Toyota nieco odstaje od wielu innych producentów aut w kwestii pełnej elektryfikacji swojej floty i skupia się w czterokołowych pojazdach na napędach hybrydowych (niemal wszystkie modele) oraz wodorowych (wspominana przez nas wielokrotnie Toyota Mirai). Tymczasem na początku października Toyota Motor Corporation zaprezentowała mały, trójkołowy pojazd elektryczny, który przeznaczony jest nie tyle na drogi, co ma pozwolić pieszym nieco szybciej pokonywać trasy, zarówno na zewnątrz jak i… wewnątrz budynków. Oto Toyota C+walk.
Zdaniem japońskiego producenta pojazd może się sprawdzić jako urządzenie transportu osobistego nie tylko w zatłoczonych centrach miast, ale przede wszystkim w takich obiektach jak lotniska, czy duże centra handlowe.
Toyota C+Walk to bardzo prosty w obsłudze, trójkołowy BEV (pojazd elektryczny), którym poruszamy się podobnie jak na elektrycznej hulajnodze. Z tą różnicą, że dzięki parze kół z tyłu C+Walk jest znacznie stabilniejszy od każdej hulajnogi. Co ważne pojazd ma zdaniem producenta być komplementarnym narzędziem względem… nóg. C+Walk w przeciwieństwie do znanych już na naszych ulicach hulajnóg elektrycznych porusza się od nich znacznie wolniej – w praktyce szybkość jest określana jako “prędkość typowa dla idącego pieszo człowieka”.
Generalnie pojazd zaproponowany przez japońskiego producenta ma pomóc seniorom i osobom, które z racji wieku czy stanu zdrowia nie bardzo mogą sobie pozwolić na wielokilometrowe spacery czy to po centrach miast czy centrach handlowych. Toyota zakłada, że pojazd w przyszłości może zostać dopuszczony także na drogi publiczne.
Zasięg tego wehikułu to 14 km, urządzenie może skręcić w zasadzie w miejscu (promień skrętu to 0,59 metra). Pojazd ma zajmować tyle miejsca co pieszy, długość to 700 mm, a szerokość 450 mm. Pojazd wyposażono w system detekcji przeszkód i unikania kolizji. W razie wykrycia przeszkody lub innej osoby na drodze C+walk wyhamowuje do 2 km/h. Waga pojazdu to 29 kg, zalecany wzrost kierowcy tego wehikułu to od 140 do 185 cm, waga – do 100 kg. Maksymalna moc niewielkiego silnika elektrycznego to 0,35 kW, a pojemność akumulatora to 0,27 kWh. Urządzenie zadebiutowało na rodzimym rynku japońskim – czy pojawi się na innych rynkach? Tego póki co producent nie ujawnił. Ceny tego wehikułu w Japonii startują od 341 tysięcy jenów, czyli ok. 12 tys. zł bez podatków i cła.
Hulajnogi elektryczne – oto 5 najlepszych naszym zdaniem modeli