Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyota GR Yaris dostanie automat? Na razie trwają testy

Toyota GR Yaris to auto budzące olbrzymie emocje, sprzedało się na pniu, a teraz producent pracuje nad automatem do tego wozu.
Toyota GR Yaris (fot. Toyota)

Toyota testuje nową, opracowaną specjalnie dla modelu GR Yaris, ośmiobiegową przekładnię automatyczną. Aktualnie taki sprzęt został zainstalowany w samochodzie testowym, który niedawno brał udział w wyścigu Toyota Gazoo Racing Rally Challenge. Według informacji japońskiego serwisu Car Watch, ma to być przekładnia planetarna, w której priorytetem pracy ma być przede wszystkim szybkość przekazywania momentu obrotowego generowanego przez napęd.

Toyota GR Yaris
Toyota GR Yaris to auto obok którego nie sposób przejść obojętnie (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Sportowy Yaris jakiego znamy oferowany była (obecnie nowy jest nie do kupienia) wyłącznie z doskonałą manualną przekładnią. Mieliśmy przyjemność testować to auto, przy okazji zachęcamy was do przeczytania naszej recenzji.

Toyota GR Yaris – pitbull na kołach

Dostosowanie charakterystycznego, najmocniejszego trzycylindrowca świata do współpracy z nową, automatyczną przekładnią wymagało kilku istotnych modyfikacji. Auto wyposażono w większe wloty powietrza oraz zainstalowano dedykowaną chłodnicę oleju pracującego w automatycznej skrzyni biegów. Oczywiście kierownicę doposażono w łopatki do zmiany przełożeń, a w tunelu zamiast dźwigni manuala mamy nową manetkę automatu.

To nie jedyna “specjalna” odmiana GR Yaris – jakiś czas temu Toyota prezentowała odmianę wodorową

Kiedy zatem możemy spodziewać się modelu GR Yaris z automatyczną skrzynią? Tego jeszcze nie wiadomo, gdyż ta konstrukcja jest wciąż w fazie rozwoju, ale sam fakt, że Japończycy pracują nad taką konstrukcją daje pewne nadzieje, dla tych, którzy marzą o supersportowym maluchu, ale niespecjalnie lubią wywijanie lewarkiem manualnej przekładni.

Total
0
Shares