Volkswagen zapewnia, że nowy VW Multivan to połączenie najlepszych cech legendarnego Bulliego z przyszłościowymi rozwiązaniami. Debiut najnowszej generacji Multivana to zarazem debiut tego modelu także w wersji z napędem hybrydowym plug-in (o czym już wspominaliśmy), zapewniającym jazdę w mieście na samym prądzie. Oczywiście wersji napędowych jest znacznie więcej. Innych nowinek – też.
Jaki napęd? VW promuje hybrydę plug-in
Volkswagen wyraźnie podkreśla, że nowy VW Multivan jest pierwszym tego typu autem w koncernie wyposażonym w napęd hybrydowy plug-in. Multivan eHybrid, bo tak nazwano wersję PHEV będzie oferował moc systemową 160 kW (218 KM). Składa się na nią silnik benzynowy TSI o pojemności 1395 cm3 i mocy 110 kW (150 KM) oraz motor elektryczny o mocy 85 kW (116 KM). Maksymalny moment obrotowy to 350 Nm. Wbudowany akumulator trakcyjny o pojemności 13 kWh ma wystarczyć na codzienne pokonywanie krótszych tras. Jakich? Zasięgu nie podano wprost – powołano się jedynie na badanie przeprowadzone przed niemieckie Federalne Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej, które pokazuje, że 95% wszystkich codziennych przejazdów samochodowych w Niemczech odbywa się na dystansach krótszych niż 50 km. Turbodoładowany silnik TSI stanowiący komponent napędu hybrydowego załącza się dopiero przy prędkości ponad 130 km/h. Oczywiście gdy prądu w baterii nie ma, załączy się wcześniej.
Oprócz odmiany hybrydowej plug-in nowego Multivana, Volkswagen proponuje trzy czterocylindrówki, dwie to jednostki benzynowe (mniejsza to EA211evo o pojemności 1498 cm3, większa to EA888 o pojemności 1984 cm3), jedna – silnik wysokoprężny. Wszystkie spalinowe napędy są turbodoładowane. Zakres mocy benzyniaków TSI to 100 kW (136 KM) oraz 150 kW (204 KM), natomiast nowy Multivan z silnikiem TDI, pojawi się w przyszłym roku i ma oferować moc 110 kW (150 KM).
Każdy z wariantów napędu nowego modelu łączony będzie z automatem DSG, który ma być wyposażeniem standardowym tego auta. Dotyczy to również nowości, czyli wersji eHybrid, w której pracować będzie opracowana specjalnie dla tego wariantu 6-biegowa skrzynia DSG (DQ400E). W przypadku jednostek spalinowych (zarówno benzynowych, jak i wysokoprężnej) Multivan otrzyma 7-biegową skrzynię DSG. Z kokpitu Multivana zniknie też gałka przekładni, wybór biegu odbywa się za pomocą przycisku selektora DSG umieszczonego na desce rozdzielczej. Wszystkie warianty napędowe mają moc przenoszoną na przednią oś.
Nowy VW Multivan – Więcej techniki
Kolejną nowością debiutującą w nowym Multivanie jest kompleksowy asystent jazdy półautomatycznej IQ.Drive Travel Assist. W zależności od specyfikacji pojazd będzie mógł być wyposażony nawet w 20 różnych systemów wsparcia kierowcy. W standardzie każdej wersji są takie rozwiązania jak: Car2X (lokalny system ostrzegania), system monitorowania obszaru przed pojazdem Front Assist wraz z funkcją awaryjnego hamowania City Emergency Braking, wspomaganie wymijania z nowym asystentem skrętu, dynamiczny wyświetlacz znaków drogowych, system ostrzegający przed zjechaniem z pasa Lane Assist oraz tempomat.
Standardowo nowy VW Multivan otrzyma też diodowe reflektory, które w opcji można zamienić na światła matrycowe Matrix IQ.Light. Wyposażenie standardowe deski rozdzielczej stanowi kokpit cyfrowy Digital Cockpit 10’’ i system infotainmentu Ready 2 Discover. Stale obecne na pokładzie Nowego Multivana są usługi online We Connect oraz We Connect Plus (ta druga na czas określony, który można za opłatą wydłużyć). Większość elementów sterowania zaprojektowano jako cyfrowe pola dotykowe i przyciski – to jednak chyba nie każdemu przypadnie do gustu.
Rozpoznawalny wygląd, ale większe wymiary
W porównaniu do poprzedniego modelu, wersja podstawowa jest teraz dłuższa i szersza, a także niższa, ale bez zmiany przestrzeni nad głową wewnątrz kabiny (w przypadku odmiany z panoramicznym dachem nowy VW Multivan oferuje nawet większą przestrzeń nad głową w stosunku do poprzednika. Dokładne wymiary Nowego Multivana to: szerokość 1941 mm nie wliczając składanych bocznych lusterek (opcjonalnie elektrycznych) (+37 mm w porównaniu z Multivanem 6.1), długość 4973 mm (+69 mm) i wysokość nawet 1903 mm (-47 mm).
Nie sposób nie zauważyć, że obniżenie nadwozia spodoba się użytkownikom korzystającym z parkingów podziemnych, które zwykle mają ograniczenie do dwóch metrów. Poprzednik, choć teoretycznie też się w nich mieścił zostawiał jednak znacznie mniejszy margines bezpieczeństwa. Rozstaw osi wynosi 3124 mm (+124 mm). Przestrzeń ładunkowa mierzy od 469 do 4053 litrów (w wersji z panoramicznym dachem, przy zwykłym dachu maks. pojemność to 4005 litrów), zależnie od konfiguracji wnętrza. Warto wspomnieć, że po raz pierwszy w Multivanie zamiast trzyosobowej kanapy z tyłu są trzy niezależne fotele, które można wyjąć. Praktycznych i funkcjonalnych pomysłów jest więcej. Np. stolik – on był w modelu VW Multivan zawsze, ale nigdy nie pełnił jednocześnie funkcji konsoli środkowej ze schowkami pomiędzy fotelem kierowcy i pasażera.