Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rolls-Royce notuje kolejny rekord sprzedaży w 2022 roku

fot. Rolls-Royce

Kolejny rekord sprzedaży luksusowej niemiecko-brytyjskiej marki. Rolls-Royce w 2022 roku osiągnął najwyższy wynik sprzedaży dostarczając klientom w 50 krajach w sumie 6021 samochodów (o 8 proc. więcej w porównaniu z 2021). To pierwszy przypadek w 118-letniej historii, kiedy sprzedaż przekroczyła ponad 6000 w okresie 12 miesięcy.

wymarzony Rolls-Royce
Twój wymarzony Rolls-Royce może wyglądać tak, jak sobie to wymyślisz (fot. Rolls-Royce)

Przedstawiciele marki często podkreślają jednak, że rekord sprzedaży nie jest najważniejszym miernikiem sukcesu. Rolls-Royce to przede wszystkim “szycie na miarę”, czyli Bespoke, a wartość zamówień na wersje indywidualne również podskoczyła. Klienci skłonni byli płacić średnio ok. pół miliona euro za stworzone według własnych upodobań auta.

Rolls-Royce zaprezentował również kolejny samochód z projektu Boat Tail z personalizowanym nadwoziem (coachbuild) – jeden z zaledwie trzech, które powstały i kiedykolwiek miałyby powstać. Tworzenie nadwozia na zamówienie zawsze oznacza osiągnięcie szczytowych możliwości twórczych marki i jest niezwykle ważnym elementem w długoterminowej strategii firmy. Rolls-Royce już pracuje nad kolejnymi projektami.

W 2022 roku Rolls-Royce osiągnął wzrosty sprzedaży w większości regionów, szczególnie zaś na Bliskim Wschodzie, w regionie Azji i Pacyfku, w USA i Europie.

Bliski Wschód przoduje w zamówieniach określanych jako „High Bespoke”. Te charakteryzują się kompleksowością i naciskiem na indywidualne preferencje – a zatem w 2022 roku Rolls-Royce otworzył w Dubaju, pierwsze poza Goodwood, biuro, do którego mają wstęp jedynie zaproszone osoby. Rolls-Royce ma również plany na powołanie do życia kolejnych takich miejsc na całym świecie.

Rolls-Royce Phantom II
Rolls-Royce pracuje mocno nad tym, żeby dotrzeć do coraz młodszych klientów, nawet jeśli to jest szczytowy model – Phantom II (fot. Rolls-Royce)

Ponownie największym rynkiem dla marki były Stany Zjednoczone, gdzie nowi, coraz młodsi przedsiębiorcy i inwestorzy po raz pierwszy wybrali Rolls-Royce’a. Marka w ostatnim czasie wkładała dużo wysiłku w odmłodzenie swojej grupy docelowej, co jak widać miało sens. W Chinach, które są drugim co do wielkości rynkiem dla RR, sprzedaż uplasowała się na podobny poziomie, co w 2021 roku. W Europie w 2022 również osiągnięto rekord sprzedaży – najwięcej zamówień było w Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Rolls-Royce Spectre to początek przygody marki ze 100-procentowymi elektrykami (fot. Rolls-Royce)

Co ciekawe lista zamowień na Rolls-Royce’a Spectre, pierwszego na świecie ultraluksusowego elektrycznego super coupé, wypełniona jest po brzegi. Pierwsze samochody wjadą do garaży klientów w IV kwartale 2023 roku. Rolls-Royce, jak zdecydowana większość marek samochodowych deklaruje, że do 2030 r. tworzyć będzie wyłącznie elektryczne samochody.

W Domu Rolls-Royce’a w Goodwood podczas 2022 roku przybyło 150 nowych miejsc pracy. Obecnie w Goodwood firma zatrudnia 2500 pracowników, a Rolls-Royce wspiera również ponad 100 czeladników i praktykantów oraz drugie tyle w ramach różnych programów stażowych.

Popyt na wszystkie modele z aktualnego portfolio Rolls-Royce’a pozostaje wciąż duży – zamówienia wybiegają daleko w 2023 rok.

“Odnieśliśmy sukces, ponieważ słuchamy naszych klientów i stale rozwijamy nasze produkty w zgodzie z ich gustami i wymaganiami. Uważnie odmładzamy markę zachowując przy tym naszą charakterystyczną ekskluzywność i wyjątkowość. W dziedzinie technologii, jakości i luksusu, Rolls-Royce zawsze dostarcza to, co zawsze dostarczał – produkty najlepsze z najlepszych.”

powiedział Torsten Müller-Ötvös, Chief Executive Officer, Rolls-Royce Motor Cars.

Jeśli akurat chcielibyście dla siebie zamówić nowego Rolls-Royce’a, to musicie się liczyć, że samochód będzie gotowy w najlepszym wypadku dopiero w drugiej połowie 2023 roku.

Total
0
Shares