Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy mandatowy rekordzista. Na mandatach się nie skończy

Mandaty w kwocie aż 6500 zł otrzymał 50-latek, który nie opanował swojego pojazdu i wjechał do rowu. Teraz zajmie się nim sąd.
Rekordowa wysokość mandatów to dopiero początek kar, jakie otrzyma ten kierowca (fot. policja)

Policjanci z Wejherowa otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w miejscowości Łężyce. Gdy dotarli na miejsce zobaczyli w rowie melioracyjnym stare Renault Megane oraz jego kierowcę. Mężczyzna został ukarany dwoma mandatami o łącznej wysokości 6500 zł za popełnione wykroczenia, ale to nie wszystko. Był nietrzeźwy, teraz zajmie się nim sąd.

Nowy taryfikator mandatów – za te wykroczenia zapłacisz najwięcej

Istna kumulacja

Auto, którym pijany kierowca wjechał do rowu od dwóch lat nie miało ważnych badań technicznych (fot. Shutterstock)

50-letni kierowca Renault Megane nie dość, że prowadził auto w stanie nietrzeźwości (pomiar trzeźwości wykazał 1,5 promila alkoholu), to jeszcze na dodatek jechał pojazdem, który w ogóle nie powinien pojawić się na drodze publicznej. Powód? Brak ważnych badań technicznych i to od dwóch lat. W efekcie na miejscu policjanci ukarali 50-latka za dwa wykroczenia dotyczące spowodowania zdarzenia oraz jazdy samochodem niedopuszczonym do ruchu. Mandaty łącznie wyniosły 6500 zł. Zwróćcie uwagę, że nie ma mowy o mandacie za jazdę w stanie nietrzeźwości. Nie mogło być mowy o mandacie, kierowcą zajmie się teraz sąd.

Jazda w stanie nietrzeźwości to nie wykroczenie

Prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości nie jest wykroczeniem lecz przestępstwem (fot. Shutterstock)

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości (czyli powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie kierowcy) według polskiego prawa nie jest wykroczeniem, lecz przestępstwem (art. 178a Kodeksu karnego). Policja ma uprawnienia do karania kierowców w postępowaniu mandatowym, ale wyłącznie za wykroczenia. Przestępstwa wymagają ukarania na drodze sądowej. Jaka kara czeka kierowcę?

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 178a Kodeksu karnego

Warto też pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku polskie sądy mogą nakładać grzywny nie do 5000 zł (tak było do końca 2021 roku) lecz do kwoty 30 000 zł. Zatem nie dość, że “na koncie” kierowca ma już słone mandaty na kwotę 6500 zł, to jeszcze czeka go rozprawa i wysoka grzywna, ograniczenie wolności (prace społeczne) lub pozbawienie wolności. Oczywiście z automatu straci też prawo jazdy.

Jest karnawał – uważajcie na “nieświadomą nietrzeźwość”!

Total
0
Shares