Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Stellantis i producent iPhone’ów kontra kryzys półprzewodników

Stellantis i Foxconn ogłosiły współpracę w zakresie zaprojektowania i sprzedaży nowych elastycznych półprzewodników dla przemysłu motoryzacyjnego.
stellantis
Stellantis: samochody elektryczne muszą być tańsze (fot. MikeDotta / Shutterstock)

Foxconn produkuje dla Apple’a iPhone’y, a Stellantis to czwarty motoryzacyjny koncern świata, w którego skład wchodzi 16 marek (m.in. Opel, Fiat, Chrysler, Jeep, Dodge, Peugeot, Citroen, DS). Obie firmy ogłosiły podpisanie porozumienia w sprawie utworzenia partnerstwa, którego celem będzie zaprojektowanie rodziny specjalnie skonstruowanych półprzewodników, które będą wspierać Stellantis i klientów zewnętrznych.

Stellantis i VW tracą na kryzysie z półprzewodnikami

– Nasza transformacja oprogramowania będzie napędzana przez partnerów z różnych branż i o różnych specjalizacjach – powiedział Carlos Tavares, dyrektor generalny Stellantis. – Wraz z Foxconn dążymy do stworzenia czterech nowych grup chipów, które pokryją ponad 80 proc. naszych potrzeb w zakresie półprzewodników, pomagając znacznie zmodernizować nasze komponenty, zredukować złożoność i uprościć łańcuch dostaw. Zwiększy to również naszą zdolność do szybszego wprowadzania innowacji oraz tworzenia produktów i usług w szybkim tempie.

Nowa platforma dla elektryków

Nowa platforma STLA Brain Stellantisa (źr. Stellantis)

Partnerstwo zostało ogłoszone w ramach wydarzenia Stellantis Software Day 2021, kiedy to koncern zaprezentował STLA Brain, nową architekturę elektryczno-elektroniczną i oprogramowania, która zostanie wprowadzona na rynek w 2024 roku na czterech platformach koncernu przeznaczonych do pojazdów elektrycznych z napędem akumulatorowym – STLA Small, Medium, Large i Frame. STLA Brain jest w pełni przystosowana do pracy w trybie bezprzewodowym (OTA – Over-The-Air), dzięki czemu jest bardzo elastyczna i wydajna.

– Jako wiodąca globalna firma technologiczna, Foxconn posiada bogate doświadczenie w produkcji półprzewodników i oprogramowania – dwóch kluczowych elementów w produkcji pojazdów elektrycznych. Nie możemy się już doczekać, aby podzielić się tą wiedzą ze Stellantis i wspólnie rozwiązywać długoterminowe problemy w łańcuchu dostaw – powiedział Young Liu, prezes i dyrektor generalny Foxconn Technology Group.

Międzynarodowy koncern motoryzacyjny we współpracy z Foxconn wykorzysta jej know-how, możliwości rozwoju i łańcuch dostaw w branży półprzewodników, a Foxconn skorzysta z doświadczenia Stellantis w branży motoryzacyjnej i jej skali jako najważniejszego klienta firmy.

Stellantis planuje zarabiać na oprogramowaniu – nie tylko on

Total
0
Shares