Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rajd Finlandii – Finał. Ott Tänak i Martin Järveoja zwycięzcami

Ott Tänak i Martin Järveoja nie dali konkurentom żadnych szans. Rajd Finlandii wygrała ekipa z Estonii. Dziś nie wygrali etapu, ale stale kontrolowali sytuację.
Zwycięzcy Rajdu Finlandii
Zwycięzcy Rajdu Finlandii (fot. wrc.com)

Niespodzianki nie było, ekipa z Estonii brawurowo jadąc Hyundaiem i20 Coupé WRC zapewniła sobie zwycięstwo Rajdu Finlandii choć Tänak nie wygrał żadnego z dzisiejszych odcinków specjalnych, to przewaga wypracowana w piątek i w sobotę pozwoliła Estończykom cieszyć się ze zwycięstwa.

OS9 – Aittajärvi 1

Pierwszy z dwóch dzisiejszych odcinków specjalnych rozegranych w okolicach malowniczego jeziora Aittajärvi niedaleko Rovaniemi – centrali Arctic Rally Finland i… domu Świętego Mikołaja – okazał się szczególnie udany dla Brytyjczyków. To właśnie Elfyn Evans pilotowany przez Scotta Martina, prowadząc w szaleńczym tempie swoją Toyotę Yaris WRC pokonał pierwszy OS finałowego dnia w najkrótszym czasie 10:07,5 sekundy. Zaledwie sekundę dłuższy czas odnotowała kolejna ekipa jadąca Toyotą Yaris WRC, mocno wspierany przez fińskich kibiców Kalle Rovanperä ze swoim pilotem Jonnem Halttunenem. Z trzecim czasem na mecie i stratą 1,1 sekundy do Evansa (zaledwie o 0,1 sekundy wolniej od Rovanpery) na mecie tego odcinka zameldował się Thierry Neuville ze swoim Hyundaiem i20 Coupé WRC. Jak wiemy Hyundaia prowadzi też ekipa z Estonii, która po pierwszych dwóch dniach zimowych zmagań wypracowała sobie sporą przewagę nad konkurencją. Ten odcinek Ott Tänak ze swoim pilotem Martinem Järveoja pojechali wręcz zachowawczo – o ile w ogóle można mówić o “spokojnej” jeździe w Rajdzie Finlandii. Jednak strata 5,9 sekundy to zbyt mało, by Tänak ryzykował spadek w klasyfikacji generalnej Rajdu Finlandii. Blisko 20-sekundowa (19,2 s.) przewaga w klasyfikacji generalnej to wręcz bezpieczny zapas przed ostatnim odcinkiem specjalnym, czyli drugim przejazdem w Aittajärvi. Poniżej wyniki:

Wyniki dziewiątego odcinka specjalnego Rajdu Finlandii (źr. wrc.com)

OS10 – Aittajärvi 2 (Wolf Power Stage)

Szaleńcza jazda Kallego Rovanpery w ostatnim odcinku specjalnym tegorocznego Rajdu Finlandii nie wystarczyła. Choć Fin pokonał ten odcinek w imponującym czasie 10:02,4 sekundy, wyprzedzając Tänaka to różnica czasów (Ott Tänak mimo czwartej pozycji miał zaledwie 1,6 s. straty na tym odcinku) nie zachwiała pozycją Estończyków i to oni z Finlandii wywiozą trofeum. Finowie muszą zadowolić się drugą lokatą. Wyniki ostatniego odcinka specjalnego tegorocznego Rajdu Finlandii poniżej:

Wyniki ostatniego odcinka specjalnego tegorocznego Rajdu Finlandii (źr. wrc.com)

Klasyfikacja generalna Arctic Rally Finland 2021 przedstawia się następująco (pierwsza dziesiątka):

Wyniki klasyfikacji generalnej Rajdu Finlandii.

W klasie WRC2 najlepsza była fińska załoga (Lappi/Ferm), która jadąc Polo GTI zajęła 10. pozycję w generalce. Finowie mają zresztą jeszcze jeden powód do dumy, po dwóch rajdach (Monte Carlo i Finlandia) zaliczanych do klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw Świata na czele plasują się obecnie właśnie kierowcy z Kraju Tysiąca Jezior: Kalle Rovanperä i Janne Halttunen. Sebastien Ogier, triumfator tegorocznego Monte Carlo tym razem na odległym 20. miejscu w klasyfikacji generalnej.

W interesującej nas ze względu na start dwóch polskich załóg klasie WRC 3 zwycięstwo również odniosła załoga z Finlandii, Polacy zajęli lokaty 9. (Sołowow/Baran) i 12. (Chwietczuk/Baran). Poniżej jeszcze wyniki w tej kategorii:

Wyniki w klasie WRC3 z rezultatami dwóch polskich załóg (źr. wrc.com)

Rajd Finlandii za nami, kolejne zmagania z cykli Rajdowych Mistrzostw Świata odbędą się w Chorwacji w dniach 22 – 25 kwietnia br. Możecie być pewni, że relację i wyniki znajdziecie u nas.

Total
0
Shares