Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Sobiesław Zasada. Najstarszy zawodnik serii WRC startuje w Rajdzie Safari

today in 24 english

Dziś w Kenii kończy się Rajd Safari 2021 WRC, a najstarszym zawodnikiem Rajdowych Mistrzostw Świata w wieku 91 lat staje się legendarny polski kierowca Sobiesław Zasada.

Sobiesław Zasada. Kierowca rajdowy, kierowca fabryczny, biznesmen

Sobiesław Zasada
Sobiesław Zasada związany był z najbardziej znanymi markami motoryzacyjnymi na świecie (fot. Grupa Zasada)

Sobiesław Zasada to postać znana przede wszystkim starszym fanom polskiej rajdowej historii. Nasz wybitny sportowiec był kierowcą fabrycznym marek Steyer Puch, Porsche, BMW i Mercedes-Benz. Trzykrotny mistrz Europy, trzykrotny wicemistrz Europy i 8-krotny rajdowy Mistrz Polski. Postać zdecydowanie nietuzinkowa. Autor znanych wielu pokoleniom książek: „Szybkość bezpieczna”, „Samochód, Rajd, Przygoda”, czy „Moje Rajdy”, a także doskonały biznesmen, twórca Grupy Zasada.

Sobiesław Zasada zostaje najstarszym kierowcą startującym w WRC

Ford Fiesta Rally#
Sobiesław Zasada jedzie za kierownicą Forda Fiesty Rally3, przygotowanego przez M-Sport Polska (fot, TONY KARUMBA / AFP/Getty Images)

24 czerwca 91-letni Sobiesław Zasada wystartował w po raz pierwszy od 1997 roku w Rajdzie Safari, a po raz pierwszy od 2002 roku w serii WRC, tym razem za kierownicą Forda Fiesty Rally3 przygotowanego przez M-Sport Polska. Tym samym bije rekord 82-letniego Norwega Leifa Vold-Johansena, który startował w 1994 roku w Rajdzie Monte Carlo, mając 82 lata.

Weteran Rajdu Safari

Sobiesław Zasada uwielbia Rajd Safari, brał w nim udział 8 razy, w 1972 roku zdobył drugie miejsce w generalce, a w 1997 wraz z żoną Ewą uplasowali się na 12 miejscu. Wrócił, jak mówi, żeby zobaczyć, jak ten Rajd się zmienił. W latach 70. trasy przebiegały po drogach publicznych, a rywalizacja opierała się na wytrzymałości kierowców i maszyn. Dziś to 18 trudnych, sprinterskich odcinków.

Panie Sobiesławie, jesteśmy z Pana niezwykle dumni i z całych sił trzymamy kciuki. Wierzymy, że to Safari nie jest ostatnie!

Total
0
Shares