Na rynku skuterów możemy niejako zaobserwować podążanie za trendami panującymi w świecie samochodów osobowych. Coraz bardziej powiększa się sprzedaż samochodów “uterenowionych”, crossoverów, czy SUV-ów coupé. Podobnie będzie wśród jednośladów, a doskonałym dowodem jest Aprilla SR GT 125. Czy połączenie podniesionego zawieszenia i miejskiego skutera to dobry pomysł?
Design Aprilla SR GT 125. Nie ma nudy
Aprilla SR GT 125 zdecydowanie nie zanudzi Was wyglądem. Ten niebanalny jednoślad jest agresywnie narysowany i znajdziecie na nim dużo nawiązań do poważniejszych, większych braci. Sportowego sznytu dodają wstawki z wzorem włókna węglowego i dymiona przednia szyba niczym z rasowego adventure. Poważnie wygląda też widoczne z daleka podniesione zawieszenie (prześwit to konkretne 175 mm). W naszym egzemplarzu szczególnie dobrze z całością współgrały czerwone wstawki i felgi. Jakość wykonania i ogólna prezencja to zdecydowanie duży plus włoskiego skutera. Podobnie z jego obsługą. Duży ekran ze wskaźnikami jest bardzo czytelny, niemal wszystkie instrumenty są pod ręką i nie wymagają odwracania (szczególnie ważnej na jednośladach) uwagi od drogi.
Inne zdanie mam na temat schowka pod kanapą. Mając porównanie z testowanym przez nas Piaggio Medley S 125, kufer w SR GT 125 jest po prostu za mały. Mój plecak fotograficzny rozmiarów przeciętnego tornistra w szkole podstawowej był już mocno na wyrost w 25. litrowym schowku sprawiając, że każdorazowa próba zamknięcia go kończyła się upychaniem na siłę.
Ciekawostka: Fernando Alonso jeździ skuterem. Zobacz pojazdy kierowców F1
Jak jeździ Aprilla SR GT 125? Dane techniczne i osiągi
Silnikiem napędzającym Aprillę SR GT 125 to 15-konny, jednocylindrowy motor I-get. Nie sposób narzekać na brak dynamiki – skuter rozpędza się do 70 km/h momentalnie, a prędkość maksymalna powyżej 100 km/h sprawia, że również poza miastem nie będziecie zawalidrogą. Zbiornik paliwa umieszczono nisko, dzięki czemu środek ciężkości jest blisko ziemi, sprawiając że prowadzenie Aprilli jest niemal sportowe. Silnik wykazywał się bardzo dobrą kulturą pracy, a wibracje były prawie niewyczuwalne. Do tego spalanie na poziomie około 3 litrów na 100 kilometrów w zupełności wystarczyło na pokonanie 400 kilometrów na jednym zbiorniku.
Skuter waży 144 kilogramy z pełnym bakiem. Prowadzenie jest dziecinnie proste i bez problemu przyniesie frajdę z jazdy nawet niedoświadczonym kierowcom jednośladów. Dodatkowo, podniesione zawieszenie spisuje się rewelacyjnie na miejskich wertepach takich jak tory tramwajowe czy kocie łby. Aprilla SR GT 125 zgrabnie przepływa przez nierówności, które nie wywołują na niej żadnego wrażenia.
Minusem w SR GT 125 są hamulce. Jeśli spróbujecie wyhamować z większej prędkości, możecie poczuć się trochę niepewnie. Układ CBS, czyli Combined Braking System (połączone hamulce przedni i tylny), podczas jazdy z dużą prędkością może wydawać się po prostu niewystarczający. Od tego skutera zdecydowanie można oczekiwać skuteczniejszego systemu hamowania. Aprilla SR GT 125 kosztuje 19 500 złotych. Można ją kupić także w wersji Sport za 19 900 złotych. Najmocniejsza będzie SR GT 200 z większym silnikiem – za nią trzeba zapłacić już ponad 20 tysięcy złotych.
Werdykt
Aprilla SR GT 125 bez wątpienia zrobiła na naszej redakcji pozytywne wrażenie. Jej mocno nietypowy, a zarazem bardzo spójny wygląd wyróżnia się na ulicy spośród jednośladów. Podniesione zawieszenie było strzałem w dziesiątkę – nie ma problemu z przejazdem nawet po największych nierównościach, a przejazdy przez drogi szutrowe to czysta frajda. Z tego skutera zadowoleni będą wszyscy, zarówno weterani jednośladów, jak i Ci mniej doświadczeni lub początkujący w świecie motocykli. Na minus wypadł niestety mały kufer, który pomieści maksymalnie jeden kask.
Plusy
- Dynamiczny, ekonomiczny silnik z wysoką kulturą pracy
- Podniesione zawieszenie doskonale spisuje się w miejskiej dżungli i nie tylko
- Nisko położony środek ciężkości sprawia, że skuter łatwo się prowadzi
- Wygodny i intuicyjny system multimedialny;
- Interesujący wygląd
- Wygodna pozycja kierowcy
Minusy
- Mały bagażnik
- Stosunkowo słabe hamulce
- Utrudnione wsiadanie