Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porsche 911 GT2 RS ustanawia nowy rekord na Nürburgringu

Porsche 911 GT2 RS – zapamiętajcie tę nazwę – to najszybsze auto drogowe, a przynajmniej najszybciej pokonało Północną Pętlę.
Porsche 911 GT2 RS (fot. Porsche)
Porsche 911 GT2 RS (fot. Porsche)

6:43,300 – taki czas okrążenia Północnej Pętli ustanowiło Porsche 911 GT2 RS wyposażone w zestawy Manthey Performance Kit. Za kierownicą auta na wynik pracował Lars Kern, jeden z kierowców rozwojowych marki Porsche. Uzyskany wynik jest rekordowym czasem przejazdu samochodu drogowego – choć nie rekordowym w ogóle. Bo jest jeszcze lepszy wynik: 5:19,546. Kto go uzyskał? Także Porsche, ale wynik ten uzyskało wyścigowe Porsche 919 Hybrid Evo, a to nie jest samochód dopuszczony do ruchu na drogach publicznych, tylko absolutnie wyczynowy pojazd. Zobaczcie ten przejazd:

Nie chcemy jednak umniejszać aktualnego osiągnięcia. Czas 6:43,300 również jest niezwykle imponujący. Żadne inne auto drogowe na świecie nie uzyskało lepszego rezultatu. Porsche 911 GT2 RS pobiło poprzedni rekord dla aut drogowych o 4,747 sekundy. Warto zaznaczyć, że samochód odbył przejazd na dopuszczonych do ruchu oponach Michelin Pilot Sport Cup 2 R, osiągając średnią prędkość 185,87 km/h. „Nabywcy naszych maszyn GT często korzystają ze swoich samochodów na torach, na przykład podczas imprez typu track days” – powiedział Frank-Steffen Walliser, wiceprezes ds. linii modelowych 911/718. „Inżynierowie Manthey i Porsche wspólnie opracowali doskonale zestrojony pakiet, który pozwala 911 GT2 RS zapewniać jeszcze lepsze osiągi”. A jak wyglądał ten przejazd? To również możecie zobaczyć:

Czym jest Manthey-Racing?

Lars Kern po wykonaniu rekordowego przejazdu nie krył słów uznania dla pracy inżynierów Porsche z Weissach oraz specjalistów z ekipy Manthey z Meuspath, nieopodal Nürburgringu. „Dzięki zestawowi Manthey Performance Kit 911 GT2 RS trzyma się toru jak przyklejone – czujesz się jak w samochodzie wyścigowym, zwłaszcza na szybszych zakrętach. To naprawdę niesamowite, jak ten wóz przekazuje swoje 700 KM na asfalt i jak świetnie hamuje – a przy tym zawsze pozostaje łatwy do opanowania” – skomentował Kern.

Porsche 911 GT2 RS (fot. Porsche)
Porsche 911 GT2 RS podczas rekordowego przejazdu (fot. Porsche)

Zoptymalizowane przez ekipę Porsche i Manthey auto wyposażono kompleksowo w elementy, dzięki którym udało się pobić poprzedni rekord. Zawieszenie Porsche 911 GT2 RS jest regulowane w trzech (dla przedniej osi) lub w czterech stopniach. Nie mogło zabraknąć specjalnych wyścigowych klocków hamulcowych łączonych z ceramicznymi hamulcami PCCB, które nie tracą swoich właściwości nawet przy bardzo intensywnej jeździe.

Porsche 911 GT2 RS
Porsche 911 GT2 RS (fot. Porsche)

W jeździe torowej kluczowa jest aerodynamika. O tym nie zapomniano. Dodatkowe klapy przedniego spojlera rekordowego wozu, w połączeniu z karbonowymi osłonami podwozia i dodatkowymi elementami sterującymi przepływem powietrza w okolicy przednich kół udało się zwiększyć siłę docisku przy prędkości 200 km/h z 49 do 70 kg. W przypadku tylnej osi zabiegi dotyczące aerodynamiki są równie skuteczne – tutaj docisk przy tej samej prędkości to już aż 200 kg, w stosunku do 93 kg docisku w fabrycznym 911 GT2.

Porsche 911 GT2 RS (fot. Porsche)
Porsche 911 GT2 RS (fot. Porsche)

W tym kontekście nie dziwi pojawienie się oferty dodatków Manthey Racing w oficjalnym sklepie Porsche – kto z pasjonatów marki nie chciałby mieć rekordowego auta?

Najlepsze tory świata – Nürburgring

Total
1
Shares