Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Citroën C5 X – nietuzinkowa synteza stylów

Citroen C5 X
Nowy Citroen C5 X (fot. William CROZES @ Continental Productions; materiały prasowe producenta)

Citroën zaprezentował dziś swój flagowy model w gamie produktowej, nowego Citroëna C5 X. Sam producent określa to auto jako syntezę zalet sedana, kombi i SUV-a. Z jednym możemy się z całą pewnością zgodzić. To nietuzinkowe, ciekawe auto, łączące komfort zawieszenia (z tego francuska marka jest znana od lat) z funkcjonalnością i nowoczesnymi technologiami.

Nadwozie nie poddające się klasyfikacji, ale bez najmniejszych wątpliwości wpada w oko (fot. materiały prasowe producenta; William CROZES @ Continental Productions)

Faktycznie, gdy spojrzymy na sylwetkę nowego Citroena C5 X nietrudno dostrzec mieszankę różnych stylów, nadwozie przypomina nieco sylwetkę shooting brake’a, kombi, ale całość jest wyraźnie podniesiona, co przydaje autu konotacje typowe dla SUV-ów. Jednocześnie to połączenie różnych rodzajów nadwozia w jednym aucie, wyszło Citroenowi nad wyraz dobrze, bo nowe C5 X wygląda bardzo zgrabnie.

Funkcjonalne połączenie różnych stylów nadwozia

Citroen C5 X
Łączące różne style nadwozie jest funkcjonalne (fot. William CROZES @ Continental Productions; materiały prasowe producenta)

Mierzący aż 4805 mm długości, 1865 mm szerokości i 1485 mm wysokości, nowy Citroen C5 X pod względem gabarytów jest typowym przedstawicielem segmentu D, ale jednocześnie zwiększony prześwit i 19 calowe koła (w większości planowanych wersji tego modelu) powodują, że siedzi się w tym aucie jak w SUV-ie – dość wysoko. Auto charakteryzuje się też wieloma walorami praktycznymi. Bagażnik oferuje przestrzeń o funkcjonalności podobnej jak w typowych nadwoziach kombi. Pojemność to solidne 545 litrów, podłoga przestrzeni załadunkowej jest całkowicie płaska, taka też pozostaje po złożeniu tylnej kanapy co zwiększa dostępną objętość załadunkową do 1 640 litrów.

W nowym Citroenie C5 X ma być wygodnie wszystkim pasażerom, nie tylko kierowcy (fot. materiały prasowe producenta; William CROZES @ Continental Productions)

Producent zapewnia, że przestrzeń w kabinie pasażerskiej zapewni wysoki komfort podróży wszystkim pasażerom. Przy projektowaniu tego auta położono duży nacisk na przestronność wnętrza i wygodę. Komfortowe fotele z jednej strony zapewniają wygodę nawet w dłuższych podróżach, z drugiej, dzięki zastosowaniu warstw pokrywa i dużej gęstości i pianki strukturalnej mają odpowiednio trzymać ciało kierowcy podczas jazdy.

Innowacyjne zawieszenie – aktywne, tylko w hybrydzie PHEV

Najbogatszą odmianę aktywnego zawieszenia otrzyma tylko hybrydowy plug-in wariant nowego Citroena C5 X (fot. materiały prasowe producenta)

Ponieważ to Citroën, nie mogło zabraknąć odpowiednio komfortowego zawieszenia. Model ten wyposażono w zawieszenie Citroen Advanced Comfort. Mylące trochę jest, że nazwa zastosowanego we wszystkich planowanych wersjach zawieszenia jest taka sama, ale praca – już nie. Otóż w wersji hybrydowej plug-in nowy Citroen C5 X dysponuje zawieszeniem aktywnym o trzech stopniach regulacji, od najbardziej miękkiego (zgodnie z deklaracjami producenta auto ma wręcz płynąć po drodze), po nastawy o bardziej sportowej charakterystyce mającej poprawić precyzję dynamicznego prowadzenia.

Technika, dużo nowoczesnej techniki

Citroen C5 X
Citroen chwali się zupełnie nowym interfejsem systemu pokładowego, ze sterowaniem głosowym oraz bogatym zestawem asystentów kierowcy (fot. William CROZES @ Continental Productions; materiały prasowe producenta)

Nowy Citroën C5 X wyposażony został w – jak zapewnia producent – zupełnie nowy interfejs komunikacyjny. Centralny ekran dotykowy ma przekątną 12 cali, do dyspozycji kierowcy i pasażerów są 4 gniazda USB typu C oraz bezprzewodowe ładowanie smartfona. System pokładowy auta jest stale połączony, może być aktualizowany w trybie OTA (Over The Air – bezprzewodowo) w czasie rzeczywistym za pośrednictwem chmury. Klonowanie ekranu smartfona na system inforozrywki (Mirror Screen, czyli w praktyce Android Auto i Apple CarPlay) ma być możliwe bezprzewodowo. Auto wyposażono w system rozpoznawania głosu, który ponoć ma zapewniać komunikację z autem prowadzoną językiem naturalnym.

Auto ma zapewniać autonomiczną jazdę poziomu 2 na autostradach i trasach szybkiego ruchu (fot. materiały prasowe producenta; William CROZES @ Continental Productions)

Jeżeli chodzi o cyfrową asystę kierowcy, nowy Citroën C5 X ma oferować wszystko czym dysponuje francuska marka by zapewnić półautonomiczną jazdę poziomu 2 (więcej o tych poziomach autonomii znajdziecie w innym naszym materiale), zgodnie z obowiązującymi przepisami. Highway Driver Assist, czyli asystent jazdy po autostradzie i trasach szybkiego ruchu łączy adaptacyjny tempomat z funkcją Stop&Go i asystentem utrzymania pasa ruchu. Ponadto codzienną eksploatację mają ułatwić: system dalekosiężnego monitorowania martwego pola, system Rear Cross Traffic Alert (wykrywanie niebezpieczeństwa podczas cofania samochodu), system Top 360 Vision (dookólny system monitoringu i obserwacji) oraz system Proximity (bezkluczykowy dostęp do pojazdu i jego uruchamiania, automatycznie blokujący i odblokowujący pojazd zależnie od tego, czy kierowca zbliża się do pojazdu czy też od niego oddala).

Wersje napędowe

Producent ujawnił na razie jedynie informacje na temat topowej wersji hybrydowej (PHEV) – auto oferuje moc 225 KM (fot. materiały prasowe producenta; William Crozes @ ContinentalProductions)

Wiadomo na razie, że nowy model oferowany będzie w wersjach z silnikami benzynowymi, a także z hybrydowym (plug-in) zespołem napędowym. Więcej informacji producent udzielił na razie tylko o tym ostatnim rozwiązaniu. Citroën C5 X w wersji hybrydowej z wtyczką dysponuje mocą 225 KM. Akumulator o nieujawnionej przez producenta pojemności ma zapewnić możliwość bezemisyjnego pokonania do 50 km. Maksymalna prędkość jaką auto uzyska podczas jazdy w trybie wyłącznie elektrycznym do 135 km/h – do miasta wystarczy aż nadto.

Kiedy nowego modelu możemy spodziewać się w salonach francuskiej marki? Zgodnie z deklaracjami producenta pierwsze egzemplarze powinny pojawić się wraz z początkiem 2022 roku. Ceny poszczególnych wariantów, jak i planowane wersje wyposażenia nie zostały jeszcze ujawnione. Na koniec zachęcamy Was do zapoznania się z recenzją poprzednika – modelu Citroën C5 Aircross.

Total
0
Shares