Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

UWAGA! Nowe przepisy już od 1 czerwca!

Nowe przepisy wprowadzone nowelą ustawy Prawo o ruchu drogowym wchodzą w życie jutro. Przypominamy najważniejsze kwestie.
Piesi na przejściu (fot. Shutterstock)

Wszystkim kierowcom, a także pieszym przypominamy: od 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy mające zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na drogach. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych (a nie już znajdujący się na nim – jak wcześniej) ma pierwszeństwo przed pojazdem, jedynym wyjątkiem jest tramwaj. W przypadku tramwaju pieszy będzie mieć pierwszeństwo tylko, gdy już znajduje się na pasach. Co jeszcze się zmienia?

grafika z informacjami o zmianach przepisów: BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH NA DRODZE Wybrane zmiany w przepisach ruchu drogowego obowiązujące od 1.06.2021 r.
Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych. 
PIERWSZEŃSTWO PIESZYCH 
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. 
Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju. 
BIURO RUCHU DROGOWEGO KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI
Zmiana pierwszeństwa pieszych nie zwalnia ani kierowców, ani pieszych od ostrożności (źr. BRD KGP)

W godzinach nocnych pamiętajmy o zdjęciu nogi z pedału gazu w obszarze zabudowanym. Maksymalna prędkość na terenie zabudowanym zostaje ujednolicona i przez całą dobę wynosi 50 km/h.

Jeździsz hulajnogą? Pamiętaj o już obowiązujących przepisach!

BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE 
PRĘDKOŚĆ DOPUSZCZALNA pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym przez całą dobę wynosi 50 km/h
KIERUJĄCY POJAZDEM podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować  minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim  na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. 
Np. przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m. 
UWAGA! Przepisu nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania. 
BIURO RUCHU DROGOWEGO KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI
Ujednolicenie prędkości maks. w terenie zabudowanym i zachowanie odstępu pomiędzy pojazdami (źr. BRD KGP)

Zbliżając się samochodem do przejścia dla pieszych pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności i zmniejszamy prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego zarówno znajdującego się na przejściu, albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na przejście. Widzisz pieszego stojącego przed przejściem i czekającego na możliwość przejścia? Bezwzględnie się zatrzymaj!

Bezpieczeństwo Na Drodze - wybrane zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1.06.2021 r.
Ustąpienie pierwszeństwa wchodzącym na przejście staje się obowiązkiem, a nie tylko uprzejmością kierowców (źr. BRD KGP)

Warto pamiętać, że nowe przepisy nie zwalniają pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. W dalszym ciągu należy korzystać wyłącznie z przejść dla pieszych, absolutnie nie wolno pieszemu wchodzić bezpośrednio przed jadący pojazd – także na przejściu dla pieszych. Zasada jest zdroworozsądkowa: podchodzicie do przejścia, rozglądacie się, kierowca powinien zahamować i ustąpić wam pierwszeństwa, ale zanim wejdziecie na jezdnię upewnijcie się, że faktycznie to robi, dopiero wtedy wchodzimy na przejście.

Grafika przedstawia napisy informujące o zmianach w przepisach ruchu drogowego 
BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH NA DRODZE 
PIESZEMU ZABRANIA SIĘ: 
korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez:  jezdnię lub torowisko, przejście dla pieszych. 
W sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych! 
BIURO RUCHU DROGOWEGO KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI
Przechodzisz przez jezdnię? Schowaj smartfon do kieszeni! (źr. BRD KGP)

Bardzo ważną zmianą dla pieszych jest zakaz korzystania z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko. Oczywiście chodzi o urządzenia upośledzające percepcję pieszego i możliwość uważnej obserwacji przejścia i sytuacji na drodze. Apelujemy do pieszych: przechodzicie przez jezdnię? Schowajcie smartfona do kieszeni!

Nowe przepisy określają jeszcze jedną niezwykle istotną rzecz: zachowanie minimalnego odstępu pomiędzy pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu. Jedziesz 100 km/h? Zostaw 50 metrów odstępu. Jedziesz 120 km/h? Zostaw 60 metrów odstępu – itd. UWAGA! Powyższej zasady nie stosuje się, gdy kierowca zamierza wykonać wyraźnie sygnalizowany (kierunkowskazy!) manewr wyprzedzania.

Total
63
Shares