Czerwiec się skończył, bazy danych CEPiK zapełnione, dane przesłane, poddane analizie, komputery wygenerowały wyniki. Czas poznać odpowiedź na pytanie, jakie są najpopularniejsze marki i modele aut w Polsce w I poł. 2021 roku. Zobaczmy co cieszyło się największym wzięciem?
Śledzimy źródła sukcesu Corolli
Top 10 marek I połowy 2021 roku
Z wyników sprzedaży, a co za tym idzie z liczby nowych, zarejestrowanych w naszym kraju aut zadowolona może być Toyota oraz Grupa Volkswagena. Niezły rezultat osiągnęła też Hyundai Motor Group, co ciekawe, to “gorsza” marka KIA, z południowokoreańskiego koncernu jest bardziej ceniona przez Polaków. Zobaczmy listę Top 10 marek, podane liczby określają ile aut danej marki zarejestrowano w Polsce od początku 2021 do końca czerwca:
Top 10 modeli w I połowie 2021 roku
Duża przewaga Toyoty nad innymi producentami to wskazówka, że nie tylko jeden model japońskiej marki cieszył się szczególną popularnością wśród nabywców. Tak jest w istocie. Zdecydowanie najpopularniejszym modelem samochodu w tym roku jest w Polsce Toyota Corolla, zdradziliśmy to Wam zdjęciem otwierającym niniejszy materiał. Na podium są też modele, których można się spodziewać. Wiceliderem jest Toyota Yaris, a podium zamyka Škoda Octavia. Co ciekawe, warto zauważyć bardzo wysoką, 4. pozycję Dacii Duster, choć marka jako taka notowana jest dopiero na 10. pozycji. Wniosek jest prosty, w Polsce (w przeciwieństwie do wielu innych krajów Europy) to właśnie Dacia Duster jest koniem pociągowym sprzedaży rumuńsko-francuskiej marki. Poniżej topowa dziesiątka nowych modeli zarejestrowanych w tym roku:
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt: choć w popularności marek KIA wyprzedza Hyundaia, to już w przypadku konkretnych modeli popularniejszy okazuje się być nowy SUV Hyundai Tucson. KIA jednak nadrabia dywersyfikacją gamy i większą (choć notowaną już poza powyższą dziesiątką) popularnością innych modeli. Podobnie jest w przypadku Volkswagena. Niemiecka marka choć w pierwszej trójce, swój samochód ma dopiero na 10. pozycji listy popularności konkretnych modeli.
Kto kupuje? W większości firmy
To że w Polsce auta nowe kupuje się przede wszystkim na REGON nie jest nowością. Również pierwsza połowa tego roku nie zmieniła tego trendu. Z całej puli zarejestrowanych od początku bieżącego roku aut, 73,9% zostało zarejestrowanych na firmy, pozostałe 26,1% to samochody należące do osób fizycznych.