Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Peugeot 3008 Hybrid4. Francuska hybryda plug-in inna niż wszystkie

Przekonanie o tym, że wszystkie auta na literę F są do niczego, powoli, bardzo powoli, odchodzi w zapomnienie. W 2023 ranking sprzedaży w Polsce zdominowały: Toyota, Skoda oraz Kia. Genezy należy szukać historycznie w zawodności elektryki francuskich aut, co dawniej wynikało w dużej mierze z zaawansowanych, lecz nie zawsze dopracowanych rozwiązań. W winach i serach Francuzi nie mają sobie równych, ale motoryzacji w Polsce raczej szybko nie zdominują, bo pytanie, „czy warto kupić francuza” wciąż potrafi rozgrzać do czerwoności internetowe fora dyskusyjne. Czy Peugeot 3008 Hybrid4 może coś tutaj zmienić?

Jakie marki ma Stellantis?

Stellantis, w którego skład od 2021 wchodzą: Abarth, Alfa Romeo, Chrysler, Citroën, Dodge, DS, Fiat, Jeep, Lancia, Maserati, Opel, Peugeot, Ram, and Vauxhall w Europie radzi sobie całkiem nieźle. W 2023 w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się samochodów był Opel/Vauxhall Corsa (5. miejsce), Peugeot 208 (6. miejsce) oraz Peugeot 2008 (10. miejsce). Przejdźmy jednak do Peugeota 3008 w wersji GT Hybrid 4.

Styl, czyli dobrze dobrane elementy

Niebieski Peugeot 3008 stojący na pustyni
Stylizacja Peugeota 3008 jest bardzo charakterystyczna (fot. Peugeot press)

Kierunek designu, który obrali projektanci Peugeota, wymaga pochwały. Jest sporo akcentów podkreślających drapieżność oraz przemyślany i konkretny styl. Bardzo udanym zabiegiem stylistycznym jest odcięcie kolorystyczne linii maski w połączeniu z bezramkowym grillem. Dzięki temu zabiegowi, Peugeot zyskał nowe oblicze.

Grill w Peugeotach odróżniający poszczególne modele element poddawany jest różnym wariacjom form – od rozsypanych klocków, podziałów pionowych, poziomych i skośnych, które z drapieżnością miały niewiele wspólnego. Ten, który ma Peugeot 3008, świetnie wpisuje się w ideologię marki, a kompatybilność przednich świateł wkomponowanych w zderzak zasługuje na pochwałę. Patrząc na Peugeota 3008, widzimy oko drapieżnika lub ślady po pazurach – w zależności od interpretacji i wyobraźni widza.

Mimo że Peugeot 3008 to sporej wielkości SUV, wygląda wyjątkowo zgrabnie, szczególnie w wersji Black Pack, którą polecamy, bo wszystkie plakietki, spojlery i felgi w tej wersji są przyciemnione. Chromowane dodatki tworzą chaos proporcji, niepotrzebne odcięcia, podziały i powinny być wycofane dla dobra designu.

Wnętrze

Peugeot 3008 II wnętrze
Wnętrze to popis francuskich projektantów, a mała kierownica jest wyjątkowa, choć nie każdemu będzie pasować (fot. Peugeot press)

Na pochwałę zasługuje mariaż kształtów i kolorów użytych w Peugeocie 3008. W wykończeniu kokpitu użyto miękkich, matowych plastików, które w połączeniu z syntetycznym zamszem, idealnie współgrają z grafitowymi i aluminiowymi dodatkami. Delikatne ambientowe oświetlenie wnętrza w kolorze niebieskim, kieszenie przednich drzwi i schowki wykończone materiałem, sprawiają, że wnętrze auta wygląda wytwornie.

Kubełkowe fotele charakteryzuje oryginalny wzór przeszycia, ze szczególnym uwzględnieniem strefy kręgosłupa, który oprócz efektu wizualnego jest bardzo wygodny.
Gdyby komfortu było za mało – zawsze można użyć opcji masażu dostępnego w tej wersji. W standardzie Peugeot 3008 Hybrid4 ma półkę z ładowarką indukcyjną, za nią natomiast nieporęczne gniazdo USB typu A. W tunelu środkowym umieszczono pojemniki na napoje z delikatnym oświetleniem oraz miękki skórzany podłokietnik z bardzo pojemnym schowkiem. Materiały nie trzeszczą, są miłe w dotyku i mniej narażone na uszkodzenia i zarysowania.

Mała kierownica

Odrębnym tematem jest mała, kompaktowa kierownica charakterystyczna dla Peugeota, która spodoba się fanom gier komputerowych. Nie jest łatwo się do niej przyzwyczaić, a dla entuzjastów proporcji we wnętrzach, będzie zadrą w oku. O ile w mniejszych modelach Peugeota prezentuje się idealnie, w 3008 wygląda odrobinę groteskowo. Szczęśliwie lekki układ sterowania niweluje ten ból estetyczny, bo auto jest zwinne i ma mały promień skrętu. Jednym z najbardziej urzekających mnie elementów jest panel sterowania tempomatem – niemal niewidoczny dla kierowcy.

Obok zarzutów dotyczących kierownicy po raz kolejny poległam przy sterowaniu ekranem, który częściowo steruje się przyciskami fizycznymi, a częściowo dotykowo. Bez przycisku home sterowanie jest nielogiczne, choć można je opanować przy odrobinie cierpliwości (której mi osobiście brakuje).

Pasażerów potraktowano po macoszemu, kieszenie drzwi są wykonane z twardego, tradycyjnego plastiku, a dwa gniazda USB typu A będą wymagały przejściówek.
Fotele zaprojektowane w formie ławki nie są już tak wygodne i wyprofilowane.
Miejsca na stopy jest niewiele, a dzięki dwóm silnikom elektrycznym i jednemu spalinowemu w aucie nie ma tunelu środkowego na rzecz prostej przestrzeń podłogi.
Podłokietnik centralny z miękkiej skóry posiada dwa miejsca na napoje i tu uwaga – głębokość nie zapewni stabilności pojemnikom na napoje.

Podłokietnik centralny posiada również przegrodę do przewożenia nart lub innych wąskich przedmiotów. Bagażnik w wersji Hybrid ma pojemność 400 l, ale też wiele schowków, w tym ten z kablem do ładowania. Nie jest to przestrzeń urywająca głowę, ale przecież gdzieś te wszystkie silniki trzeba schować. Na pocieszenie dodamy, że w tradycyjnym gniazdku nowego Peugeota 3008 Hybrid4 naładujemy w 7 godzin, a tylne fotele złożymy przyciskiem w bagażniku.

Jaki napęd ma Peugeot 3008 Hybrid4?

300 KM to duża moc jak na rodzinnego, kompaktowego SUV-a (fot. Peugeot press)

W trzewiach Peugeot 3008 Hybrid4 kryje napęd hybrydowy. Nie jest to jednak tradycyjna hybryda, a modna dziś hybryda plug-in, czyli “z wtyczką”. Litowo-jonowa bateria ma pojemność użyteczną 12,9 kWh, a ładować ją można ze standardowego kabla 3,7 kW lub opcjonalnego 7,4 kW. Napęd hybrydowy składa się z silnika benzynowego 1.6 oraz dwóch silników elektrycznych, po jednym na każdej osi. Łącznie otrzymujemy imponujące 300 KM, które pozwala pojechać maksymalnie 225 km/h i rozpędzić się od 0 do 100 km/h w 5,9 sekundy. Na samym prądzie przejedziemy maksymalnie około 60 kilometrów, a łączny zasięg to mniej więcej 600 kilometrów (pełna bateria + pełny bak).

Jazda tym modelem to przyjemność bez zarzutu, Peugeot 3008 GT Hybrid 4 ma dynamiczny napęd i charakteryzuje go lekkość prowadzenia oraz bardzo zacne osiągi. Nie lubi pseudo sportowej jazdy i jest nastawiony przede wszystkim na komfort.
Dzięki kamerom łatwo się nim parkuje, a to czy system obrazu jest w nich przestarzały, czy nie – to kwestia gustu.

Peugeot 3008. Cena

biały Peugeot 3008 Hybrid4
Peugeot 3008 Hybrid4 kosztuje w podstawie prawie 250 tysięcy złotych (fot. Kinga Konopko/Automotyw.com)

Mimo kilku wad ten model dobrze sobie radzi wśród konkurencji takiej jak Nissan Qashqai, Seat Ateca, czy Skoda Karoq. Mówimy jednak o bardziej podstawowych wersjach. Tylko Cupra Ateca może konkurować z Peugeotem w dziedzinie osiągów i mocy, ale ona ma tradycyjny silnik spalinowy. Podobnych rozwiązań napędowych u wyżej wymienionej konkurencji brak. Cena? W wersji GT od 246 650 zł, podczas gdy najtańszy Peugeot 3008 PureTech 130 z benzyniakiem kosztuje od 146 600 zł.

Warto?

Peugeot 3008 Hybrid4 nie zmieni opinii o “francuzach”, ale dzięki hybrydzie plug-in może zachęcić tych, którzy nie chcą się jeszcze przesiąść na elektryki, ale pragną już zaznać choć trochę elektromobilności. Częste ładowanie może być uciążliwe, ale czego się nie robi żeby być modnym i ekologicznym?

WYMIARY ZEWNĘTRZNE
Długość (mm) 4 447
Szerokość (mm) 1 841
Wysokość bez / z relingami dachowymi (mm) 1 620 / 1 624
Rozstaw osi (mm) 2 675
Przedni / tylny zwis (mm) 923 / 849
Kąt natarcia/zejścia 20 / 29
Prześwit (mm) 219
Średnica zawracania (m) 10.67
Długość z hakiem holowniczym (mm) 4 566
Długość z otwartą klapą (mm) 4 717
Szerokość z otwartymi drzwiami przednimi / tylnymi (mm) 3 617 / 3 402
Szerokość z rozłożonymi / złożonymi lusterkami (mm) 2 098 / 1 906
Wysokość z otwartą pokrywą silnika (mm) 1 945
Wysokość z otwartą klapą bagażnika (mm) 2 060

WYMIARY WEWNĘTRZNE
Liczba siedzeń 5
Szerokość wnętrza na wysokości łokci przód / tył (mm) 1 493 / 1 484
Szerokość wnętrza na wysokości ramion przód / tył (mm) 1 451 / 1 422
Wysokość wnętrza przód / tył (mm) (1) 915 / 912 (847 / 843)

BAGAŻNIK, SCHOWKI I ZBIORNIK PALIWA
Dł. przestrzeni ładunkowej / z rozłożonymi fotelami 2. rzędu (mm) 919 / 1 861
Max. długość przewożonych ładunków (mm) 3 005
Szerokość bagażnika pomiędzy nadkolami (mm) 1 053
Wysokość do półki w bagażniku / do dachu (mm) (1)(2) 609 / 871
Otwór załadunkowy wysokość / szerokość (mm) 821 / 998
Min. pojemność bagażnika (dm3 VDA 210) 395
Max. pojemność bagażnika (dm3 VDA 214) 1 357 (HYBRID)
Pojemność wszystkich schowków w przedziale pasażerskim (litry) 32
Pojemność schowka na kable do ładowania 25 litrów
Pojemność zbiornika paliwa 43 litry

Total
0
Shares