Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porsche – rekordowe przychody w 2020 roku

Porsche prezentując wyniki za rok 2020 dało czytelny komunikat: nie zwalniamy tempa. Do 2030 roku nie przewiduje się żadnych redukcji.
Porsche Panamera
(fot. materiały prasowe Porsche)

Porsche AG pochwaliło się nowym rekordem przychodów w zakończonym roku finansowym 2020. Łączna wartość przychodów niemieckiej marki wzrosła do 28,7 mld euro, co jest wartością o ponad 100 mln euro wyższą od analogicznego parametru w roku 2019. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, wbrew napiętej sytuacji gospodarczej z powodu pandemii, zwrot ze sprzedaży w 2020 roku wynosił 14,6 proc. co zdaniem Porsche AG mieściło się w ramach strategicznego celu.

W efekcie wynik operacyjny w 2020 roku wyniósł 4,2 mld euro, podczas gdy w 2019 roku było to 4,4 mld euro przed i 3,9 mld euro po uwzględnieniu pozycji specjalnych. Do rąk klientów w 2020 roku trafiło ponad 272 tysiące pojazdów, co jest liczbą tylko o 3 proc. mniejszą od rekordowego w historii marki z Zuffenhausen, roku 2019. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 4,4 mld euro.

Porsche Taycan Cross Turismo (fot. Porsche)
Porsche Taycan Cross Turismo – najnowszy model w gamie niemieckiej marki (fot. Porsche)

„Pomimo trudnych okoliczności rok finansowy 2020 był dla Porsche pomyślny” – podkreślił Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG. „To zasługa czterech czynników: naszej atrakcyjnej gamy produktów, przekonujących modeli elektrycznych, siły innowacyjności naszej marki oraz determinacji, z jaką podchodziliśmy do zarządzania w czasie kryzysu. Do nabywców trafiło ponad 20 tys. sztuk modelu Taycan, pierwszego w pełni elektrycznego samochodu sportowego Porsche. To sprawia, że mamy do czynienia z jednym z najbardziej cenionych elektrycznych aut sportowych w swojej klasie. Świadczy o tym ponad 50 międzynarodowych nagród. Taycan został uznany m.in. najbardziej innowacyjnym samochodem świata. Porsche jest symbolem silnej podstawowej działalności, zrównoważonego działania, odpowiedzialności społecznej i innowacyjnych rozwiązań technicznych”.

Swoją drogą, zachęcamy was do zapoznania się z naszymi recenzjami dwóch modeli Porsche Taycan, mowa o Porsche Taycan Turbo S oraz Porsche Taycan 4S. W marcu tego roku niemiecka marka oficjalnie zaprezentowała również elektryczne, najnowsze Porsche Taycan Cross Turismo.

Testowane w naszej redakcji Porsche Taycan Turbo S (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com

Największym popytem w 2020 roku cieszyło się Porsche Cayenne (92 860 sztuk wszystkich odmian, o 1% więcej niż w 2019 r.). Model Taycan trafił w ręce 20 015 nabywców, i to pomimo 6-tygodniowej wiosennej przerwy w działaniu fabryk, która zbiegła się z rozpoczęciem produkcji nowego modelu i licznymi premierami rynkowymi. Największym rynkiem zbytu samochodów sportowych pozostawały Chiny, gdzie dostarczono 88 968 aut – co stanowi 3-proc. wzrost w porównaniu z 2019 r. Także regiony Azji i Pacyfiku, Bliskiego Wschodu i Afryki wykazywały ogólnie dodatni wzrost (łącznie 121 641 egzemplarzy, +4% r/r). W Europie Porsche przekazało klientom 80 892 samochody, a w Ameryce – 69 629. Porsche podkreśla też, że w 2020 r. jedna trzecia wszystkich samochodów dostarczonych w Europie była w pełni lub częściowo elektryczna; na całym świecie współczynnik ten wyniósł 17%. W 2025 r. połowa wszystkich sprzedawanych nowych aut niemieckiej marki ma dysponować silnikiem elektrycznym; w 2030 r. ponad 80% nowych aut będzie miało napęd elektryczny.

Total
0
Shares