Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC. Samochód praktyczny i kosmicznie szybki

W świecie, w którym królują SUV-y, samochody kombi stają się rasą na wymarciu. Na szczęście wciąż istnieją producenci, którzy dbają o to, żeby w swojej ofercie mieć auta jednocześnie szybkie i praktyczne. Czy nowy Mercedes-Benz CLA 45s 4Matic+ z nadwoziem shooting brake to przykład idealny?

Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC. Kombi czy coupe?

Mercedes w przypadku tego modelu stosuje nazwę shooting brake, która wywodzi się wprost z ciągniętych przez konie pojazdów służących dżentelmenom do wyjazdów na polowania. W XX wieku zaadoptowano ją do trzydrzwiowych, powiększonych nadwozi, zwiększając ich praktyczność. Opadająca linia okien optycznie obniża sylwetkę i dodaje sportowego sznytu. Okna bez ramek świetnie wyglądają po otwarciu drzwi. Plus za to, że przy złożonej tylnej kanapie bagażnik jest wystarczająco duży, żeby zmieścić na przykład rower. Felgi o średnicy 19 cali są dostępne w kilku wzorach i lakierowaniach. Dzisiejsze samochody, tym bardziej te o sportowych genach, nie mogą się już obejść bez ogromnych obręczy.

Wnętrze Mercedesa-AMG CLA 45 S 4MATIC

We wnętrzu Mercedesa-AMG CLA 45 S 4MATIC feeria tworzyw, faktur i barw. fot. Łukasz Walkiewicz

Nowa A klasa już w momencie wejścia na rynek w 2018 roku wyróżniała się wśród klasowych konkurentów. Nowoczesność, dobre wykończenie i odrobina przepychu, czyli wszystko, co powinno posiadać, nawet niewielkie auto marki premium. W tym egzemplarzu mamy opcjonalne, wąsko skrojone sportowe fotele AMG z pompowanymi boczkami, które w połączeniu z twardym zawieszeniem nie rozpieszczają. I to pomimo tego, że możemy bardzo precyzyjnie wybrać podparcie lędźwiowe i dopasować fotel do swojej sylwetki. Tradycyjne już dla Mercedesa cyfrowe wyświetlacze, zegary ze zmiennym widokiem, w zależności od naszych potrzeb i dość tandetna dźwigienka zmiany biegów z prawej strony kierownicy. Z tyłu jest ciasno, ale małe dzieci, o ile droga nie będzie zbyt wyboista, nie powinny narzekać. Dorośli powyżej 180 cm wzrostu nie będą zachwyceni. Bagażnik jest praktyczny, szczególnie po złożeniu tylnych siedzeń.

Silnik z podpisem inżyniera

Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC ma tylko 2 litry pojemności i aż 421 KM. fot. Łukasz Walkiewicz

Tutaj nie ma kompromisów. Pod maską rwie się do pracy aż 421 KM z silnika o pojemności jedynie dwóch litrów. Oczywiście olbrzymia moc, wedle dzisiejszej mody, bierze się z turbodoładowania, ale nawet mimo tego jest porażająca. Świetną ośmiobiegową skrzynią możemy sterować łopatkami umieszczonymi wygodnie przy kierownicy. Jednostka kręci się do ponad 7 tysięcy obrotów na minutę, a w procedurze startowej samochód rozpędza się do 100 km/h w zaledwie 4 sekundy. Prędkość maksymalna to 270 km/h. Spalanie w usianym sygnalizacją mieście wynosi od 15 do 18 litrów przy normalnej jeździe. Przy spokojnej podróży w trasie możemy osiągnąć około 8 litrów. Szaleństwa na torze oznaczają wyniki w okolicach 30 litrów na każde 100 kilometrów. Na plastikowej osłonie umieszczony jest podpis osoby odpowiedzialnej za składanie silnika.

Jak się jeździ Mercedesem-AMG 45 S 4MATIC?

Po pierwsze samochód jest twardy. W ustawieniach komfortowych na nierównych nawierzchniach, studzienkach kanalizacyjnych i uskokach jezdni nadwozie przenosi nieprzyjemne drgania na kierowcę i pasażerów. Odwdzięcza się na równym, gładkim asfalcie, gdzie daje poczuć swoje świetne wyważenie, balans i doskonałą przyczepność, również w szybkich łukach lub przy nagłej zmianie kierunku jazdy. Tryb Comfort pozwala obniżyć obroty i trochę wyciszyć silnik oraz skrzynię. W trybie sportowym lub przeznaczonym na tor robi się już bardzo głośno. Zmiany biegów są bardziej odczuwalne, a dłuższa podróż może zmęczyć kierowcę i pasażerów. Praktyczność nadwozia CLA jest na dobrym poziomie, ale charakter samochodu idzie w zupełnie inną stronę.

19-calowe koła Mercedesa-AMG CLA 45 S 4MATIC pozwalają na świetną trakcję, ale wymagają uwagi przy parkowaniu w mieście. fot. Łukasz Walkiewicz

Ile kosztuje Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC?

Samochody klasy premium zazwyczaj finansowane są w leasingu lub wynajmie długoterminowym. fot. Łukasz Walkiewicz

Model skonfigurowany identycznie z testowanym egzemplarzem został wyceniony przez jednego z warszawskich dealerów. Otrzymaliśmy specjalną cenę 283 878 zł netto. W finansowaniu tak drogich aut przeważa wynajem długoterminowy oraz leasing. Poprosiliśmy o takie oferty, poniżej znajdziecie konkretne wyliczenia.


Wynajem długoterminowy na 3 lata

W ofercie Lease&Drive (wynajem długoterminowy) z umową na 3 lata, 10 proc. wpłatą własną i przebiegiem 15 000 km rocznie ten samochód kosztowałby miesięcznie 3 763 zł netto. Ubezpieczenie komunikacyjne wyceniono na 10 475 zł. W racie zawarty jest 24-miesięczny pakiet gwarancyjny. Jeśli chcielibyśmy po 3 latach wykupić samochód, to będziemy musieli zapłacić 168 681 zł netto.


Leasing na 3 lata z 1 proc. wykupem

Opcja nazwana Flexi Leasing. Przy 15 000 kilometrów przebiegu rocznie i wpłacie własnej 10 proc. wartości auta, będzie kosztować miesięcznie 7 399 zł netto, ale wykup samochodu po 3 latach to kwota tylko 2 838 zł netto. W cenie raty jest pakiet gwarancyjny na 24 miesiące. Ubezpieczenie zostalo wycenione identycznie jak w przypadku wynajmu długoterminowego.


Leasing na 3 lata z 35 proc. wykupem

Jeśli w ofercie Flexi Leasing chcemy zmniejszyć wysokość miesięcznej raty, automatycznie wzrośnie nam kwota wykupu. Przyjęliśmy ponownie 10 proc. wpłatę własną i limit 15 000 kilometrów rocznego przebiegu. Rata w tej sytuacji wyniosłaby 4959 zł netto, a kwota wykupu to 99 357 zł netto.

Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC. Czy warto go kupić?

Bagażnik w Mercedesie-AMG CLA 45 S 4MATIC potrafi być praktyczny. fot. Łukasz Walkiewicz

Samochód o dwóch twarzach. Ma sporo praktycznych cech, przewiezie rodzinę 2+2 i bagaże, zmieści rower, czy duże zakupy. Z lodówką i dużym telewizorem może być trudniej, ale od tego są więksi bracia. Jest niewyobrażalnie szybki, elastyczny i ma rewelacyjną trakcję, ale jednocześnie przy codziennym użytkowaniu potrafi zmęczyć twardą, stanowczą pracą zawieszenia i wąskimi fotelami. Zdecydowanie dla młodych, którzy pragną samochodu na każdą okazję. Takiego, którym jednocześnie są w stanie pojechać na do sklepu, na wakacje, na tor i przy okazji wygrać 90 proc. pojedynków spod świateł.

Total
61
Shares