Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Polska Straż Graniczna będzie jeździć Jeepami

Na wschodniej ścianie Polski w najbliższym czasie porządku będą strzegły samochody z amerykańskim rodowodem. Polska Straż Graniczna zdecydowała się na zakup 60 nowym Jeepów Wranglerów Sahara w wersji 2-drzwiowej z matowym, zielonym malowaniem. Jakimi dokładnie autami będą się poruszali polscy strażnicy?

Co napędza Jeepa Wranglera Sahara?

Jeep Wrangler Sahara

Wszystkie samochody będą napędzane przez benzynowy silnik GME 2.0 Turbo o mocy 272 KM, momencie 400 Nm, trafiającym na koła za pośrednictwem 8-biegowego automatu. Jeep Wrangler to samochód znany ze swojej legendarnej dzielności terenowej. Egzemplarze przeznaczone dla Polskiej Straży Granicznej wyposażone zostaną w napęd 4×4 Command-Trac z dodatkowym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu Trac-Lok.

Osiągi i możliwości terenowe

Goodyear Wrangler Duratec
Goodyear Wrangler Duratec (fot. Goodyear)

Jeep Wrangler Sahara w wersji 2-drzwiowej z tym napędem przyspiesza do 100 km/h w 7,3 sekundy i maksymalnie rozpędzić się może do 177 km/h, ale, mimo że to dobre osiągi, to nie one są w tym aucie najważniejsze. System napędu 4×4 Command-Trak obejmuje 2-biegową skrzynię rozdzielczą z przełożeniem reduktora 2,72:1 i cztery tryby pracy (plus tryb Neutral):

  • 2H – napęd na tylne koła, do jazdy po drogach utwardzonych
  • 4H Auto – dołączany napęd na cztery koła Full-Time do jazdy na co dzień przy gorszych warunkach na drodze i w lekkim terenie
  • 4H Part-Time – napęd na cztery koła do jazdy w terenie lub poza drogami utwardzonymi
  • N Neutral – odłączenie napędu w skrzyni rozdzielczej, umożliwiające np. holowanie za innym pojazdem
  • 4L Low – napęd na cztery koła z przełożeniem redukcyjnym, do jazdy w trudnym i wymagającym terenie

Tylny mechanizm różnicowy przydaje się na luźnych i śliskich nawierzchniach. Jeep Wrangler Sahara ma 26-centymetrowy prześwit. Seryjnie może brodzić w wodzie o głębokości 76 cm. Auta dla strażników mają dodatkowo zamontowany snorkel. Typowo terenowe parametry wynoszą: kąt najazdu 37,4°, kąt zjazdu 30,5° i kąt rampowy 26,2°. Samochód został wyposażony w opony terenowe Goodyear Wrangler Duratrac oraz letnie typu All Terrain Goodyear Wrangler Adventure.

Bezpiecznie i komfortowo

Wragler światła LED
Jeep Wrangler Sahara ma reflektory i tylne światła skonstruowane w technologii LED (fot. shutterstock)

Polska Straż Graniczna może czuć się bezpiecznie, bo auto poza standardowym dziś wyposażeniem z dziedziny bezpieczeństwa otrzyma system przeciwdziałający przewróceniu się pojazdu ERM, czy kamerę z podglądem drogi cofania ParkView, z dynamicznymi liniami siatki. Kierowca na bieżąco może śledzić kąty wychyleń i parametry podzespołów. Wisienką na torcie są LED-y w reflektorach i światłach tylnych, aby rozświetlać wschodnie mroki, czy Apple CarPlay i Android Auto, pozwalające podłączyć swoje smartfony.

Które jednostki dostaną nowe auta?

Auta sfinansowano z „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”. Straż Graniczna otrzymała już pierwsze 28 pojazdów. Kto je dostanie? 13 Jeepów otrzyma oddział Podlaski, 10 – oddział Warmińsko-Mazurski, Nadbużański – 4, a Karpacki – 1. Reszta samochodów zostanie rozdysponowana jeszcze w grudniu tego roku.

Total
0
Shares