Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Porsche Taycan samochodem bezpieczeństwa Formuły E

Formuła E doczekała się nowego samochodu bezpieczeństwa. W sezonie 2022 będzie nim Porsche Taycan Turbo S.
Porsche Taycan Turbo S jako samochód bezpieczeństwa Formuły E (fot. Porsche)

Pierwszy w pełni elektryczny samochód marki Porsche – Porsche Taycan w wersji Turbo S otrzymał stanowisko pracy odpowiadające jego predyspozycjom. Model ten w sezonie 2022 debiutuje w wyścigach Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA w roli samochodu bezpieczeństwa. Jedno wiemy na pewno – gdy wyjedzie na tor, zawsze będzie pierwszy.

Nowy samochód bezpieczeństwa Formuły E pomalowano w barwy wszystkich zespołów biorących udział w wyścigach (fot. Porsche)

Debiut Porsche Taycana w roli samochodu bezpieczeństwa będzie można zobaczyć w wyścigu otwierającym tegoroczną rundę Formuły E – 28/29 stycznia w Diryah w Arabii Saudyjskiej. Auto przygotowane do tej roli otrzymało nietypowe malowanie. Pojazd pokryto barwami wszystkich jedenastu zespołów biorących udział w wyścigach Formuły E. Dodatkowo numer 22 jakim go oznaczono odwołuje się do liczby startujących kierowców w każdym wyścigu.

Ford pokazał nową, zelektryfikowaną rajdówkę – zobaczcie tego hybrydowego potwora

Jesteśmy dumni, że Formuła E powierzyła Porsche to zadanie – ważne dla bezpieczeństwa kierowców” – mówi Thomas Laudenbach, wiceprezes Porsche Motorsport. „Dzięki Taycan Turbo S jako oficjalnemu samochodowi bezpieczeństwa wnosimy ważny wkład w bezpieczeństwo na torze, a także podkreślamy znaczenie Formuły E dla Porsche Motorsport. Charakterystyczny design ilustruje nasze zaangażowanie w pomyślną przyszłość tej innowacyjnej serii wyścigowej. Chociaż jesteśmy rywalami na torze, wspólnie przekazujemy tę wiadomość całemu światu. Co więcej, mamy nadzieję, że pozwoli nam to również dotrzeć do młodszej grupy docelowej, która nie jest jeszcze fanem sportów motorowych”.

Wnętrze nieco zmodyfikowano w stosunku do odmiany produkcyjnej – klatka bezpieczeństwa, sześciopunktowe pasy, zaawansowany system komunikacji, ale to wciąż Taycan Turbo S (fot. Porsche)

Formuła E jest zachwycona, że ​​Porsche Taycan Turbo S będzie służyć jako samochód bezpieczeństwa mistrzostw od sezonu 8”, mówi Jamie Reigle, dyrektor generalny Formuły E. „Porsche Taycan Turbo S jest szczytem wśród zelektryfikowanych pojazdów o wysokich osiągach i oświetli Formułę E miasta tory wyścigowe na całym świecie. Projektując samochód bezpieczeństwa Formuły E, Porsche na nowo wyobraziło sobie kluczową funkcję bezpieczeństwa na torze, aby stać się potężnym symbolem zaangażowania mistrzostw w zelektryfikowaną przyszłość i jedność konkurentów w Mistrzostwach Świata Formuły E ABB FIA”.

Moc maksymalna nowego samochodu bezpieczeństwa Formuły E to 560 kW (761 KM). W trybie Launch Control auto przyśpiesza do 100 km/h w 2,8 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 260 km/h. Oczywiście moc ta uzyskiwana jest wyłącznie z elektrycznego napędu, co doskonale pasuje do charakteru jedynych, całkowicie elektrycznych mistrzostw świata w motorsporcie.

Porsche Taycan Turbo S w pasującej do niego roli – samochodu bezpieczeństwa Formuły E (fot. Porsche)

Dzięki właściwościom jezdnym i bezpieczeństwu, a także mocy do 560 kW (761 KM), Taycan Turbo S o wysokich osiągach jest idealnym wyborem w kluczowej roli samochodu bezpieczeństwa w jedynych całkowicie elektrycznych mistrzostwach świata w sportach motorowych, wyścigach. w sercu kultowych miast świata, w tym Londynu, Meksyku, Nowego Jorku, Berlina, Monako i Seulu. Dzięki Launch Control flagowy model gamy Taycan przyspiesza od 0 do 100 km/hw 2,8 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 260 km/h.

Kierowcy podczas wyścigów będą podziwiać przede wszystkim tylną część tego pojazdu (fot. Porsche)

Oczywiście samochód bezpieczeństwa różni się nieco od Porsche Taycana Turbo S jakiego można kupić u producenta. W samochodzie wykorzystywanym w wyścigach zainstalowano klatkę bezpieczeństwa, wyścigowe fotele kubełkowe z sześciopunktowymi pasami bezpieczeństwa, a także dodano odpowiednią ilość elektryki w celu właściwego oświetlenia pojazdu i systemu Marelli Logger. Za kierownicą samochodu bezpieczeństwa będzie siedzieć Bruno Correia, doświadczony portugalski kierowca, dla którego będzie to już kolejny sezon w roli kierowcy samochodu bezpieczeństwa Formuły E. Correia raczej nie powinien narzekać na zmianę auta – jego wóz doposażono także w nowoczesny system komunikacji na potrzeby wyścigów. Zmiany podyktowane były oczywiście koniecznością spełnienia wszystkich wymogów Mistrzostw Świata Formuły E ABB FIA.

Najsłynniejsze muzea motoryzacyjne – zobaczcie jakie cuda są w Cité de l’Automobile

Total
1
Shares