Wraz z końcem 2021 roku Orlen po prejęciu Energi i rozbudowie stacji ładowania na własnych stacjach paliw stał się największym operatorem stacji ładowania w Polsce. Grupa Orlen dysponuje obecnie 391 stacji ładowania, na drugim miejscu jest GreenWay Polska z liczbą 324 stacji ładowania. Warto jednak odnotować, że w przypadku najbardziej pożądanych stacji DC to GreenWay Polska wciąż jest liderem i będzie nim jeszcze długo.
Infrastruktura ładowania – wąskie gardło transformacji
Ile stacji ładowania jest w Polsce?
Zgodnie z danymi Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych obecnie mamy w Polsce 2178 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Liczba ta obejmuje zarówno punkty ładowania z prądem przemiennym (AC), co oznacza wolniejsze ładowania, jak i najbardziej poszukiwane przez podróżujących autem elektrycznym, szybkie stacje DC. Oczywiście tych drugich jest sporo mniej. Wg innych danych podawanych przez Licznik Elektromobilności prowadzony przez PSPA (danych dostarcza PSPA i PZPM) na koniec listopada 2021 roku z łącznej liczby 1813 stacji ładowania mieliśmy w kraju 1260 stacji ładowania AC i 553 stacji DC.
Zniknie uciążliwe blokowanie kwoty 200 zł w Orlen Charge
Oprócz dobrej wiadomości jaką jest zwiększająca się liczba ładowarek, znacznie ciekawszą jest zapowiedź wyłączenia przez Orlen uciążliwej dla wielu klientów blokady przedpłaty (200 zł) podczas korzystania z ładowarek sieci Orlen Charge. Obietnicę taką wyraził Cezary Kowalczyk, kierownik zespołu przygotowania projektów energetycznych Orlenu w wypowiedzi dla serwisu wysokienapiecie.pl.
Przedstawiciel koncernu poinformował, że obecnie testowana jest funkcjonalność pozbawiona konieczności wykonywania preautoryzacji środków przed skorzystaniem z ładowarki sieci Orlen. Wdrożenie nowego rozwiązania i niejako uwolnienie ładowarek tej sieci dla szerszej rzeszy klientów (wielu nie korzystało z Orlen nie godząc się na blokady kwot) zapowiedziane jest na I kwartał 2022 roku.
Cykl Elektromobilność i stacje ładowania