Subaru Europe wprowadza na rynek europejski nową generację modelu Forester. To SUV, który w ciągu 27 lat produkcji znalazł ponad 5 milionów nabywców na całym świecie. Teraz nastąpiły dość poważne zmiany, zarówno technologiczne, jak i stylistyczne. W Europie Forester stanowi obecnie około 28% całej sprzedaży marki. Czy nowy model ma szansę powalczyć z utytułowanymi konkurentami?
Co nowego dostajemy? Forester na rok 2025 został wyposażony w napęd e-BOXER, czyli silnik benzynowy o pojemności 2 litrów połączony z układem miękkiej hybrydy. Układ hybrydowy współpracuje z przekładnią Lineartronic i napędem wszystkich kół S-AWD, co jest charakterystyczne dla tej japońskiej marki.
Nowy Forester, co zresztą sprawdziliśmy podczas pierwszych jazd, ma duże zdolności terenowe możliwości dzięki sporemu prześwitowi 220 mm oraz systemowi X-MODE. Auto może też holować przyczepy o masie do 1870 kg, co stawia go wysoko wśród SUV-ów tej mocy.
Bezpieczeństwo
Z tego Japończycy są szczególnie dumni. System EyeSight w nowej odsłonie to szerokokątna kamera i przedni radar, zwiększające skuteczność działania. Subaru proponuje teraz 15 funkcji wspomagających kierowcę, w tym pięć zupełnie nowych. Szczególną uwagę zwraca system Emergency Driving Stop, który pomaga w sytuacji zasłabnięcia. System najpierw lekko “kopie” w hamulec, żeby ewentualnie obudzić kierowcę, a finalnie zwalnia, aż do kompletnego zatrzymania. Co ciekawe, nie zrobi tego na łuku drogi, jeśli w tym momencie wydarzy się taka sytuacja, ale dopiero po wyjechaniu z niego.
Konstruktorzy zadbali o precyzyjną kontrolę sytuacji na drodze dzięki przemyślanej konstrukcji słupków i dużej powierzchni przeszklenia. Wsparciem są światła LED doświetlające zakręty oraz system Multi-View Monitor. W standardzie nowe Subaru Forester otrzymało dziewięć poduszek powietrznych. Nowością jest poduszka powietrzna między kierowcą a pasażerem, która ma chronić podczas uderzenia bocznego.
Wnętrze nowego Forestera jest też przemyślane w różnych drobnych detalach związanych z komfortem i bezpieczeństwem w czasie podróży. Przednie fotele ograniczają niekontrolowane ruchy głowy podczas jazdy, które nakładając się na siebie w ciągu długiej podróży powodują zmęczenie. W kabinie jest też zauważalnie ciszej niż w poprzedniku.
Multimedia
Centralnym elementem kokpitu jest 11,6-calowy, pionowy ekran systemu multimedialnego w rozdzielczości Full HD. Co ważne dla dzisiejszych użytkowników, system obsługuje bezprzewodowo Apple CarPlay i Android Auto, a nawigacja współpracuje z Apple Maps i systemem what3words. Mamy do dyspozycji także bezprzewodową ładowarkę do telefonu o mocy 10W oraz porty USB typu A i C.
Bagażnik
Bagażnik ma solidną pojemność od 508 do 1731 litrów po złożeniu tylnej kanapy. Nowością jest bezdotykowe otwieranie klapy, aktywowane ruchem pod zderzakiem, ale to znamy już od dawna z innych marek. Projektanci zadbali o praktyczne rozwiązania w postaci dodatkowych haczyków. To dobrze, bo zdecydowanie zwiększa to codzienną funkcjonalność, co już dawno odkryła chociażby Skoda.
Właściwości jezdne
Subaru szeroko wykorzystało klej strukturalny, zwiększając sztywność skrętną o 10%. Zmodyfikowano także punkty mocowania zawieszenia, co przekłada się na większą precyzję jazdy. Zawieszenie jest jednym z najmocniejszych punktów tego samochodu. Doskonale zbalansowane, pewne, sprężyste i ciche. Tutaj Subaru należą się oklaski, chociażby ze względu na to, że są to rozwiązania czysto mechaniczne.
Nowy układ wspomagania układu kierowniczego zapewnia bardziej bezpośrednie wrażenia z jazdy. Choć należy pamiętać, że nie jest to auto sportowe, zmiany wyczuć można podczas dynamicznej jazdy po żwirowych drogach. Inżynierowie zaprojektowali także nową charakterystykę pracy pedału hamulca, co zapewnia lepsze wyczucie podczas hamowania.
Poprawiono również aerodynamikę pojazdów poprzez modyfikację przedniego wlotu powietrza i zastosowania specjalnych lotek poprawiących przepływ w różnych częściach nadwozia. Jak to Japończycy, drobne, ale łączące się w zauważalną całość zmiany.
Osiągi
Najpierw może czyste dane. Układ hybrydowy e-BOXER łączy silnik benzynowy 2.0 litra o mocy 136 KM z dodatkowymi 16,7 KM z instalacji miękkiej hybrydy. Maksymalny moment obrotowy silnika spalinowego wynosi 182 Nm przy 4000 obr./min, natomiast silnika elektrycznego – 66 Nm.
Efekt może nie powala na kolana. Po wciśnięciu pedału przyspieszenia w podłogę auto z całych sił próbuje robić dobrą minę. W dwie osoby na pokładzie udało nam się zmierzyć 12,3 sekundy od 0 do 100 km/h. Wynik przeciętny, ale przecież nie dla każdego moc i przyspieszenie od 0 do 100 będzie kluczowe. Poruszając się z codziennymi prędkościami ten samochód w niczym nie traci, a moc i moment są w zupełności wystarczające. Prędkość maksymalna to 188 km/h.
Wrażenia z jazdy
Co ciekawe, samochód kompletnie zmienia, kiedy zjeżdża z utwardzonej drogi. Zupełnie jakby ryba, którą wyjęto z wody znów była w swoim żywiole. Gładko pokonuje nierówności, precyzyjnie trafia w zakręty i wykazuje się wigorem, o który nikt by go nie posądzał. Jazda po żwirowych, czy leśnych drogach to czysta przyjemność. Zaznaczam, że samochód ten nawet w kopnym piachu daje sobie wyśmienicie radę, a należy pamiętać, że mówimy o cywilnym SUV-ie.
Zużycie paliwa
W cyklu mieszanym według normy WLTP nowy Forester zużywa średnio 8,1 litra benzyny na 100 kilometrów. W mieście wartość ta rośnie do 8,3 l/100 km, natomiast podczas jazdy autostradowej może osiągnąć 9,1 l/100 km. Podczas pierwszych jazd samochód na świętokrzyskich drogach z wieloma zjazdami i podjazdami zużywał około 7,5 litra na każde 100 kilometrów. Zbiornik paliwa ma pojemność 48 litrów i pozwala na pokonanie około 600 kilometrów bez tankowania.
Podsumowanie i cena
To nie jest auto dla każdego i Subaru raczej nie ma ambicji, żeby wysadzić z siodła mocnych konkurentów takich jak Toyota RAV4, Volkswagen Tiguan, czy Skoda Kodiaq. To samochód dla tych, którzy docenią permanentny napęd na 4 koła i ponadprzeciętne zdolności w terenie. Dla tych, którym się nie śpieszy i nie muszą wyprzedzać każdego samochodu po drodze. Dla tych, którzy lubią czasem zjechać z asfaltu i pognać w nieznane. Nowe Subaru Forester pomimo dość spokojnej natury oferuje niezwykłe bezpieczeństwo, zaawansowane technologie, wygodne, praktyczne wnętrze i wystarczający na rodzinny urlop bagażnik. Cena? Doskonale wyposażony, “wszystkomający” egzemplarz, którym jeździliśmy kosztuje 205 000 zł brutto. To w dzisiejszych czasach uczciwa cena za ten pojazd.
Jak się dowiedzieliśmy, od początku listopada do końca grudnia w Subaru Polska trwa akcja Zima, dzięki której dostaniesz zimowe opony za 1 zł. W przypadku Forestera jeśli zamówicie go teraz, to jest duże prawdopodobieństwo, że dostaniecie go jeszcze w tym roku i poza zimówkami otrzymacie też dodatkowe felgi (dotyczy wersji Platinium).