceny trzech wariantów Lexusa RX kształtują się następująco:

  • Lexus RX 350h – od 352 900 zł
  • Lexus RX 450h+ – od 412 900 zł
  • Lexus RX 500h – od 470 900 zł

Czy to dużo? Porównajmy to do cen katalogowych innych SUV-ów premium stanowiących potencjalną konkurencję dla opisywanego auta:

  • Audi Q8 – od 392 800 zł
  • BMW X5 – od 385 500 zł
  • Mercedes GLE – od 367 600 zł
  • Mercedes GLE Coupe – od 433 499 zł
  • Jeep Grand Cherokee – od 404 500 zł
  • Range Rover Velar – od 470 690 zł
  • Volvo XC90 – od 379 900 zł

Jak widać Lexus wypada dobrze już w porównaniu bazowych kwot katalogowych poszczególnych modeli konkurencji. Japoński SUV pozostaje w wymienionej grupie najtańszym (bazowo) autem. Jednocześnie aktualnie marka wyprzedaje modele z rocznika 2023 w promocyjnych cenach. Kwoty startują od 299 900 zł za wersję RX 350h Business wraz z opcjonalnymi kołami 21″ (w standardzie wersji Business są 19-calowe obręcze).

Total
0
Shares