Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Polski rynek aut premium w listopadzie 2020

Rynek aut premium w listopadzie jakby “zapomniał” o pandemii – liczby są wyższe niż w jedenastym miesiącu 2019 roku.
Rynek motoryzacyjny
(fot. Shutterstock)

IBRM Samar podzielił się analizą listopadowych danych dotyczących rejestracji nowych aut klasy premium w Polsce. Ciekawostką jest to, że w listopadzie wyprzedaże w obliczu nadchodzących norm emisji okazały się impulsem silniejszym niż hamująca rynek pandemia. Rynek aut premium poszedł zauważalnie w górę. Samochodów zarejestrowano co prawda nieco mniej (o 7,65%) niż w październiku, ale za to więcej niż w listopadzie ubiegłego roku (o 6,22%).

Listopad ok, ale 2020 wciąż pod kreską

W samym listopadzie 2020 r. zarejestrowano dokładnie 6758 “tych lepszych” aut. Oczywiście mowa o wyłącznie nowych fabrycznie autach. Gdy spojrzymy na dane odnotowane od początku tego niezbyt udanego roku, to w krajowych wydziałach komunikacji zarejestrowano 66 586 nowych aut klasy premium. Jest to nieco mniej (dokładnie o 3128 egz.; 4,49 proc.) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Rynek aut premium - listopad 2020
Rejestracje aut segmentu premium w listopadzie 2020 r. graf.: Michał Hadyś/IBRM Samar, wykres interaktywny: Infogram.

Jak pisze Paweł Janas z IBRM Samar. Listopadowe wyniki rejestracji są na plusie w stosunku do listopada 2019 r. Wzrost liczony rok do roku jest większy niż w październiku (plus 3,73 proc.), ale mniejszy w porównaniu z sytuacją z września tego roku (+13,81 proc. rok do roku). Nadal odczuwalny jest negatywny wpływ pandemii koronawirusa. Na wyniki listopadowych rejestracji wpłynęła także wysoka baza, czyli rezultat osiągnięty w listopadzie 2019 roku. Te czynniki są kompensowane tradycyjnymi w tym okresie wyprzedażami samochodów z kończącego się roku. Obecne wyprzedaże wiążą się również z faktem, iż z początkiem przyszłego roku wchodzi w życie nowa norma Euro 6d ISC FCM. Zobowiązuje ona producentów do wyposażania samochodów w urządzenia monitorujące zużycie paliwa lub energii elektrycznej. Pojazdy, które nie są w nie wyposażone, nie będą mogły być już co do zasady rejestrowane.”

Marka: Mercedes, model: Volvo XC60

Volvo XC60
Volvo XC60 to wciąż najpopularniejsze nowe auto klasy premium (fot. Volvo)

Rynek aut premium ma niezmiennie tego samego lidera jeżeli chodzi o markę – jest nią Mercedes. W przypadku konkretnym modeli aut najpopularniejszym samochodem klasy premium wciąż pozostaje Volvo XC60. Co ciekawe tę pozycję SUV Volvo utrzymuje już od co najmniej dekady. Jeżeli chodzi o najlepszą dynamikę wzrostu liczoną rok do roku, to ponad 10-proc. wzrost uzyskała tylko jedna marka: Audi (+14,15%). Drugi pod tym względem Lexus odnotował wzrost na poziomie 7,29 proc.

Total
0
Shares