Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Škoda Next Level 2030. W skrócie – elektryfikacja

Jakie plany na najbliższe lata ma Skoda? Co udało się osiągnąć w ubiegłym roku? Przedstawiamy najświeższe informacje z konferencji prasowej.
Škoda Enyaq Sportline iV 80x (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Škoda Enyaq Sportline iV 80x (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

22 marca miała miejsce konferencja prasowa Škody, obrazująca statystyki ubiegłych lat i plany na przyszłość. Nowe pomysły do 2030 roku to między innymi trzy nowe elektryczne modele, znaczne zwiększenie sprzedaży na terenie Unii Europejskiej, czy “nowy język designu”.

Wydarzenie zaczęło się kluczowymi informacjami o stosunku całej marki do wojny na Ukrainie. CEO, Thomas Schafer, mówił o całkowitym wstrzymaniu produkcji samochodów koncernu VW na terytorium Rosji. Obejmuje to dwie duże fabryki, w których produkowane są głównie VW i Škody. Wspomina także o ubiegłorocznej premierze modelu Kushaq, wyłącznie na rynek Indyjski. Model odniósł tam niemały sukces, podnosząc wpływ marki na lokalny rynek o 108%, względem roku 2020.

Kodiaq RS – test automotywu:

Trzy nowe modele elektryczne

Najważniejsze plany marki do roku 2030 – 3 nowe modele, większy rynek i rozwój produkcji w Czechach (Źródło: YouTube Skoda)

Najważniejsze było zapowiedzenie trzech nadchodzących modeli elektrycznych. Nie wiemy, jakie to są modele i w jaki segment będą celować. Podczas Q&A, CEO marki został zapytany o plany odnośnie elektrycznej Octavii. Odpowiedział, że jest to najlepiej sprzedający się model, szczególnie w nadwoziu kombi i “na pewno rozwój marki będzie wymagał jego elektryfikacji“. Możemy się więc domyślać, że do 2030 roku zobaczymy nową, zeroemisyjną Octavię.

Marka z kolei nie planuje rozwoju hybryd plug-in. CEO zasłania się kosztami, mówi o kosztach produkcji auta zawierającego “dwie kluczowe technologie” i dodaje, że Škoda jest zadowolona z obecnych na rynku modeli. Firma nie planuje też samochodów napędzanych ogniwami wodorowymi, ponieważ “to nie ich gra”.

Testowaliśmy Enyaqa IV:

Poza modelami, Škoda zapowiedziała także przemianę Czech w “centrum elektromobilności“. Oznacza to lokalną produkcję komponentów do samochodów elektrycznych, w tym akumulatorów, opartej na energii odnawialnej. Plan zawiera w sobie także znaczny rozwój sieci ładowarek.

Do osiągnieć marki w roku 2021 należą między innymi znaczne obniżenie emisji dwutlenku węgla samochodów spalinowych, największa flota samochodów elektrycznych w Czechach, redukcja zużycia wody o 30% w procesie produkcji i redukcja emisji CO2 w procesie produkcji o 11 tysięcy ton.

Total
0
Shares