Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Szorowanie słyszane podczas hamowania – co oznacza?

Sprawny układ hamulcowy jest niezbędny, aby użytkowanie samochodu było w pełni bezpieczne. Dlatego wszelkie niepożądane objawy towarzyszące pracy hamulców mogą wywoływać niepokój. Wśród najczęściej występujących symptomów wymieniane są szorujące i piszczące dźwięki, które pojawiają się w trakcie hamowania. Co wywołuje szorowanie podczas hamowania i jak należy postąpić, aby wyeliminować ten problem?

Co oznaczają odgłosy szurania podczas hamowania?

Jeżeli prawidłowo pracujące hamulce zaczęły niedawno piszczeć i szurać, to bardzo prawdopodobne, że nadeszła pora wymiany klocków hamulcowych. Piski i szorujące dźwięki sygnalizują zużycie okładzin ciernych na klockach. Specjalne blaszki odsłaniają się, gdy klocki zetrą się na tyle, że konieczna jest ich szybka wymiana. 

Blaszki ocierają o tarczę w trakcie hamowania, wywołując dźwięki mające poinformować kierowcę, że aby utrzymać bezpieczeństwo i sprawność układu hamulcowego należy wymienić klocki ze zużytymi okładzinami ciernymi na nowe. Szeroki wybór klocków hamulcowych w przystępnych cenach jest dostępny na https://deler.pl/c/uklad-hamulcowy/klocki-hamulcowe.  Należy również pamiętać, że aby zapewnić sobie wysoki komfort użytkowania samochodu, należy wybierać wysokiej jakości podzespoły, w tym klocki hamulcowe. 

Piszczące hamulce niekoniecznie muszą być objawem zużycia

Zdarza się czasem, że hamulce piszczą, mimo iż niedawno przechodziły serwis. Piszczenie może być wówczas wynikiem brudu bądź rdzy, które znajdują się pomiędzy klockiem a tarczą hamulcową, wywołując trący dźwięk. Źródłem zanieczyszczeń gromadzących się w zaciskach hamulcowych może być też pył powstający w trakcie hamowania. W takim wypadku można spróbować wyczyścić hamulce – jeżeli zabrudzenia były źródłem hałasu, to objawy powinny ustąpić.

Jeżeli po wyczyszczeniu hamulce wciąż piszczą, może to być efektem wibracji powstających przez poluzowanie mocowania. W takiej sytuacji klocek wpada w wibracje po kontakcie z tarczą hamulcową. Może to być szczególnie wyraźne podczas łagodnego hamowania. Wówczas konieczne jest poprawienie dokręcenia klocków. 

Źródłem hałasu mogą być również zużyte tarcze hamulcowe

Jeżeli poprawienie mocowania, bądź wyczyszczenie klocków nie usunęło problemu, to winna może być również tarcza hamulcowa. Kiedy klocki są dociskane do tarczy, to wywołane tarcie powoduje wzrost temperatury. W sytuacji wytężonej pracy hamulców może dojść do przegrzania tarczy. Wówczas na jej powierzchni zbiera się twardy osad, który nie tylko obniża skuteczność hamowania, ale jest źródłem piszczących i dźwięków.

Piszczące hamulce bębnowe

Część modeli samochodów wykorzystuje na tylnej osi hamulce bębnowe zamiast tarczowych, które również mogą być źródłem hałasu. W tym przypadku piski i zgrzyty są spowodowane najczęściej rdzą oraz awarią mechanizmu samoregulacji luzów szczęk. Wówczas najlepiej po prostu wymienić hamulce bębnowe na nowe. Tańszym rozwiązaniem z pewnością będzie zastosowanie zestawu naprawczego, jednak wymiana kompletu hamulców bębnowych powinna zapewnić bardziej widoczną poprawę.

Total
0
Shares