Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowa Dacia Logan nie jest już najtańszym nowym autem w Polsce

Nowa Dacia Logan jest już oficjalnie dostępna i wyceniona przez markę. Jest sporo drożej niż w poprzedniej generacji, ale i sporo lepiej.
Nowa Dacia Logan
Nowa Dacia Logan (fot. materiały prasowe producenta)

Nowa Dacia Logan jest ostatnim z modeli najnowszej generacji aut rumuńskiej marki, który czekał na oficjalną wycenę na polskim rynku. Z dwoma wcześniej udostępnionymi na rynku nowinkami, czyli nowymi: Dacia Sandero oraz Dacia Sandero Stepway mieliśmy już styczność, znaliśmy ceny, a w naszym serwisie możecie przeczytać szczegółowe recenzje tych aut, a także obejrzeć wideo.

Najtańsza odmiana wyposażenia znika z oferty

Nowa Dacia Logan
Nowy Logan jest największą nową Dacią, z przodu charakterystyczne nowe kształty dziennych LED-ów znane już z Sandero i Sandero Stepway (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Przypomnijmy, Dacia Logan poprzedniej generacji to najtańszy nowy samochód osobowy jaki można kupić w Polsce. Czas teraźniejszy jest o tyle wskazany, że “stary” Logan wciąż jest obecny w cenniku rumuńskiej marki z francuskim kapitałem, a jego ceny startują od 35 700 zł. Jak wygląda sytuacja w przypadku najnowszej generacji Logana? Różnica cen jest znaczna, bo najnowszy Logan w Polsce startuje od 52 900 zł. To aż 17 200 zł różnicy, czyli niemal połowa ceny wyjściowej starszej generacji. Zanim jednak zaczniecie kręcić nosem, jedno istotne wyjaśnienie. Cena nowego Logana jest m.in. dlatego aż o tyle wyższa niż w przypadku poprzednika, bo Dacia zrezygnowała z oferowania najbardziej podstawowej (a zatem też najtańszej) odmiany nowego Logana, czyli Access. Nowa Dacia Logan startuje od średniego poziomu wyposażenia Essential.

Nowa Dacia Logan
Materiały i wyposażenie wnętrza Logana przynajmniej w przedniej części kabiny są podobne jak w nowym Sandero (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Inna sprawa, że o ile wcześniej Logan (poprzedniej generacji) był tańszy nawet od bazowej wersji Sandero (także poprzedniej generacji), to teraz role się odwróciły. Nowe Sandero jest dostępne od 41 900 zł w wersji Access. Wspomnieliśmy jednak, że Access dla nowego Logana w ogóle nie został wprowadzony w Polsce. Ale nawet przy porównaniu podobnych poziomów wyposażenia (Essential) nowa Dacia Sandero wciąż wychodzi taniej niż nowa Dacia Logan – różnica to 5000 zł na korzyść Sandero.

Wybór napędu do Logana? Tylko… LPG

Nowa Dacia Logan
Fabrycznie montowane LGP i silnik TCe 100 to jedyny wybór napędu w nowym Loganie (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Ciekawsze jest również to, jak marka podeszła do kwestii wyboru jednostek napędowych nowego Logana. Cóż, wyboru tak naprawdę nie ma. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na średni (startowy w naszym kraju) poziom wyposażenia Essential, czy na topową odmianę Comfort (startuje od 56 400 zł) do wyboru mamy tylko jedną jednostkę napędową TCe 100 LPG, czyli 100-konnego turbodoładowanego, jednolitrowego benzyniaka o mocy 100 KM i momencie obrotowym 170 Nm z zainstalowaną fabrycznie instalacją LPG. Tak, chcąc nowego Logana nie wybierzecie odmiany bez LPG.

Nowa Dacia Logan
Dacia Logan jest droższa, ale też znacznie nowocześniejsza technologicznie – i nie chodzi o stoliczki dla drugiego rzędu foteli 😉 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Z jednej strony możemy się zżymać na taką decyzję szefów marki, ale z drugiej wycena nowego Logana jest logiczna: auto większe jest droższe. A Logan jest przecież większy od Sandero. Pamiętajmy też, że starego Logana i jego najnowszą generację dzieli technologiczna przepaść. Poprzednik, nawet nowy, to samochód osadzony technologicznie jeszcze w XX wieku, tymczasem najnowszy Logan to auto zbudowane na nowoczesnej platformie CMF aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi, ze wszystkimi technologicznymi konsekwencjami tego faktu. Na koniec podpowiedź, jeżeli faktycznie rozważacie zakup nowego Logana, to zdecydowanie warto zainteresować się topową wersją Comfort. Jest co prawda najdroższa (od 56 400 zł) ale różnica w wyposażeniu jest znacznie większa niżby to wynikało z różnicy cen pomiędzy Comfort a Essential.

Total
12
Shares