Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Policja apeluje do kierowców i do pieszych: “dbajcie wzajemnie o własne bezpieczeństwo”

Bezpieczeństwo na drogach to nie jest spór pomiędzy kierowcami a pieszymi. Naprawdę niewiele trzeba by znacząco zmniejszyć ryzyko tragedii
Przejście dla pieszych (fot. policja.pl)

O relacjach pomiędzy pieszymi a kierowcami można napisać książkę, takimi słowami zaczyna apel policjantów starszy sierżant Klaudia Biernacka z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie. Wiele w tym prawdy, ale w obliczu wypadku, jakakolwiek dyskusja traci sens, a pieszy ma marne szanse w zetknięciu ze znacznie cięższym pojazdem. Jednak uwagi dotyczące bezpieczeństwa na drogach dotyczą nie tylko kierowców. Od nich jednak zacznijmy.

Pamiętaj, by być widocznym na drodze!

Kierowcom policjanci przypominają, by zbliżając się do przejścia dla pieszych zdjęli nogę z gazu. Kierowca ma obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, powinien zwolnić natychmiast po zobaczeniu znaku informującego o pasach. W świetle obowiązujących od czerwca br. przepisów kierowcy mają obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, jak i wchodzącemu na przejście (to ostatnie nie dotyczy tramwajów).

Dla każdego jest miejsce na drodze (graf. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji)

Policja przypomina o należytej dbałości o układ hamulcowy. Generalnie nie należy żałować na serwisie podzespołów, których sprawność może decydować o życiu lub śmierci użytkowników dróg. Ważne jest też prawidłowe oświetlenie, a także pełna koncentracja – telefon odkładamy na bok. Argumenty typu “ja mam podzielną uwagę” w perspektywie potrącenia pieszego to kiepska wymówka. Dziś doposażenie jakiegokolwiek auta w zestaw pozwalający połączyć głośniki auta bezprzewodowo z telefonem kosztuje grosze, a wiele nowszych pojazdów ma to w standardzie – korzystajmy z tego.

Policja apeluje również do pieszych. Owszem, piesi na przejściu mają pierwszeństwo, ale nadrzędna powinna być zasada ograniczonego zaufania. Pierwszeństwo nie zwalnia pieszego z obowiązku rozejrzenia się i kontrolowania sytuacji na drodze. W świetle nowych przepisów pieszemu podczas przechodzenia na pasach nie wolno korzystać z telefonu. Dlaczego? Bo pieszy ma obserwować co się wokół niego dzieje, a nie śledzić wpisy znajomych na ekranie smartfonu.

Policja przypomina też jak ważne, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym jest zadbanie o właściwą widoczność na drodze. Każdy element odblaskowy zwiększa szanse na to, że kierowcy zauważą pieszego wcześniej – warto założyć cokolwiek, co poprawi widoczność pieszego na drodze.

Kontrola drogowa – jak się zachować?

Total
0
Shares