Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Prototyp autonomicznego VW ID.BUZZ AD1

VW ID.BUZZ AD1 – tak ma się nazywać pierwszy autonomiczny samochód z Wolfsburga. Pierwsze egzemplarze mają służyć w ridesharingu firmy MOYA w Niemczech w 2025 roku.
VW ID.BUZZ AD1 (fot. VW)
VW ID.BUZZ AD1 – prototyp autonomicznego mikrobusa (fot. VW)

Podczas targów IAA Mobility do jednej z hal wystawienniczych wjechał prototypowy egzemplarz modelu VW ID.BUZZ. Nie byłoby w tym fakcie nic szczególnego, ale jeden szczegół nie umknął uwadze: auto wjechało bez kierowcy. Tak właśnie zaprezentowano eksperymentalny, autonomiczny pojazd zbudowany w oparciu o przyszłego elektrycznego busa z Wolfsburga.

Autonomia na drogach w Europie ma zacząć się od Hamburga

VW ID.BUZZ AD1, bo tak nazywa się autonomiczna wersja elektrycznego ID.BUZZ (AD to skrót od Autonomous Driving, czyli jazda autonomiczna). Produkcja seryjna autonomicznego mikrobusa ma zacząć się w 2025 roku. Auto oczywiście nie będzie produkowane na zamówienia indywidualne, lecz dla klientów komercyjnych.

Pierwszym użytkownikiem tego samochodu ma być firma MOIA – jedna ze spółek w strukturach Volkswagen AG, która ma być odpowiedzialna za usług ridepoolingu. Na czym polega ridepooling? W skrócie to usługa, która w przyszłości pozwoli korzystać z samochodów autonomicznych jak z taksówek, w których pasażerowie współdzielą koszty podróży zależnie od pokonanego środkiem transportu dystansu.

Obraz rejestrowany przez LIDAR zainstalowany na pokładzie Volkswagena ID.BUZZ AD1 (fot. VW)

Testy VW ID.BUZZ AD odbywają się we współpracy z marką Volkswagen Samochody Dostawcze, w centrum rozwojowym Argo AI w Neufahrn niedaleko Monachium. Oprócz toru testowego w Stanach Zjednoczonych, Argo dysponuje również dziewięciohektarowym zamkniętym torem w pobliżu lotniska w Monachium, na którym testowane są różne sytuacje drogowe charakterystyczne dla europejskich warunków jazdy. „Flota testowa ID.BUZZ AD1 to kamień milowy w naszym partnerstwie z Volkswagen Samochody Dostawcze” – powiedział Bryan Salesky, założyciel i prezes Argo AI. „Nasza firma rozwija się dynamicznie już od pięciu lat, ale jak dotąd testy prowadziliśmy tylko w dużych miastach USA. Jesteśmy podekscytowani, że już wkrótce, w ramach przygotowań do uruchomienia usługi komercyjnego, autonomicznego ridepoolingu, wraz z firmą MOIA rozpoczniemy testy na ulicach Monachium.”

Auto dotychczas prezentowane było wyłącznie na grafikach koncepcyjnych, dopiero na targach IAA Mobility w Monachium miała miejsce publiczna prezentacja pojazdu bez kierowcy. Wydaje się, że cztery lata to niewiele, zakładając ogrom wyzwań stojących przed autonomicznymi samochodami. Tesla próbuje od dłuższego czasu i wciąż jeszcze nie może mówić o kompletnej autonomii. Zobaczymy jak pójdzie Volkswagenowi.

Nie tylko VW ID.BUZZ AD1, zobaczcie autonomicznego IONIQ 5 Robotaxi

Total
0
Shares