Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Samochody elektryczne coraz bardziej popularne na rynku

fot. Filip Blank

Ostatnimi czasy rynek motoryzacyjny nie miał łatwo. Początkiem spadków na rynku był kryzys spowodowany pandemią koronawirusa, później zła sytuacja pogłębiła się przez wojnę w Ukrainie. Długie czasy oczekiwania na zamówiony pojazd zniechęcały wielu klientów. Najmniej to jednak dotyczyło rozwijających się aut elektrycznych, które w dalszym ciągu podbijają rynek polskich miast.

Statystyki sporządzone przez PZPM i PSPA jasno wskazują, że po połowie 2022 roku mamy wzrost ilości samochodów elektrycznych na ulicach aż o 44% względem analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Statystyki sprzedażowe samochodów elektrycznych sporządzone przez PSPA i PZPM (fot. materiały prasowe)

Pod koniec lipca 2022 r. po polskich drogach jeździły 50 679 elektrycznych samochodów osobowych. W pełni elektryczne auta (BEV, ang. battery electric vehicles) odpowiadały za 49% (24 748 szt.) tej części floty pojazdów, a pozostałą część (51%) stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles) – 25 931 szt. Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 2202 szt. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec lipca składała się z 14 967 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 419 222 szt. Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 770 szt.”

Opis wykresu PZPM i PSPA

Podobna sytuacja dotyczy stacji ładowania. Wraz ze wzrostem liczby elektryków na drogach, stopniowo zwiększa się ilość dostępnych na rynku ładowarek. Pod koniec lipca 2022 ładowarek było aż 47% więcej niż w ubiegłym roku. Taki wzrost to dość spory krok w przód w temacie elektromobilności.

Total
17
Shares