Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Modele Peugeot

Peugeot - katalog modeli

Informacje o Peugeot

Marka Peugeot ma już ponad 210 lat. Jej początki, podobnie jak w przypadku wielu innych koncernów samochodowych, nie miały nic wspólnego z motoryzacją. Z małego zakładu, produkującego parasolki, młynki do kawy, oprawki do okularów czy elementy do mechanizmów zegarowych, pierwszy samochód Peugeot wyjechał w 1889 roku.

Zasiądź za sterami wehikułu czasu razem z Automotyw i dowiedz się więcej na temat aut francuskiego potentata w dalszej części artykułu.

Historia Peugeot

Pierwszy zakład mechaniczny pod szyldem Peugeot został założony w 1810 roku. Jego właścicielem był Jean Pierre, dziadek Armanda – jednego z założycieli przedsiębiorstwa Les Fils de Peugeot Frères, które początkowo zajmowało się wyłącznie produkcją rowerów.

Armand, z wykształcenia inżynier, przyszedł na świat w roku 1849. Po ukończeniu wydziału politechniki paryskiej (École Centrale Paris) przeniósł się na Wyspy, aby poszerzać horyzonty i zdobywać doświadczenie w dziedzinie mechaniki. Okres rozwoju w branży technologicznej w owym czasie był dynamiczny. Dla osób ze zmysłem technicznym i umiejętnościami inżynieryjnymi lata 80. XIX wieku okazały się być płodne we wszelkiego rodzaju wynalazki. Młody Armand, podobnie jak jego przyszły konkurent Andre Gustave Citroen, wykazywał ponadprzeciętne umiejętności, które stały się jednocześnie drzwiami do wielkiego świata motoryzacji.

Zanim to jednak nastało Peugeot otworzył w Beaulieu, małym francuskim miasteczku, swój pierwszy zakład rowerowy. Firma prosperowała dobrze i rozwijała się w dobrym kierunku, by po kilkunastu latach stać się jednym z wiodących zakładów wytwarzających jednoślady.

Długoletnie doświadczenie w konstruowaniu rowerów Armand przeniósł na budowę samochodów. Komponenty wykorzystywane w dwukołowcach zostały użyte do produkcji automobilu. W 1889 powstaje pierwszy samochód Peugeot, który zaprezentowano na Międzynarodowej Wystawie w Paryżu. Trzykołowe auto Peugeot-Serpollet napędzane było silnikiem parowym. Niestety stosunek siły jednostki napędowej do masy pojazdu był na tyle niewspółmierny, że auto ani nie odniosło sukcesu, ani też nie mogło osiągać zadowalającej prędkości. W ówczesnym czasie dobrą sławą cieszyły się konstrukcje innych przedsiębiorstw, jak Benz czy Daimler, które to w swoich maszynach instalowały już bardziej zaawansowane silniki spalinowe.

Komponenty Peugeot – marka części samochodowych

Po nieudanym debiucie Armand na moment wstrzymał produkcję aut. Równocześnie Panhard-Levassor, francuska firma motoryzacyjna i zbrojeniowa, zaczyna wytwarzanie spalinowych jednostek napędowych na licencji wspomnianego już Daimlera – niemieckiego producenta aut. Problemem był deficyt części do silników. W żaden sposób ówczesny francuski potentat samochodowy nie był w stanie zagwarantować swojemu partnerowi biznesowemu niezbędnych podzespołów.

Armand wychodzi z propozycją współpracy. W wyniku umowy jego przedsiębiorstwo rozpoczyna produkcję części. Dla Peugeota był to czas, w którym dzięki kooperacji z tak wybitnymi partnerami, mógł poszerzyć wiedzę z zakresu motoryzacji.

Drugi samochód Peugeot – auto z silnikiem spalinowym

Dwa lata po Międzynarodowej Wystawie na drogi wyjeżdża pierwsze auto Peugeot z silnikiem spalinowym (1891). Armand samodzielnie zaprojektował i zbudował pojazd, wyposażając go w jednostkę napędową Panharda. Francuz zredukował masę samochodu do minimum, co pomogło osiągnąć lepsze prędkości. Osiem lat po zaprezentowaniu powozu zaczęła się masowa produkcja dwuśladów. Peugeot sprzedał aż 300 egzemplarzy aut.

Auto Peugeot i polski akcent historyczny

W 1896 roku samochód Peugeot trafił do Warszawy. Stanisław Grodzki, przemysłowiec i wielki miłośnik motoryzacji, otrzymuje francuski automobil. Po testach auto zostaje dopuszczone do ruchu drogowego. Polski pionier automobilizmu wyrusza w podróż. Nowym samochodem pokonuje trasę Warszawa-Zakroczym w zaledwie 3 godziny i 20 minut – w linii prostej 42,4 km. Koszt benzyny wyniósł 75 kopiejek – dla porównania w ówczesnym czasie tyle kosztowała 3-miesięczna prenumerata Gazety Świątecznej z przesyłką, prawie 16,40 kg żyta i 70 dni pracy robotnika rolnego z własnym transportem bez wyżywienia.

Rok później Grodzki wyjeżdża w kolejną podróż. Tym razem jego celem była sama stolica Francji – ponad 1600 km w linii prostej. Na pokładzie auta, poza polskim przedsiębiorcą, znalazł się dziennikarz (ilustrowanego tygodnika „Cyklista”), a także mechanik. Podróż zajęła 17 dni – 13 dni trwała sama jazda.

Samochody Peugeot – marka w dobie kryzysu rodzinnego

Pod koniec lat 80. XIX wieku marka Peugeot stanęła przed problemem, z którym wiązał się duży popyt na samochody Armanda. Przedsiębiorstwo nie mogło spełnić zapotrzebowania z powodu niskiej mocy przerobowej. Konieczna była nie tylko przebudowa warsztatu, ale i zwiększenie siły roboczej. Rodzina francuza była przeciwna jakimkolwiek zmianom. Konflikt rodzinny zmusił inżyniera do zerwania wszelkich stosunków biznesowych z najbliższymi. Firmę przejmuje Eugenie, brat stryjeczny Armanda, a sam Peugeot postanawia pracować na własny rachunek.

Armand otwiera zakład Automobiles Peugeot. Od tego momentu na rynku zaczynają swoją działalność dwa niezależne przedsiębiorstwa: Armanda, które produkuje auta i Peugeot Frères, wytwarzające żelazne części oraz jednoślady.

Automobiles Peugeot Armanda rozrastało się, tworząc już nie tylko podwozia i nadwozia, ale i silniki. Z początkiem lat 90. XX wieku młody inżynier zaprojektował i wyprodukował 500 egzemplarzy aut. Zaczyna się eksport samochodów francuza. W Polsce powstaje nowe przedstawicielstwo Otto Langa w Lesznie, które jednocześnie staje się głównym agentem trycykli Peugeot. Dziesięć lat później warszawskie Varsovie Automobile staje się najważniejszym dealerem marki Armanda w Polsce.

Fuzja firm Peugeot – samochody i rowery pod jednym szyldem

Po rozbracie firm Peugeot zostaje już tylko wspomnienie. W 1907 roku oba przedsiębiorstwa dochodzą do porozumienia i od tego czasu zaczynają funkcjonować jako Automobiles & Cycles Peugeot. Pierwszym nowoczesnym, jak na tamte czasy, autem był samochód Peugeot typu 69 nazywany pieszczotliwie „Baby”. Był to owoc kooperacji z firmą Bugatti – dziś jednego z najbardziej znanych producentów samochodów wyścigowych. Po roku 1911 zmodernizowano samochody osobowe Peugeot, a także wprowadzono do produkcji auta ciężarowe. Dwa lata później padł rekord. Przedsiębiorstwo zamyka rok z 9 tysiącami wyprodukowanych aut, co stanowiło 50% rynku motoryzacyjnego Francji.

Armand stawia na reklamę i marketing. W ówczesnym czasie dużą popularnością cieszyły się wyścigi i rajdy samochodowe, które przyniosły wówczas sławę innemu potentatowi samochodowemu – Louisowi Renault. Pojazdy Lion-Peugeot włączano do każdego wyścigu, w którym brały udział auta należące do segmentu małych samochodów. Kilka wygranych wyścigów szybko przełożyło się na sprzedaż i popularność firmy.

Marka Peugeot – auto z lwim pazurem

Szczyt popularności osiągnięty został w bardzo szybkim tempie. Pozycja marki Peugeot na rynku francuskim rosła z każdym dniem i miesiącem. W zakładach zatrudniano już ponad 2 500 pracowników. Z taśm zjeżdżało 10 tys. aut i 80 tys. jednośladów. Cztery fabryki (Valentigney, Beaulieu, Audincourt, Lille) przestały wystarczać. Potrzebne były większe siły i większa moc, które mogłyby sprostać zapotrzebowaniu na rynku samochodów. Rozbudowę przedsiębiorstwa wstrzymała I wojna światowa i śmierć Armanda.

I wojna i śmierć Armanda Peugeot – marka w czasie działań zbrojnych

Śmierć nadeszła szybko. Armand zmarł 4 stycznia 1915 roku w czasie I wojny światowej. Firmę Automobiles & Cycles Peugeot przebranżowiono na potrzeby militarne. Na specjalne zamówienie wojska francuskiego z zakładów zaczęły wyjeżdżać motocykle, samochody Peugeot i ciężarówki wykorzystywane do działań zbrojnych. Ponadto taśmy montażowe wykorzystano do produkcji silników czołgowych, samolotowych, a także amunicji i bomb.

Zaraz po zakończeniu wojny powstała nowa fabryka Peugeot w Sochaux – małej francuskiej gminie. W niedalekiej przyszłości ośrodek w Sochaux stał się głównym wytwórcą samochodów i części. Na planie konstrukcji „Baby” rozpoczęto produkcję modeli 10hp-typu 163. Równocześnie samochody osobowe Peugeot uczestniczyły w wyścigach i rajdach, w których odnosiły niemałe sukcesy.

Auta Peugeot dla polskiej armii

Polski wątek w historii firmy Peugeot przewija się niejednokrotnie. Francuskie auta ponownie trafiają na rynek kraju nad Wisłą. Tym razem zapotrzebowanie zgłasza armia, która w roku 1920 zakupiła od zakładów w Sochaux 18 samochodów pancernych ze stalowymi kołami i 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 2800 cm3. Auta były wyposażone w działka i karabiny maszynowe. Samochody Peugeot głównie posłużyły jako zaplecze szkoleniowe polskiego wojska w Poznaniu. Zauważono, że niektóre z podzespołów przy napędzie, wykazują znacznie większe zużycie, niż pierwotnie zakładano. Korekty w tym zakresie dokonano w poznańskich Centralnych Warsztatach Kolejowych. Pancerne auta Peugeot otrzymały nowe łożyska, dzięki czemu służyły one jeszcze do roku 1935, kiedy to zostały całkowicie wycofane z polskiej armii.

Taksówki Peugeot – auto polskich przedsiębiorstw przewozowych

Na rynku polskim bardzo chętnie korzystano z samochodów marki Peugeot i Renault. W 1926 roku na terenie Warszawy jeździło aż 916 taksówek ze znakiem lwa. Model 201 jako jedno z pierwszych aut na całym świecie wykorzystywał niezależne zawieszenie przednich kół. Historia zatoczyła koło w roku 1995, kiedy to na terenie Polski ponownie najpopularniejszym samochodem korporacji taksówkarskich stała się francuska marka – tym razem był to samochód Peugeot 406.

Wielki kryzys marki Peugeot – auto z lwem w latach 30.

Lata 30. XX wieku dla wielu przedsiębiorstw związanych z motoryzacją był czasem wielkiego kryzysu. Spadła produkcja i sprzedaż. Samochody Peugeot, w przeciwieństwie do bezpośrednich konkurentów, broniły się relatywnie niską ceną, będącą w zasięgu szerszego grona kierowców.

Po roku 1930 nastąpiła rewolucyjna zmiana w zakresie trendów motoryzacyjnych. Auta przestały przypominać wysokie dorożki bez dachu. Zaczęto zwracać większą uwagą na kwestie związane z aerodynamiką i estetyką. Bardziej opływowy kształt wpływał bezpośrednio na mniejsze zużycie paliwa, a nowoczesna linia nadwozia przeciągała coraz większą uwagę miłośników motoryzacji. Samochody Peugeot otrzymały m.in. nowe reflektory i nisko położony wylot powietrza. Z francuskich zakładów zaczynają wyjeżdżać takie modele, jak samochód Peugeot 301 i Peugeot 601, które skonstruowano wspólnie z firmą Darl’Mat (zakładem produkującym nadwozia), a także Pourtot (producentem aut).

Koniec lat 30. obfitował w modele komfortowe i praktyczne. Większą uwagę zwrócono na wygodę prowadzenia. Jednocześnie wdrażano innowacje techniczne, których owocem stał się nowy Peugeot 402B Light.

Wybuch II wojny światowej i marka Peugeot

Zakłady Peugeot wraz z wybuchem drugiego największego konfliktu zbrojnego w dziejach ludzkości zostają przeniesione z przygranicznego Sochaux do Bordeaux. Relokacja przedsiębiorstwa była decyzją rządu. Zanim to nastąpiło fabryka w Sochaux zdążyła wyprodukować 500 egzemplarzy vanów w zaledwie 3 miesiące. W czasie agresji wojsk niemieckich przedsiębiorstwa samochodowe były sukcesywnie przejmowanie przez Ferdinanda Porsche – austro-węgierskiego projektanta aut i maszyn. Francuskie zakłady samochodowe nie zaprzestają swojej dotychczasowej działalności i wypuszczają w 1941 roku pierwszy zelektryfikowany samochód Peugeot VLV.

Alianckie bombardowanie zakładów Peugeot

W 1943 roku zakład w Sochaux znika z powierzchni ziemi po bombardowaniach wojsk alianckich. Cały zarząd i głównych inżynierów przedsiębiorstwa, którym udowodniono współpracę z ruchem oporu, niemieccy żołnierze wywieźli na teren III Rzeszy.

Na rok przed zakończeniem wojny fabryka Peugeot zostaje wyzwolona. Duża liczba zabitych, zniszczenia maszyn, jak i samych budynków utrudniły wznowienie produkcji. Prawie 10 tys. osób zostało zaangażowanych w odnowę zakładów. Rok po zakończeniu wojny koncern staje na nogi. Z taśm zjeżdżają kolejne samochody Peugeot. Firma nie zwalnia tempa. Rocznie do sprzedaży zaczyna trafiać 14 tys. aut. W 1948 roku na paryskim Motor Show został zaprezentowany nowy, jednobryłowy model 203 – pierwszy powojenny pojazd z symbolem lwa.

Peugeot – marka w latach 50.

Na rynek wjeżdża Peugeot 403. Rozkwit i nowa nadzieja na wzrost sprzedażowy samochodów zbiega się z kryzysem na rynku rowerowym. Produkcja spada o połowę. Zaczynają się problemy kadrowe. Dla sprawniejszej organizacji pracy i kontroli magazynów do zakładu przyjeżdża najnowszy wynalazek technologiczny – komputer IBM 650.

Załamanie na rynku jednośladów wpływa na reorganizację firmy i zmianę kursu produkcyjnego z rowerowego na wyłącznie samochodowy. Koniec lat 50. był ważny z uwagi na wprowadzenie nowych jednostek napędowych diesla, które zostały zamontowane w nowym modelu 403 z automatycznym regulatorem wentylatora chłodnicy.

Nowe pojazdy Peugeot – samochody lat 60.

Lata 60. otwiera premiera Peugeot 404. Samochód projektu Carrozzeria Pininfarina – włoskiej pracowni projektowej. Elegancka linia nadwozia, automatyczna skrzynia biegów, innowacyjna jednostka napędowa i komfort jazdy przełożyły się na bardzo dobre wyniki sprzedaży – w przeciągu 12 lat od premiery samochodu Peugeot sprzedało ponad 2 mln egzemplarzy.

W połowie lat 60. zostaje zaprezentowane nowe dziecko koncernu – Peugeot 204. Zamontowano w nim lekki silnik, napęd na wszystkie koła, niezależne zawieszenie i hamulce tarczowe.

Peugeot – marka w latach 70. i powołanie do życia PSA

Krzyżują się drogi najważniejszych koncernów branży samochodowej na rynku francuskim. W połowie lat 70. dochodzi do zacieśnienia współpracy między Peugeot i Michelinem, a także Citroenem. Peugeot wykupuje 90% udziałów Citroena od francuskiego twórcy opon, oddając w zamian 10% akcji Peugeot. Na mocy zawartej umowy powstaje Grupa PSA (1796-2001) – koncern motoryzacyjny zrzeszający duże firmy, jak Opel czy DS. W 1979 zaprezentowano Peugeot 604 z silnikiem turbo diesla, a także następcę serii 200 po liftingu - Peugeot 205.

Ekspansja Peugeot – auta francuskiego potentata na rynku światowym

Lata 90. to prawdziwa erupcja sprzedażowa. Peugeot wzbogacił swoją ofertę o kolejne modele z różnych segmentów. W portfolio zaczynają się pojawiać takie auta Peugeot, jak Peugeot 106, 306 czy 806 powstały we współpracy z włoskim Fiatem. Po roku 1994 do oferty wchodzi kultowe Peugeot 406 po liftingu i 206 w nowej stylistyce.

Marka Peugeot – auta z logiem lwa

Stojący na tylnych łapach lew jest dziś rozpoznawany na całym świecie. Geneza tego symbolu ma długą tradycję sięgającą 1850 roku. W tym okresie Emile Peugeot, matka Armanda, składa wniosek do urzędu patentowego o rejestrację symbolu, z którym kojarzona początkowo jest firma Jean Pierre’a, a później Armanda. Inspiracją do stworzenia logo stał się herb Franche-Comté – nieistniejącego już regionu we wschodniej Francji. Lew miał symbolizować cechy samochodów przedsiębiorstwa Peugeot – wytrzymały, silny i szybki.

Dołącz do Automotyw i przejedź przez karty historii francuskiej motoryzacji

Zalicz podróż do przeszłości po historycznym torze francuskiej motoryzacji i pokonaj szykany genezy z redakcją Automotyw. Dowiedz się, jak powstały największe koncerny samochodowe. Zostaw swoje opinie w mediach społecznościowych i podziel się doświadczeniem z innymi użytkownikami.

Dołącz do nas już dziś i stań się ekspertem francuskiego rynku motoryzacyjnego.

... (źródło wikipedia)