Elektryczne auto dla menedżera wyższego szczebla? Mercedes właśnie otworzył zamówienia na zupełnie nowe auto w swojej gamie produktowej. Mercedes EQE to auto, które widzieliśmy już w ubiegłym roku na targach IAA 2021 w Monachium, ale teraz model ten można zamówić, oczywiście o ile dysponujesz stosownie dużą kwotą.
Zobaczcie nasz test elektrycznego Mercedesa EQA
Mercedes EQE to kolejny model w elektromobilnej dywizji marki Mercedes-Benz, czyli Mercedes-EQ. Mieliśmy już EQA, EQB, EQC, a także luksusowe EQS, teraz do gamy elektrycznych aut klasy premium wkracza biznesowa limuzyna: Mercedes EQE.
EQE potrafi być szybkie
Na początku marka w Polsce zamierza oferować wariant Mercedes EQE 350+ (w cenniku startuje od 333 600 zł) oraz znacznie szybszy i bardziej dynamiczny wariant Mercedes-AMG EQE 43 4Matic (w tym przypadku czeka was wydatek co najmniej 468 900 zł).
Mercedes EQE 350+ dysponuje 292 elektrycznymi kucykami, co pozwala autu w tej wersji rozpędzić się do setki w czasie 6,4 sekundy. Lepszą dynamiką charakteryzuje sie 476-konny, również w pełni elektryczny Mercedes-AMG EQE 43 4Matic. W tym przypadku auto “katapultuje się” od zatrzymanego startu do 100 km/h w 4,2 sekundy. Nieźle, ale wśród aut elektrycznych nie są to liczby porażające. Znacznie tańsza Tesla Model 3 Performance ma jeszcze lepsze przyśpieszenia niż elektryczne EQE od AMG. Jednak wyboru Mercedesa dokonają klienci, którzy oczekują nie tylko dynamiki, ale przede wszystkim ponadprzeciętnego wykończenia i komfortu.
Mercedes EQE czyli bardziej kompaktowy EQS
Tak przynajmniej promuje ten model niemiecka marka. Faktem jest, że EQE dziedziczy z wyżej pozycjonowanego modelu EQS wiele elementów zarówno wykończenia wnętrza, jak i technologicznych. Mamy zatem w modelu EQE takie rozwiązania jak tylną skrętną oś (z kątem skrętu 4,5 stopnia lub – za dopłatą – 10 stopni – podobnie jak w EQS), cyfrowe reflektory Digital Light.
Co ciekawe, w przypadku bardziej sportowej odmiany EQE, tylna oś skrętna ma mniejszy stopień skrętu (do 3,6 stopnia), a matrycowo-pikselowe reflektory Digital Light są w modelu Mercedes-AMG EQE 43 4Matic wyposażeniem seryjnym.
Ceny otwarcia to zaledwie wstęp do rozmowy
Warto pamiętać, że to Mercedes, zatem opublikowane ceny bazowych odmian obu wariantów opisywanego auta to zaledwie wstęp do rozmowy. Na klientów czeka wiele pakietów wyposażeniowych, zarówno w wariancie cywilnym, jak i w mocniejszym modelu z logo ekipy z Affalterbach (AMG).
Wśród ciekawszych opcji dostępnych w mocniejszym wariancie mamy m.in. ceramiczno-kompozytowy układ hamulcowy AMG, aerodynamicznie optymalizowane felgi w rozmiarze 20 i 21 cali czy gigantyczny hiperekran MBUX Hyperscreen rozciągający się niemal na całą szerokość kokpitu. Gdy zabawiliśmy się nowym konfiguratorem modelu Mercedes-AMG EQE 43 4Matic, cena za bogato wyposażoną wersję tego auta przekroczyła 660 tys. zł.
Tymczasem zobaczcie nasz test Mercedesa EQC 400 – to mocny, elektryczny SUV klasy premium