Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Skoda Superb Combi Plug-in hybrid, czyli 204 KM, dużo przestrzeni i niezależność

fot. Łukasz Walkiewicz

Nowa generacja Skody Superb Combi Plug-in hybrid to flagowy model czeskiego producenta, który ma łączyć w sobie przestronność, luksus i zaawansowaną technologię hybrydową. Zbudowana na sprawdzonej platformie MQB Grupy Volkswagen, najnowsza Skoda Superb Combi Plug-in hybrid oferuje spory zasięg elektryczny, nowoczesne systemy wspomagania kierowcy i komfort. W tym teście przyjrzymy się bliżej temu, co ma do zaoferowania ta elegancka hybryda plug-in.

grill Skoda Superb 2025
Skoda Superb dostała nie tylko nową twarz, ale przede wszystkim nowy układ hybrydy plug-in (fot. Łukasz Walkiewicz)

Skoda Superb ma długą historię sięgającą lat 30. XX wieku, ale to współczesne wcielenie kontynuuje tradycję oferowania przestronnego i komfortowego auta dla wymagających klientów. Czwarta generacja nowoczesnego Superba, a trzecia oferująca nadwozie kombi, wprowadza szereg ulepszeń zarówno w wyglądzie zewnętrznym, jak i we wnętrzu. Największą nowością jest jednak udoskonalony układ napędowy plug-in hybrid, który ma sprostać rosnącym, szczególnie w Europie, wymaganiom w zakresie efektywności i ekologii.

Stylistyka

Skoda Superb stojąca na pustej ulicy w mieście
Superb z nadwoziem kombi ma długość niemal 5 metrów (fot. Łukasz Walkiewicz)

Nowa Skoda Superb Combi Plug-in hybrid zachowuje charakterystyczną sylwetkę swojego poprzednika, ale wprowadza subtelne zmiany, które odświeżają jej wygląd. Najbardziej widocznym elementem jest nowa, większa osłona chłodnicy o ośmiokątnym kształcie, która nadaje przodowi auta bardziej wyrazisty wygląd. Ramka grilla oraz inne detale wykończone są w kolorze Unique Dark Chrome, co dodaje elegancji i prestiżu.

LED Matrix II generacji dają teraz o 50% światła więcej (fot. Łukasz Walkiewicz)

Reflektory LED Matrix drugiej generacji to nie tylko element stylistyczny, ale i zaawansowane rozwiązanie techniczne. Wyposażone w 36 indywidualnych segmentów świetlnych, zapewniają o 50% lepsze oświetlenie drogi od poprzedników, bez oślepiania innych uczestników ruchu. Nowy element Crystallinium nadaje im charakterystyczną turkusową poświatę. Z tyłu uwagę zwracają smuklejsze światła LED.

Projektanci Skody skupili się nie tylko na estetyce, ale także na aerodynamice. Dzięki licznym modyfikacjom, takim jak bardziej pochylona przednia szyba, opływowa linia dachu czy zoptymalizowane lusterka zewnętrzne, udało się obniżyć współczynnik oporu powietrza do imponującej wartości 0,25. Dzięki temu Superb Combi Plug-in hybrid jest najbardziej aerodynamicznym kombi w historii marki, co przekłada się na niższe zużycie energii i większy zasięg.

Wnętrze

Wnętrze Skody Superb Combi iV 2025
Elegancki i nowoczesny układ deski rozdzielczej (fot. Łukasz Walkiewicz)

Wchodząc do wnętrza nowej Skody Superb Combi Plug-in hybrid, od razu zauważamy znaczące zmiany w porównaniu z poprzednim modelem. Deska rozdzielcza została całkowicie przeprojektowana, a centralnym jej elementem jest teraz wolnostojący ekran systemu infotainment o przekątnej 13 cali. Warto wiedzieć, że tu gdzie kończy się Skoda, zaczyna się Volkswagen, bo bliźniaczy Passat ma 13-calowy ekran w podstawie, a bogatsza opcja ma aż 15 cali. 

Smart Dials
Pokrętła Smart Dials (fot. Łukasz Walkiewicz)

Jednym z najciekawszych rozwiązań są nowe pokrętła Skoda Smart Dials. Te wielofunkcyjne elementy sterujące łączą w sobie cechy tradycyjnych przycisków i nowoczesnych ekranów dotykowych. Każde z trzech pokręteł ma wbudowany mały wyświetlacz, który zmienia swoją funkcję w zależności od potrzeb. To pozwala na szybkie i bezpieczne sterowanie klimatyzacją, głośnością systemu audio czy trybami jazdy, bez konieczności odrywania wzroku od drogi. W Passacie tymi funkcjami musicie zarządzać niestety dotykowo. 

tylna kanapa Skoda Superb Combi 2025
Na miejsce z tyłu nikt w tym samochodzie nie powinien narzekać (fot. Łukasz Walkiewicz)

Jakość materiałów wykończeniowych stoi na wysokim poziomie, choć użycie szarego materiału przypominającego obicia mebli domowych może być dla niektórych dyskusyjne. Montaż jest na wysokim poziomie, nawet na mocno nierównej drodze do uszu pasażerów nie docierają żadne drażniące dźwięki. Warto też wspomnieć o nowych fotelach Ergo, które są bardzo wygodne. To rozwiązanie docenią nie tylko osoby często podróżujące na długich dystansach, ale też ci, którzy dużo stoją w korkach. 

Układ napędowy

Hybryda plug-in w całej okazałości (fot. Łukasz Walkiewicz)

Sercem Skody Superb Combi Plug-in hybrid jest zmodernizowany układ napędowy plug-in hybrid. Łączy on dobrze znany silnik benzynowy 1.5 TSI o mocy 110 kW (150 KM) z jednostką elektryczną, co daje łączną moc systemową 150 kW (204 KM). Układ może pracować w trybie elektrycznym lub hybrydowym, o czym kierowca może decydować (o ile bateria samochodu jest naładowana).

Największą nowością jest znacznie powiększony akumulator o pojemności brutto 25,7 kWh. To prawie dwukrotnie więcej niż w poprzednim modelu, co przekłada się na zasięg w trybie całkowicie elektrycznym, sięgający nawet do 130 kilometrów (wg. cyklu WLTP). W praktyce oznacza to, że większość codziennych tras można pokonać bez uruchamiania silnika spalinowego, co może być ważne, chociażby dla obniżenia kosztów eksploatacji. 

Co z ładowaniem akumulatora? Przy użyciu domowej ładowarki Wallbox lub publicznej stacji ładowania prądem przemiennym o mocy 11 kW, naładowanie od 10 do 80% zajmuje około 2,5 godziny. Nowością jest możliwość ładowania prądem stałym o mocy do 50 kW, co skraca ten czas do 25 minut. 

Prowadzenie i komfort jazdy

Felga 18-cali Skoda Superb
18-calowe felgi, w opcji są jeszcze 19-tki (fot. Łukasz Walkiewicz)

Zawieszenie  Skody Superb Combi  Plug-in hybrid zostało zestrojone tak, aby zapewnić optymalny kompromis między komfortem a dobrym prowadzeniem. Niezależnie od wybranego trybu, Superb Combi Plug-in hybrid zachowuje się przewidywalnie i pewnie prowadzi się nawet na krętych drogach, choć nie jest typem sportowca.

Układ hybrydowy działa płynnie i niezauważalnie przełącza się między trybem elektrycznym a spalinowym. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 8,1 sekundy. W codziennej jeździe bardziej istotna jest jednak elastyczność, a tu Superb nie zawodzi, oferując szybkie i płynne wyprzedzanie dzięki natychmiastowemu momentowi obrotowemu silnika elektrycznego. 6-biegowa skrzynia DSG dobrze wykonuje swoją pracę, choć zdarzają jej się opóźnienia na starcie. 

Technologia i bezpieczeństwo

maska Skody Superb Combi iV
Systemy wsparcia kierowcy to mocna strona nowej Skody Superb Combi iV (fot. Łukasz Walkiewicz)

Skoda Superb Combi Plug-in hybrid jest naszpikowana najnowszymi systemami wspomagającymi kierowcę. Wśród nich znajduje się ulepszona wersja asystenta podróży (Travel Assist), który łączy w sobie funkcje adaptacyjnego tempomatu i asystenta pasa ruchu. System ten potrafi teraz przewidywać zakręty, skrzyżowania i ronda, dostosowując prędkość i tor jazdy. Ustawiliście na tempomacie prędkość na 90 km/h, a zaczyna się ograniczenie do 60 km/h? System sam zwolni.

Nowością jest asystent skrzyżowania (Crossroad Assist), który ostrzega o ruchu poprzecznym podczas wyjeżdżania z miejsc o ograniczonej widoczności. Z kolei asystent skrętu (Turn Assist) pomaga uniknąć kolizji podczas skręcania w lewo na skrzyżowaniu. Te systemy, wraz z rozbudowanym zestawem do dziesięciu poduszek powietrznych, znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa w nowej Skodzie Superb.

Warto też wspomnieć o systemie infotainment, który wkrótce zostanie wzbogacony o integrację z ChatGPT. Ta oparta na sztucznej inteligencji funkcja ma rozszerzyć możliwości asystenta głosowego Laura, pozwalając na bardziej naturalne i rozbudowane interakcje. 

Podsumowanie

Superb kombi w odmianie hybrydowej to bardzo uniwersalne auto (fot. Łukasz Walkiewicz)

Nowa Skoda Superb Combi Plug-in hybrid to warte rozważenie połączenie przestronności, luksusu i zaawansowanej technologii. Znacznie zwiększony zasięg elektryczny czyni z niej realną alternatywę dla tradycyjnych modeli z silnikami spalinowymi, szczególnie dla osób, które mogą regularnie ładować auto w domu lub w pracy. Jednocześnie, dzięki silnikowi spalinowemu, nie ma ograniczeń w dłuższych podróżach. Nie jesteście uzależnieni od ładowarek!

bagażnik Skoda Superb kombi iV
Przepastny bagażnik Superba Combi iV (fot. Łukasz Walkiewicz)

Wysoka jakość wykonania, bogata oferta systemów wspomagających i wygodne wnętrze sprawiają, że Superb Combi Plug-in hybrid dla niektórych może być alternatywą dla marek premium. Zawsze jednak dzięki przestronnemu nadwoziu kombi i pojemnemu bagażnikowi (690 litrów), pozostaje praktycznym wyborem dla rodzin i wszystkich potrzebujących dużo miejsca.

Łącząc w sobie zalety hybrydowego napędu z tradycyjnymi atutami marki Skoda, takimi jak przestronność i funkcjonalność, nowy Superb ma szansę przyciągnąć zarówno dotychczasowych fanów marki, jak i nowych klientów poszukujących efektywnego i przestronnego auta klasy średniej.

Total
0
Shares