Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

SC20 to dzieło Lamborghini Squadra Corse

Lamborghini SC20

Chwilę po prezentacji Maserati MC20 Lamborghini przedstawia wyjątkowy bolid SC20. Czy to przypadek? Białe Lamborghini to unikatowy roadster homologowany do użytku drogowego. Taki samochód powstanie tylko jeden a więc jest to tzw. “one-off”.

Lamborghini SC20
“one-off” oznacza, że takie auto powstanie tylko jedno (fot. Lamborghini)

SC20 to wizja klienta

Samochód powstał zgodnie z wizją klienta, który był zaangażowany w projekt od pierwszych rysunków projektantów. Wspólnym celem było zbudowanie wyjątkowego pojazdu, ekstremalnego w swojej konstrukcji i osiągach. Głównymi źródłami inspiracji były Diablo VT Roadster, Aventador J, Veneno Roadster i Concept S.

Z tej perspektywy SC20 wygląda jakby pochodziło z gry Cyberpunk 2077 (fot. Lamborghini)

Wyjątkowy styl

Nadwozie z włókna węglowego zostało dopieszczone przez inżynierów Lamborghini zajmujących się aerodynamiką, aby zapewnić optymalny przepływ powietrza dla pasażerów kokpitu, zapewniając wygodną jazdę nawet przy dużych prędkościach. Z przodu jest pokaźny splitter, a wloty powietrza na masce są inspirowane tymi z Huracán GT3 EVO. Boki nadwozia odzwierciedlają rozwiązania przyjęte w modelu Essenza SCV12. Muskularny tył jest zwieńczony dużym skrzydłem z włókna węglowego, które można ustawić w trzech różnych pozycjach.

Lamborghini SC20
Lamborghini dostosowało aerodynamikę tak, aby nie “urywało głowy” (fot. Lamborghini)

Lamborghini Squadra Corse

Włókno węglowe zostało użyte do wykonania deski rozdzielczej, tylnej grodzi, paneli drzwiowych, konsoli środkowej i wykończenia kierownicy. Carbon jest również używany w skorupach siedzeń tapicerowanych Alcantarą i skórą. Z drugiej strony klamki drzwi są wykonane z litego aluminium. Wreszcie, otwory wentylacyjne są tworzone przy użyciu technologii druku 3D w fabryce Sant’Agata Bolognese.

Lamborghini SC20
SC20, czyli Squadra Corse 2020 (fot. Lamborghini)

SC20 napędza wyjątkowy silnik

Silnik oparty jest na flagowym V12: 12-cylindrowym wolnossącym silniku Lamborghini o pojemności 6498 cm3, rozwijającym 770 KM przy 8500 obr./min i 720 Nm momentu obrotowego przy 6750 obr./min. Moc jest przenoszona przez napęd na cztery koła z centralnym elektronicznym mechanizmem różnicowym, a opony Pirelli PZero Corsa są montowane na aluminiowych obręczach z o rozmiarze 20 cali z przodu i 21 cali z tyłu.

Total
0
Shares