Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy Mercedes-AMG SL – luksusowy roadster z miękkim dachem

Nowy Mercedes-AMG SL to propozycja dla tych, którzy nie mogą się zdecydować, czy wolą auto luksusowe, czy sportowe, z dachem, czy bez?
Mercedes-AMG SL 55 4MATIC+ (fot. materiały prasowe producenta)

Mercedes-AMG chwali się, że nowy model Mercedes-AMG SL został opracowany niezależnie od głównego nurtu aut Mercedes-Benz, a za jego projekt i wykonanie odpowiadają wyłącznie znani na całym świecie eksperci z Affalterbach. To pierwszy Mercedes-AMG SL z napędem na wszystkie koła, do tego aktywne zawieszenie AMG Active Ride Control z kontrolą przechyłów i potężna moc 4-litrowego V8 z podwójnym doładowaniem pod maską.

Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ (fot. materiały prasowe producenta)

SL to dziś już kultowa marka. Pierwszy model 300 SL (W 194) zadebiutował w 1952 roku, dość szybko zaprezentował swoje możliwości zwyciężając dwukrotnie w legendarnym 24h Le Mans. Dwa lata później na rynek trafia sportowy 300 SL (W 198), który ze względu na nietypowo otwierane do góry skrzydła drzwi nazywany był “Gullwingiem”. Czy najnowszy SL będzie w stanie dorównać legendzie?

Felgi w rozmiarze do 21 cali (fot. materiały prasowe producenta)

Nowy SL łączy sportowe geny oryginalnego SL-a z właściwościami jezdnymi typowymi dla maszyn AMG. Jednocześnie oferuje luksus i komfort na absolutnie najwyższym poziomie. To wyjątkowa kombinacja w segmencie aut sportowych, co zresztą znajduje odzwierciedlenie również we wnętrzu, gdzie najwyższy poziom komfortu i jakości spotyka się z odpowiednią dawką sportowego charakteru. Wysokiej próby połączenie świata analogowego i najnowocześniejszego cyfrowego wyposażenia jasno pokazuje, że nowy SL to odrodzenie samochodowej ikony w erze nowoczesności – skomentował Philipp Schiemer, Prezes Zarządu Mercedes-AMG GmbH.

Kompozyty i aluminium

Samo nadwozie nowego Mercedesa-AMG SL waży zaledwie nieco ponad ćwierć tony (fot. materiały prasowe producenta)

Nadwozie nowego Mercedesa SL to zaawansowane technologicznie materiały kompozytowe i również całkowicie odporne na rdzę aluminium. Aluminiowa samonośna rama przestrzenna ma gwarantować maksymalną sztywność nadwozia, ponoć niejako skutkiem ubocznym tego rozwiązania są sportowe proporcje karoserii. Auto zaprojektowano dosłownie od “czystej kartki”. Ani jeden element tego wozu nie jest zapożyczony z innego modelu niemieckiej marki.

Kompozyty i aluminium – te auta nie powinny rdzewieć (fot. materiały prasowe producenta)

Mieszanka materiałów zastosowanych do budowy nowego SL-a zapewnia najwyższą możliwą sztywność przy niskiej wadze. Zoptymalizowane przekroje i kształty komponentów dają przestrzeń do „pomieszczenia” elementów odpowiadających za komfort i bezpieczeństwo, a także miękkiego dachu. Lista wykorzystanych materiałów obejmuje aluminium, magnez, kompozyty włókniste oraz stal, z której wykonana jest na przykład rama przedniej szyby. W połączeniu z pałąkami przeciwkapotażowymi za tylnymi siedzeniami, które mogą błyskawicznie wysunąć się w razie potrzeby, zapewnia to odpowiednią ochronę przed skutkami dachowania.

Marka chwali się doskonałą sztywnością kompozytowo-aluminiowego nadwozia (fot. materiały prasowe producenta)

W porównaniu z poprzednikiem sztywność skrętną nadwozia podniesiono o 18 proc., a sztywność poprzeczna jest wyższa o 50 proc. od modelu AMG GT Roadster. Sztywność wzdłużna jest o 40 proc. wyższa. Samo nadwozie nowego SL-a waży zaledwie 270 kg. Oznacza to że środek ciężkości jest w tym aucie położony bardzo nisko, co wpływa na trakcję, której dodatkowo pomaga aktywna aerodynamika w postaci dwuczęściowego systemu sterowania powietrzem Airpanel. Pierwszy element steruje pionowymi żaluzjami ukrytymi za dolnym wlotem powietrza w przednim pasie. Drugi znajduje się za górnym wlotem powietrza i korzysta z żaluzji poziomych. Kolejnym aktywnym elementem aerodynamicznym jest chowany tylny spojler, płynnie zintegrowany z pokrywą bagażnika. Zmienia on swoją pozycję w zależności od sytuacji, przy uwzględnieniu wielu parametrów, takich jak prędkość jazdy, przyspieszenie wzdłużne i poprzeczne oraz prędkość skrętu. Od 80 km/h w górę spojler przyjmuje pięć różnych pozycji nachylenia, tak aby zoptymalizować stabilność prowadzenia lub zmniejszyć opór.

Silniki – na początek dwie wersje, później pojawi się hybryda

Na początek dwie wersje silnikowe, ta mocniejsza ma prawie 600 KM (fot. materiały prasowe producenta)

W momencie wprowadzenia na rynek nowy SL będzie dostępny w dwóch wersjach napędowych. Obie korzystają z 4,0-litrowego silnika AMG V8 biturbo. Jednostki są montowane wyłącznie ręcznie w siedzibie firmy w Affalterbach, zgodnie z zasadą „jeden człowiek, jeden silnik”. W topowym wariancie SL 63 4MATIC+ motor rozwija moc 430 kW (585 KM) i maksymalny moment obrotowy 800 Nm, dostępny w szerokim zakresie 2500-4500 obr./min. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje tylko 3,6 s, prędkość maksymalna wynosi 315 km/h. W przypadku SL 55 4MATIC+ jednostka V8 generuje 350 kW (476 KM) i 700 Nm. Sprint do 100 km/h trwa tu 3,9 s, a prędkość maksymalna to 295 km/h.

Za przeniesienie olbrzymich mocy na koła odpowiada zoptymalizowana pod kątem nowego modelu przekładnia AMG SpeedShift MCT 9G o dziewięciu przełożeniach. Zamiast klasycznej przekładni hydrokinetycznej zastosowano tu mokre sprzęgło rozruchowe, to mniejsza masa i jednocześnie szybsza reakcja na gaz. Później gamę nowego SL-a uzupełni mocny napęd hybrydowy AMG E Performance, jednak marka na razie nie zdradziła żadnych szczegółów na jego temat.

Total
0
Shares