Peugeot 308 SW – jaki jest? user experience, to nic innego, jak całość wrażeń jakich doświadcza użytkownik podczas korzystania z produktu. Pojęcie to używane jest najczęściej w odniesieniu do oprogramowania, serwisów internetowych lub urządzeń elektronicznych.
W latach 70. XX wieku okazało się, że aby ludzie mogli korzystać z komputera osobistego należy zaprojektować go tak, żeby nie odzwierciedlał logiki maszyny, tylko logikę człowieka. Powoli łączono więc dyscypliny psychologii poznawczej z inżynierią. To w latach 70. XX wieku zapoczątkowano user experience – pojawiły się wówczas pierwsze rozwiązania, które w jakiś sposób odzwierciedlały to, jak myślą i działają ludzie. W tym celu, przede wszystkim, specjaliści wykonywali badania z udziałem zwykłych osób, które testowały rozwiązania związane z obsługą komputera.
Logika mężczyzn zdecydowanie lepiej sobie radzi w świecie nowinek technologicznych z wyłączeniem obsługi pralki. Dlatego uprzedzam, że tę krótką część artykułu pisze jednostka biegle obsługująca programy od wirowania do zwariowania.
Woman UX, czyli baba w aucie
Według podstawowych kryteriów UX, produkt powinien: prezentować się w sposób atrakcyjny dla użytkownika, być funkcjonalny, ergonomiczny, użyteczny, korzystanie z niego powinno sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję. W przypadku kobiet i aut – powinien być również intuicyjny.
Pokolenie pamiętające auta bez klimatyzacji i korbką do otwierania szyb, swobodnie uzna najnowsze modele aut za urządzenia z mniej lub bardziej skomplikowanym komputerem pokładowym. Przyznam, że nie ma nic gorszego dla świeżo upieczonej testerki aut od zatonięcia w morzu przycisków i komunikatów.
Peugeot 308 SW. Intuicja, bezpieczeństwo i technologia
Technologia w tym modelu jest imponująca. Czytelność i intuicyjność zachwyciła mnie od razu. Wymieniam jednym tchem. Podgrzewana kierownica, panel zegarów w polu widzenia drogi i centralnie umieszczony ekran dotykowy z innowacyjnym systemem multimedialnym PEUGEOT i-Connect. Zmiana konfiguracji to bułka z masłem lub croissant z małą czarną. Przewijanie stron palcem, jak w smartphone. To umiem.
Profile dla 8 użytkowników, wyświetlanie z wieloma oknami, personalizowane skróty do wielu funkcji, wszystkie przełączniki w zasięgu ręki kierowcy i wygodne fotele z atestem AGR – niemieckiego stowarzyszenia na rzecz zdrowych pleców. Liczne systemy wspomagania prowadzenia i manewrowania w tym system monitorowania martwego pola widzenia, wspomaganie parkowania z 4 kamerami 360°, kamera cofania 180°. Tym autem nie wjedziesz na żaden słupek, kosz na śmieci czy na byłego. Nie ma szans. System filtrowania powietrza w kabinie ważny dla naszej cery. Aż 8 kolorów oświetlenia wewnątrz – na każdy dzień tygodnia i jeden dodatkowy, jeśli zmienisz zdanie.
Przede wszystkim, nowy Peugeot 308 SW ma obniżoną i wydłużoną sylwetkę. To kompromis pomiędzy praktycznością a komfortem pasażerów. Tego komfortu odrobinę brakuje przy wsiadaniu, ale to można przemilczeć. W to auto wpada się jak śliwka w kompot.
Peugeot 308 SW – ja nie wysiadam!
Po kilu dniach testów zgadzam się z opinią jury konkursu Women’s World Car of the Year. To właśnie Peugeot 308 został wybrany autem roku 2022. Kryteria głosowania opierają się przede wszystkim na takich samych zasadach, którymi kierują się kierowcy przy wyborze samochodu. Pod uwagę brane są więc takie kwestie, jak m.in.: bezpieczeństwo, jakość, cena, design, łatwość prowadzenia, komfort, oszczędność, czy wpływ na ekologię.
Reasumując, w tym roku w głosowaniu uczestniczyło 56 dziennikarek, zajmujących się branżą motoryzacyjną z 40 krajów i pięciu kontynentów. W ścisłym finale znalazło się sześć aut, które podzielono według następujących kategorii: Peugeot 308 (najlepszy samochód miejski), Kia Sportage (rodzinny SUV), BMW iX (duży SUV), Ford Mustang Mach-E (najlepszy rodzinny samochód), Audi e-Tron GT (najlepszy samochód sportowy) oraz Jeep Wranglem 4xe (najlepszy samochód z 4×4).
„Peugeot 308 to samochód, który oferuje niemal wszystko, czego można oczekiwać od samochodu. Świetnie się prowadzi i aż trudno uwierzyć w to, że pod maską większości wersji pracuje niewielki 1,2-litrowy silnik” – powiedziała Sandy Myhre, która aktualnie pełni funkcję honorowej przewodniczącej plebiscytu.
Dlaczego lew?
Historia zakładów mechanicznych braci Peugeot zaczyna się w 1810 roku w miasteczku Sochaux koło Miluzy. Założycielem był Jean Pierre Peugeot. Pod koniec XIX wieku dwaj bracia stryjeczni Armand i Eugéne w nowej firmie „Les Fils de Peugeot Frères” („Synowie braci Peugeot”) uruchomili w 1886 roku produkcję rowerów.
Przede wszystkim, pierwsze logo Peugeota pochodzi z 1810 roku, co czyni go najstarszym emblematem samochodu na świecie. W 1850 roku po raz pierwszy pojawia się logo marki z lwem – już po uproszczeniach jubilera, którego wynajęli bracia Peugeot. Logo stało się oficjalnym znakiem towarowym firmy dopiero w 1858 roku.
Symbol marki
Idea lwa jako symbolu marki narodziła się już na samym początku. Wtedy to stalowy biznes rodziny Peugeot potrzebował wizerunku, odzwierciedlającego działalność i siłę firmy. Lew był także heraldycznym symbolem gminy, z której wywodziła się rodzina Peugeotów.
Lew miał podkreślić charakter wyrobów rodziny Peugeot. Np. ostre zęby lwa uwydatniały najważniejsze cechy produkowanych ówcześnie przez firmę pił do cięcia. Peugeot 308 SW nawiązuje do lwich „kłów”, oryginalnie przedłużając linię świateł dziennych. Lew w latach 1810 – 1905 stał na strzale. W 1910 dzięki wykorzystaniu jasnoszarych gradientów zaczął wyglądać bardzo realistycznie. Zwierzę trzymało w łapie małą strzałę, przypominającą pierwsze projekty logo francuskiej marki.
W talach 1936-1948 paleta kolorów Peugeota została zmieniona na ciemnożółty i niebieski w 1936 roku. Był to klasyczny herb skierowany w dół z bokami wygiętymi od środka. Schematyczny, prosty wizerunkowo lew stał w profilu skierowanym w lewo, na poziomo umieszczonej strzałce, która została obrócona na tę samą stronę. Przede wszystkim żółte tło pod strzałką miało wzór złożony z kilku cienkich niebieskich pionowych linii, które wychodziły z niebieskiej ramki. W latach 1948-1960 lew przedstawiany był na tylnych łapach. W 1960 logo Peugeot przyjęło formę trójwymiarowego obrazu głowy lwa z grubą grzywą. Narodziny słynnego logo „Lion outline” miały miejsce w 1975 roku. Dlatego lew nadal był głównym elementem logo, ale po zmianach wyglądał futurystycznie i minimalistycznie.
Wielkie zmiany w identyfikacji producenta
W 2010 roku, na dość krótki czas, logo oddzieliło się od tła i stanowiło element trójwymiarowy. Podkreślała go metaliczna paleta kolorów. Sylwetka lwa była pewna i stabilna, chociaż wyglądał jak sierściuch w zamieci śnieżnej. Na szczęście, niewątpliwie, w 2021 roku identyfikacja wizualna słynnego francuskiego producenta samochodów przeszła spore zmiany. Nowe logo Peugeota zawiera elegancki czarny herb z podwójnym białym konturem i stylizowany portret lwa, narysowany profilem skierowanym w lewo. Obecnie stosowane logo przypomina to z lat 60.
W profilach użytkownika w Peugeot 308 SW można wybrać też logo, które lubimy najbardziej. To miła niespodzianka dla tych, którzy lubią śledzić historię designu.
Werdykt
Każda kobieta znająca się na smartfonie odnajdzie się we wnętrzu Peugeota 308 SW momentalnie. Wnętrze jest wygodne i oprócz damskiej torebki pomieści milion drobiazgów, niezliczone torby z zakupami, a także foteliki dla dzieci lub trzech skrzywionych wiecznie nastolatków na tylnej kanapie. Linia nadwozia jest agresywna i dynamiczna, ale kobiety dziś idą po swoje, więc powinno im wpaść to w oko. W przypadku diesla niskie spalanie to duży atut. Auto w trasie spali 5 litrów, w mieście 7, a na stację trzeba zajechać co około 800 kilometrów, czyli średnio raz w miesiącu. Wybierzcie tylko bardziej żywy kolor niż mój do bólu szary egzemplarz testowy, a będziecie przeszczęśliwe.