Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

UOKiK – Hyundai Genesis (DH) grozi pożarem

Hyundai Genesis to luksusowa koreańska limuzyna. Jak się okazało, auto ma wadę, która może grozić pożarem.
Hyundai Genesis
Hyundai Genesis typoszeregu DH grozi pożarem (fot. materiały prasowe producenta)

Zacznijmy od dobrej wiadomości. Model Hyundai Genesis to auto ekstremalnie rzadkie w Polsce. Choć Koreańczycy zaprezentowali je również w naszym kraju jeszcze w 2014 roku, to ta luksusowa limuzyna furory nad Wisłą nie zrobiła. A zła wiadomość? UOKiK otrzymał powiadomienie od Hyundai Motor Poland Sp. z o.o., że w modelu Genesis typoszeregu DH (druga generacja produkowana od 2013 roku) produkowanym od 19 czerwca 2013 r. do 9 marca 2020 r. jest wada.

Jakość paliw w Polsce, zobacz mapę kontroli UOKiK

Na czym ona polega? Jak informuje producent, może dość do zwarcia w obwodzie modulatora HECU (hydrauliczno-elektroniczny modulator sterowania), co może skutkować pożarem w przedziale silnika. Z tego też powodu producent przesłał do UOKiK stosowne powiadomienie, a także zadeklarował, że właściciele pojazdów w Polsce, egzemplarzy objętych kampanią przywoławczą, zostaną powiadomieni o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów marki Hyundai celem wymiany bezpiecznika w obwodzie HECU. W naszym kraju kampania obejmuje zdaniem producenta zaledwie 23 pojazdy. Lepiej jednak, żeby ani jeden z tych 23 samochodów się nie zapalił.

Hyundai Genesis (DH)
Hyundai Genesis II generacji (typoszereg DH) – fot. OSX/Wikimedia

Co ciekawe, to nie jest pierwszy przypadek, kiedy Hyundai zgłasza problem polskiemu urzędowi. Przypomnijmy, że jeszcze w kwietniu br. koreańska marka również przesłała powiadomienie o wykrytych wadach w samochodach. Dotyczyło to wówczas modeli Hyundai Tucson produkowanych to 30 listopada 2020 roku w Czechach, a problem również dotyczył potencjalnego zagrożenia pożarem w przedziale silnikowym z powodu wady modułu HECU.

W maju br. koreański serwis Pulse informował, że zarówno Hyundai jak i KIA wezwały do serwisów w samej tylko Korei Południowej ponad 700 tysięcy pojazdów. Warto pamiętać, że pożary aut się zdarzają i nie chodzi tylko o samochody elektryczne. Regulacje wymuszające na producentach obowiązek informowania o jakichkolwiek wadach mających wpływ na bezpieczeństwo to jeden z bardziej udanych pomysłów legislacyjnych.

Te przepisy wejdą w życie 1 grudnia 2021 r. Bat na piratów!

Total
0
Shares