Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowy roadster z gwiazdą na masce. Mercedes-AMG SL 43 wjeżdża na scenę

fot. Mercedes press

Mercedes-AMG zaprezentował SL 43, czyli podstawowy model swojego ikonicznego roadstera. Samochód ma układ wnętrza 2+2, a tylne koła napędza rzędowy, dwulitrowy silnik benzynowy z elektryczną turbosprężarką rodem z Formuły 1. Nowa forma turbodoładowania ma gwarantować spontaniczną reakcję przepustnicy w całym zakresie obrotów. Doładowanie obsługiwane jest przez 48-woltową instalację elektryczną, która zasila również rozruszniko-generator z napędem pasowym.

Dwa litry i dziewięć biegów

Pod maską tylko dwa litry, ale wspomagane elektrycznym doładowaniem rodem z F1 (fot. Mercedes press)

Silnik po raz pierwszy połączono z przekładnią AMG SPEEDSHIFT MCT 9G (dziewięć biegów), w którym mokre sprzęgło zastępuje przekładnię hydrokinetyczną. Zmniejsza to wagę i dzięki mniejszej bezwładności poprawia reakcję na wciśnięcie pedału przyspieszenia. Mercedes-AMG SL 43 ma moc 381 KM przy 6750 obr./min i maksymalny moment obrotowy 480 Nm (od 3250 do 5000 obr./min). Dodatkowo w określonych sytuacjach drogowych zyskuje na krótko dodatkowe 10 kW (14 KM). Według katalogu przyspiesza do 100 km/h w 4,9 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 275 km/h.

Wnętrze 2+2

Tylne siedzenia tylko dla osób o wzroście do 150 cm lub dzieci w fotelikach. Większość i tak wrzuci tam kurtkę lub torebkę (fot. Mercedes press)

Nowy roadster z serii R232 bazuje na całkowicie nowej architekturze pojazdu opracowanej przez Mercedes-AMG. Nowa koncepcja umożliwia konfigurację foteli 2+2 po raz pierwszy od 1989 roku (seria modeli Mercedes SL R129). Tylne siedzenia zwiększają codzienną praktyczność i oferują miejsce dla osób o wzroście do 1,50 metra (do 1,35 metra z fotelikiem dziecięcym). Jeśli dodatkowe miejsce nie jest potrzebne, wiatrołap za tylnymi siedzeniami może chronić pasażerów na przednich fotelach.

Co odróżnia SL 43 od ośmiocylindrowych wersji?

To wersja podstawowa, ale może mieć identyczne koła jak najmocniejsi bracia z V8 pod maską (fot. Mercedes press)

Wygląd zewnętrzny SL 43 odróżnia się szczegółami od dwóch ośmiocylindrowych modeli. Ma inne spojlery przedni i tylny, a także okrągłe (zamiast kanciastych) podwójne końcówki rur wydechowych. Standardowo jeździ na 19-calowych obręczach ze stopów lekkich. Jako opcja dostępne są obręcze kół ze stopów lekkich o średnicy 20 lub 21 cali.

Miękki dach

Miękki dach zmniejsza masę i obniża środek ciężkości (fot. Mercedes press)

Nowy SL dostał elektryczny miękki dach zamiast metalowego, co zmniejszyło masę o 21 kilogramów i obniżyło środek ciężkości, poprawiając prowadzenie i dynamikę. Otwieranie i zamykanie zajmuje około 15 sekund i jest możliwe do prędkości 60 km/h. Miękki dach jest obsługiwany za pomocą przełączników na konsoli środkowej lub multimedialnego ekranu dotykowego.

Wnętrze

Luksus i rezygnacja z większości przycisków na rzecz ekranów dotykowych (fot. Mercedes press)

Wnętrze Mercedesa-AMG SL 43 to kombinacja tradycji i nowoczesności. W pełni cyfrowy zestaw wskaźników zintegrowany jest z trójwymiarowymi zegarami. Symetryczna tablica przyrządów została zaprojektowana jako potężne, podzielony na dwie części panel.

Nowe zawieszenie

Ze stosunkowo lekkim silnikiem, tylnym napędem i skrętną tylną osią ten samochód powinien bardzo dobrze się prowadzić (fot. Mercedes press)

Ta wersja SL-a jest standardowo wyposażona w nowo opracowane stalowe zawieszenie AMG RIDE CONTROL z aluminiowymi amortyzatorami i lekkimi sprężynami śrubowymi. Żeby zmniejszyć masę nieresorowaną, wszystkie drążki zawieszenia, zwrotnice i wsporniki kół na przedniej i tylnej osi wykonano z kutego aluminium. To pierwszy seryjnie produkowany pojazd Mercedes-AMG, wyposażony w przednią oś wielowahaczową z pięcioma wahaczami umieszczonymi w całości wewnątrz obręczy. Na tylnej osi mamy również konstrukcję 5-wahaczową.
Mercedes-AMG SL 43 może być opcjonalnie wyposażony w aktywną tylną oś skrętną (HAL). W zależności od prędkości tylne koła skręcają się w przeciwnym kierunku (do 100 km/h) lub w tym samym kierunku (szybka jazda powyżej 100 km/h). AMG opracowało też dedykowany kompozytowy układ hamulcowy do tego modelu.

Żródło: Mercedes-Benz press

Total
0
Shares