Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ośmiokołowy VW T1 przeszedł oficjalną renowację

hyba wszyscy kochają VW T1. Tego szczególnie będą podziwiać fani offroadu i wspinaczek górskich. Oto Half-Track Fox
vw t1
VW T1 Half-Track Fox znów podbija Alpy (fot. materiały prasowe)

VW T1 nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten konkretny egzemplarz ma podobną historię co cała reszta – z linii produkcyjnej zjechał w 1962 roku, a następnie trafił do rąk klienta. Ten okazał się mieć jednak co do niego specyficzne plany. Austriak Kurtz Kretzner, bo o nim mowa, przekształcił busa w najbardziej offroadową T1 na świecie. Nazwano ją “Half-Track Fox”. Teraz odzyskała dawny blask.

VW T1 “Half-Track Fox” – samochód marzeń

VW T1 Half-Track Fox (fot. materiały prasowe)

Zaplecze pomysłu jest dosyć pospolite. „Na początku rozejrzałem się, ale nie mogłem znaleźć pojazdu, o którym marzyłem. Postanowiłem więc zbudować go sam” – mówi właściciel o swojej pomarańczowej maszynie. Projekt od narysowania, do zbudowania zajął łącznie cztery lata.

Nietypowy VW T1 ma podwozie składające się z czterech osi, z czego dwie z nich są skrętne, a dwie tylne połączył półgąsienicą z czołgu. W każdym kole jest własny hamulec, a wspinaczkę off-roadową wspomaga mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Nic nowego nie znalazło się jednak pod maską – Half-Track Fox ciągle napędzany jest tym samym czterocylindrowym boxerem o pojemności 1,2 litra i mocy 34 KM. Bus może się rozpędzić maksymalnie do niezbyt zawrotnych 35 km/h, ale niezależnie od pogody radzi sobie doskonale w terenie i śniegu.

VW T1 Half-Track Fox (fot. materiały prasowe)

Właściciel był na tyle dumny ze swojego dzieła, że postanowił założyć firmę i sprzedawać projekt. Samochód miał być “idealnym pomocnikiem właścicieli schronisk, konserwatorów wyciągów narciarskich, myśliwych, a nawet lekarzy”. Niestety, poza swoim własnym, udało mu się stworzyć zaledwie dwa egzemplarze. Jednym z nich jest właśnie ten pomarańczowy, odbudowany przez Volkswagena. Drugi egzemplarz zaginął.

Po renowacji Half-Track Fox poradził sobie rewelacyjnie w górskich testach. Nietypowy VW T1 spędzi resztę swoich dni w Muzeum Porsche.

Total
0
Shares