Renault poszerza gamę modelową w coraz popularniejszym na Starym Kontynencie segmencie C-SUV. O planach wprowadzenia modelu Arkana w Europie już pisaliśmy wcześniej. Rynkowa premiera tego auta jest właśnie dziś. W gamie kompaktowych SUV-ów francuskiej marki debiutuje dziś oficjalnie nowy Renault Arkana. Choć auto ma identyczną nazwę jak model oferowany na rynku rosyjskim już od 2018 roku, to w istocie dziś debiutujący samochód jest zupełnie odmiennym konstrukcyjnie i znacznie nowocześniejszym technicznie autem.
Nowy Renault Arkana to auto zbudowane na nowej, modułowej platformie CMF-B ze wszystkimi konsekwencjami tego faktu: lepsze bezpieczeństwo bierne, znacznie bardziej zaawansowany poziom techniki, duża moc obliczeniowa, stała łączność z internetem, bogata asysta kierowcy czy nowoczesne i wyłącznie hybrydowe zespoły napędowe. Rynek kompaktowych SUV-ów w Europie na tle ogółu aut segmentu C jest w tej chwili najszybciej się rozwijającym rynkiem, stąd decyzja o wprowadzeniu nowego modelu, który ma uzupełnić gamę. Wprowadzenie Arkany nie spowoduje usunięcia któregokolwiek z istniejących w gamie modeli – mówiąc wprost: Renault Kadjar, wciąż zostaje w ofercie.
Wygląd i gabaryty
Nowy Renault Arkana to pod względem formy typowy przedstawiciel dynamicznie się prezentujących kompaktowych SUV-ów coupé, z charakterystyczną dla tego typu samochodów opadającą linią dachu. Poniższy slajd z prezentacji premierowej przedstawia podstawowe wymiary nowego auta:
Dość opływowa sylwetka auta nie tylko może się podobać, ale ma też walor użyteczny – współczynnik oporu powietrza tego samochodu wynosi Cx=0,30, co jest niezłym wynikiem biorąc pod uwagę fakt, że mówimy o SUV-ie z dość dużym, 20-centymetrowym prześwitem. Arkana będzie kolejnym po Clio, Capturze i Megane autem, dostępnym w usportowionym wizualnie wydaniu R.S. Line. W tej topowej wersji klienci mogą liczyć na sportowe dodatki wizualne i wyróżniające materiały wewnątrz auta (m.in. kierownica z perforowanej skóry i zamszu, aluminiowe pedały, logo RS na kierownicy, czy sportowe z wyglądu dodatki w nadwoziu. Wszystkie reflektory Arkany to oczywiście światła Full LED z automatyką (również w zakresie automatycznego przełączania świateł drogowych/mijania) o wyróżniającym auta francuskiej marki kształcie, stanowiącym sygnaturę wizualną aut Renault.
Bagażnik Renault Arkana ma pojemność 513 litrów, co jest wartością większą niż w innym kompaktowym SUV-ie marki – Renault Kadjar. W wersji z hybrydowym napędem Arkana będzie mieć nieco mniejszą przestrzeń, ale wciąż sporo – 480 litrów przestrzeni bagażowej.
Napęd i bezpieczeństwo
Renault Arkana będzie dostępna wyłącznie ze zelektryfikowanymi zespołami napędowymi. Do wyboru klienci będą mieć wersję spalinową z technologią mikrohybrydową (miękka hybryda z instalacją 12 V), napędzaną przez 4-cylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy 1.3 TCe o mocy 140 KM przekazywanej na koła poprzez automatyczną, dwusprzęgłową skrzynię EDC 7.
Pod koniec roku gamę uzupełni wzmocniona wersja z silnikiem 1.3 TCe o mocy 160 KM, również ze skrzynią EDC 7 i mikrohybrydową instalacją 12 V. Instalacja mikrohybrydowa ma udostępniać dodatkowe 20 Nm momentu obrotowego, co ma wpływać na lepszą dynamikę podczas ruszania i oszczędność paliwa.
Oprócz tego Arkana będzie oferowana jako klasyczna hybryda. Wersja Renault Arkana E-Tech ma oferować moc 145 KM oraz znane już nam (m.in. z testów Renault Clio E-Tech) rozwiązania hybrydowe z innowacyjną wielostopniową przekładną ze sprzęgłem kłowym.
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, to debiutujący model wyposażono m.in. w 8 poduszek powietrznych, wzmocnienia strukturalne, asystę EasyDrive: aktywny regulator prędkości Stop&Go (do 170 km/h), system kontroli pasa ruchu, asystent utrzymania na pasie, asystent hamowania (wykrywający pieszych), Easy Pilot dla jazdy w korku i na autostradzie (system autonomii poziomu 2). Do tego automatyczna zmiana świateł z drogowych na mijania, system wyjazdu z miejsca parkingowego, czujniki parkowania, automatyczne parkowanie, kamery 360 st. Bezpieczeństwo tego modelu potwierdza ocena 5 gwiazdek w testach Euro NCAP.
Niestety, tych, którzy patrząc na dynamiczną sylwetkę Arkany marzą o czysto sportowej odmianie, czyli RS musimy zmartwić – Renault nie planuje wprowadzenia takiej mocno usportowionej odmiany. Przyczyną są oczywiście restrykcyjne przepisy dotyczące emisji aut spalinowych. Nie będzie również wersji 4×4, głównie dlatego, że takiego typu napędu nie przewiduje platforma konstrukcyjna CMF-B, a analiza rynku wykonana przez ekspertów Renault nie przewiduje takiego zapotrzebowania. Nie jest przewidywana również Arkana w wersji czysto elektrycznej.
Wersje, wyposażenie i ceny
Renault Arkana oferowany będzie z trzema poziomami wyposażenia, już bazowa odmiana Zen będzie bogato wyposażona (automatyczna klimatyzacja, kamera cofania, wiele systemów wsparcia bezpieczeństwa itp.). Podkreślane przez producenta elementy wyposażenia dla każdego z poziomów wyposażenia widoczne są na powyższym slajdzie. A jak wygląda wycena? To prezentuje kolejny slajd: