Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Mocny powrót legendy. AC Cobra w nowym, 654-konnym wydaniu

Firma AC Cars ogłosiła właśnie, że pracuje nad świeżym projektem kultowego auta sprzed lat. Nowa AC Cobra ma powrócić w 2023 roku, dokładnie 61 lat po premierze oryginalnego, dwudrzwiowego roadstera. Nowoczesna konstrukcja ma wyróżniać się systemami wspomagającymi kierowcę, ale przewidziano też kultowy, zdejmowany twardy dach. Fani modelu mają na co czekać!

AC Cobra 2023. Stary silnik, nowe podwozie

new AC Cobra
AC Cars nie zdradza zbyt wielu szczegółów dotyczących wyglądu nowej AC Cobry (fot. materiały prasowe)

Choć Cobra bazuje na legendzie modelu z przeszłości, producent zapewnia – to zupełnie nowy projekt. Ulepszenia względem oryginału są oczywistością, a zaczynają się od wstawienia 5-litrowego silnika V8 Ford Coyote. Jednostka osiąga maksymalną moc 654 KM i moment obrotowy 780 Nm. Może współpracować z 10-biegowym automatem lub 6-biegową skrzynią manualną.

Podwozie to specjalnie zaprojektowana rama z wytłaczanego aluminium, połączona z nadwoziem z włókna węglowego. W rezultacie nowe AC Cobra waży poniżej 1500 kg, co w połączeniu z pokaźną mocą pozwala osiągnąć 100 km/h w 3,8 sekundy. Rozstaw osi równy 2570 mm (zwiększony o 284 mm względem oryginału) czyni ten samochód największą Cobrą powstałą do tej pory.

AC Cobra z lat 60. XX wieku również bazowała na jednostce napędowej Forda. Silnik V8 4.2 litra o mocy 264 KM i momencie 365 Nm rozpędzał się do pierwszej setki w imponujące w tamtych czasach 5,5 sekundy. Miał mechanizm różnicowy oraz hamulce tarczowe na przednie i tylne koła zapożyczono od Jaguara E-Type. Bezpośrednio bazował na rozwiązaniach technicznych wzorcowego AC Ace – samochodu produkowanego z latach 1951–1962.

Wygodne auto na co dzień?

nowa AC Cobra
Sylwetka nowej Cobry nawiązuje do kultowej linii sprzed lat (fot. materiały prasowe)

Firma AC Cars twierdzi, że nowa AC Cobra powstała, by móc jeździć nią co dzień. Auto będzie wyposażone w zdejmowany twardy dach, klimatyzację, zaawansowany system rozrywki i elektryczne szyby. Mowa jest także o wielu dostępnych opcja personalizacji pojazdu, nawiązujących do historii modelu i marki.

Warto wspomnieć również o tym, że przez lata powstała niezliczona liczba – bardziej lub mniej udanych – replik. Pierwszy egzemplarz oryginalnej Cobry wciąż istnieje i w 2016 roku został sprzedany za 13,8 mln dolarów.

Wygląd nowej AC Cobra GT poznamy w pełni wiosną przyszłego roku. Ostatecznej ceny auta wciąż nie znamy, ale potencjalni klienci, chcący nabyć AC Cobrę 2023, mogą już składać rezerwacje przez stronę internetową producenta.

Total
0
Shares