Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowa wersja Porsche Taycan

Porsche Taycan (fot. Porsche)
Porsche Taycan (fot. Porsche)

Porsche wprowadza na rynek czwarty wariant Taycana. Dołącza on do modeli 4S, Turbo oraz Turbo S. Ma napęd na tylne koła i jest oferowany z dwoma rozmiarami akumulatora do wyboru.

Ze standardowym akumulatorem Performance, w trybie overboost z Launch Control, generuje moc do 300 kW (408 KM), a w połączeniu z opcjonalnym akumulatorem Performance Plus wartość ta rośnie do 350 kW (476 KM). Moc nominalna wynosi, odpowiednio, 240 kW (326 KM) lub 280 kW (380 KM). Pierwsze egzemplarze Porsche Taycan z napędem na tylne koła trafią do salonów w połowie marca 2021 r. Ceny modelu zaczynają się od 389 tys. zł.

Porsche Taycan (fot. Porsche)
Porsche Taycan (fot. Porsche)

Taycan – jaka bateria? jakie osiągi?


Standardowo Porsche Taycan otrzymuje jednowarstwowy akumulator Performance o pojemności 79,2 kWh brutto. Opcjonalnie dostępny jest dwuwarstwowy akumulator Performance Plus. Jego pojemność brutto to 93,4 kWh. Zasięg według WLTP wynosi, odpowiednio, do 431 lub do 484 km. Niezależnie od wybranego akumulatora Porsche Taycan przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,4 s. Jego maksymalna prędkość w obu konfiguracjach wynosi 230 km/h, a maksymalna moc ładowania sięga 225 kW (akumulator Performance) lub 270 kW (akumulator Performance Plus). Oznacza to, że obie baterie można naładować od 5 do 80% w 22,5 minuty, a poziom energii potrzebny do pokonania 100 km uzyskuje się już po 5 minutach.

Porsche Taycan (fot. Porsche)
Porsche Taycan (fot. Porsche)

Napęd Porsche Taycan

Montowany przy tylnej osi silnik synchroniczny z magnesami trwałymi ma aktywną długość 130 mm – a więc taką samą jak jednostka modelu 4S. Sterowany impulsowo falownik na tylnej osi funkcjonuje przy natężeniu do 600 amperów. Oprócz silnika synchronicznego z magnesami trwałymi przy tylnej osi architektura napędu obejmuje dwubiegową przekładnię. Podobnie jak pozostali „bracia” Taycan wyróżnia się inteligentnym zarządzaniem ładowaniem, a także wzorową aerodynamiką, która – przy wartości współczynnika oporu powietrza Cd od 0,22 – znacząco przyczynia się do niskiego zużycia energii, a tym samym do dużego zasięgu. Maksymalna moc rekuperacji wynosi 265 kW.

Porsche Taycan (fot. Porsche)
Porsche Taycan (fot. Porsche)

Co nowego w tej wersji?

Nowy wariant wyróżnia się zoptymalizowanymi od strony aerodynamiki 19-calowymi obręczami Taycan Aero oraz czarnymi, anodowanymi zaciskami hamulcowymi. Również przedni zderzak, osłony progów i tylny dyfuzor mają kolor czarny – tak samo jak w Porsche Taycan 4S. Standardowo montowane są LED-owe reflektory. Standardowe wyposażenie Porsche Taycan obejmuje wnętrze częściowo wykończone skórą oraz komfortowe przednie fotele z 8-kierunkową regulacją elektryczną. Samochód ma dwa bagażniki: przedni, o pojemności 84 litrów oraz tylny, mieszczący do 407 l. Taycan to także pierwszy model Porsche dostępny z wnętrzem całkowicie pozbawionym elementów ze skóry. Kabina wykończona innowacyjnymi materiałami pochodzącymi z recyklingu podkreśla zrównoważoną koncepcję elektrycznego samochodu sportowego.

Porsche Taycan (fot. Porsche)
Porsche Taycan (fot. Porsche)

Plug & Charge

Jako najmłodszy członek gamy modelowej od samego początku oferuje nowe funkcje, w pozostałych wersjach wprowadzone przy okazji zmiany roku modelowego. Należy do nich np. funkcja Plug & Charge, która umożliwia wygodne ładowanie i płatność bez używania kart lub aplikacji: po podłączeniu przewodu auto nawiązuje szyfrowaną komunikację ze stacją ładującą kompatybilną z Plug & Charge i samoczynnie rozpoczyna proces ładowania. Także płatności są przetwarzane automatycznie.

Total
0
Shares