Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

“Mój Elektryk” działa. Prognozy przewidują czternastokrotny wzrost liczby EV

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych publikuje raport “Polish EV Outlook”. Znajdziemy tam ciekawe prognozy i statystyki.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych opublikowało raport “Polish EV Outlook”. Jest to w 240 stron informacji i prognoz na temat rynku samochodów elektrycznych i hybryd plug-in w Polsce. Pod koniec 2021 liczba EV na drogach wynosiła 40 307 sztuk, czyli o 104% więcej niż rok wcześniej.

Duża rolę w wyniku ma program “Mój Elektryk”, o którym piszemy poniżej:

Samochody elektryczne w każdym polskim powiecie

Nissan Leaf e+ Tekna (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)
Najwięcej samochodów elektrycznych zarejestrowanych jest w stolicy (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Najwięcej zarejestrowanych samochodów elektrycznych (aż 23% całej floty), zarejestrowano w stolicy. W ośrodkach miejskich liczących od 150 do 300 tysięcy mieszkańców, procent wszystkich aut zeroemisyjnych liczy aż 12,6%. Wzrost zainteresowania nie dotyczył jednak wyłącznie dużych miast, ponieważ w miejscowościach zamieszkałych przez 50-150 tysięcy osób procent wynosi aż 12,7%.

Samochody z napędem elektrycznym zarejestrowano już w każdym polskim powiecie, jednak aż w ponad 3/4 z nich liczba EV nie przekracza 50. Najwięcej samochodów z napędem elektrycznym na 1 tys. mieszkańców jest w dalszym ciągu zarejestrowana w Warszawie (5,17) – mówi Jan Wiśniewski, Dyrektor Centrum Badań i Analiz PSPA. Na przeciwległym biegunie znajdują się województwa świętokrzyskie, opolskie i warmińsko-mazurskie, których łączny udział wynosi ok. 3%.

Według prognoz PSPA, do 2024 roku udział samochodów elektrycznych na rynku powiększy się aż czternastokrotnie, co wyniesie łącznie 10% całego rynku motoryzacyjnego w Polsce.

Samochody elektryczne doskonale nadają się na przedmieścia. Udowodniliśmy to testem Nissana Leafa e+ Tekna:

Total
0
Shares