Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Range Rover Velar – odświeżona awangarda

Nowy Range Rover Velar to nie tylko wprowadzenie wersji PHEV (hybryda plug-in), ale i zmiany w systemie multimedialnym pojazdu.
Range Rover Velar

Marka Land Rover zaprezentowała najnowszą, odświeżoną generację jednego z bardziej efektownych modeli w gamie: Range Rover Velar. Nowością jest wprowadzenie do gamy modelowej odmiany Range Rover Velar P400e, czyli wersji hybrydowej z wtyczką (PHEV). Hybrydową wersję Velara można już zamawiać, a pierwsze egzemplarze odświeżonych odmian trafią do klientów z początkiem 2021 roku. Jednak pojawienie się napędu hybrydowego to nie jedyna innowacja wprowadzona w tym modelu.

Ponieważ największą nowością jest wspomniany model hybrydowy: Range Rover Velar P400e, przyjrzyjmy się bliżej właśnie jemu. Auto wyposażono w zespół napędowy składający się z turbodoładowanego, czterocylindrowego silnika benzynowego o pojemności 2.0 litra i mocy maksymalnej 300 KM oraz silnika elektrycznego o mocy 105 kW (142 KM). Systemowa moc hybrydowego napędu to imponujące 404 KM i aż 640 Nm momentu obrotowego. Moc systemowa przekazywana jest na koła za pośrednictwem 8-biegowej przekładni automatycznej. Takie parametry zapewniają temu SUV-owi bardzo dużą dynamikę. Pierwsze 100 km/h hybrydowa odmiana nowego Velara jest ponoć w stanie osiągnąć w czasie zaledwie 5.4 sekundy.

Hybrydowa odmiana nowego Velara (mówimy cały czas o hybrydzie plug-in) wyposażona jest w akumulator litowo-jonowy o pojemności 17,1 kWh. Baterię umieszczono pod podłogą wozu, co automatycznie oznacza obniżenie środka ciężkości. Zgodnie z informacjami producenta, auto za pomocą wallboksa 7 kW będzie można naładować do 80 proc. pojemności w godzinę i 40 minut. Zasięg w trybie jazdy wyłącznie na prądzie to do 53 km.

Jeżeli chodzi o pozostałe silniki, to odświeżony Range Rover Velar także z rodziną nowych, 3-litrowych silników z serii Ingenium. Nowa benzynowa jednostka V6 współpracująca z 48V instalacją (miękka hybryda) jest niemal 13 kg lżejsza od motorów poprzedniej generacji. Dostępna będzie w modelach Range Rover Velar P340 AWD (340 KM, 480 Nm, 0-100 km w 6,3 s) oraz Range Rover Velar P400 AWD (400 KM, 550 Nm, 5,5 sekundy od 0-100 km/h). Oprócz tego w gamie dostępny będzie jeszcze dwulitrowy benzyniak (P250 – moc 250 KM, 365 Nm)

Lżejsze jednostki napędowe, duża dynamika i realne możliwości terenowe to znak rozpoznawczy marki (fot. Land Rover)

Lżejsze są również nowe jednostki wysokoprężne (o 7 kg w stosunku do starszej generacji). Model Range Rover Velar D300 AWD oferuje moc 300 KM, 650 Nm i przyśpieszenie od 0-100 km/h w 6,5 s. W ofercie będzie również nowy 4-cylindrowy diesel (model D200) o mocy 204 KM, zużywający średnio 6,3 l/100 km. Ponieważ to Land Rover auto zachowuje ponadstandardowe własności terenowe, deklarowana przez producenta głębokość brodzenia może wynosić do 65 cm!

Oprócz hybrydy plug-in większość spalinowych jednostek w nowej gamie Velar to miękkie hybrydy (fot. Land Rover)

Wszystkie odmiany mają napęd na wszystkie koła i niemal wszystkie, poza benzynowym P250 są dostępne jako miękkie-hybrydy. Diesel spali 7,4 l/100 km, jednostki benzynowe do 9,8 l/100 km. Oczywiście najoszczędniejszy w eksploatacji jeżeli chodzi o zużycie paliwa będzie napęd hybrydowy w P400e (2,2 l/100 km w jeździe mieszanej przy założeniu że silnik elektryczny ma do dyspozycji energię z akumulatorów).

Wewnątrz nowego Range Rover Velar największą zmianą jest nowy system multimedialny Pivi (fot. Land Rover)

Zupełnie nowy system inforozrywki Pivi ma znacząco podnieść komfort podróżowania i ułatwić kierowcy i pasażerom korzystanie z bogatego zestawu cyfrowych funkcji elektroniki pokładowej. System PiVi to nie tylko nawigacja, multimedia, ale też wbudowane bezpośrednio w oprogramowanie auta popularne usługi i aplikacje, np. Spotify. Nie trzeba już parować smartfona z autem, by móc w trakcie podróży słuchać ulubionych Playlist. Oczywiście niezależnie od aplikacji, system obsługuje dwa sparowane przez Bluetooth urządzenia mobilne w jednym czasie. Dwóm dziesięciocalowym dotykowym ekranom w konsoli centralnej towarzyszyć może (od wersji SE) 12,3-calowy ekran wirtualnych zegarów oraz kolorowy head-up display Ponadto klienci, którzy wybiorą auta z opcjonalnym systemem audio Meridian nie tylko będą mogli cieszyć się lepszą jakością dźwięku, ale też… ciszą. Wersje z systemem Meridian są wyposażone w system Active Road Noise Cancellation, czyli aktywne tłumienie dźwięków otoczenia. Oprogramowanie auta może być automatycznie aktualizowane bezprzewodowo, dzięki podwójnej karcie SIM zainstalowanej na pokładzie. Oczywiście nie mogło zabraknąć całej gamy systemów asystujących oraz możliwości zdalnego zarządzania pojazdem poprzez smartfon i odpowiednią aplikację.

Ceny odświeżonego Ranger Rover Velar zaczynają się od 255 700 zł brutto. Tyle zapłacimy za wersję Velar Standard z dwulitrowym silnikiem diesla. Cena najtańszej hybrydy PHEV (również wersja Standard) to 307 800 zł. Widełki cenowe zamyka topowa odmiana Range Rover Velar R-Dynamic HSE z trzylitrowym turbodoładowanym silnikiem benzynowym o mocy 400 KM – cena: 413 600 zł.

Total
0
Shares