Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen: nie zdegradujemy technologicznie aut mimo kryzysu z półprzewodnikami

Volkswagen stawia sprawę jasno: od elektromobilności nie uciekniemy. Coraz większa rzesza Polaków też zdaje sobie z tego sprawę.
Volkswagen inwestuje w dekarbonizację (fot. geogif / Shutterstock)

Uczestniczyliśmy w wirtualnej konferencji prasowej marki Volkswagen, podczas której jej przedstawiciele zaprezentowali wyniki sprzedaży i pochwalili się danymi oraz planami na przyszłość. Volkswagen potwierdza, że problem z półprzewodnikami przeciągnie się również na przyszły rok, co oznacza wydłużenie czasu oczekiwania na zamówione auto, ale nie podąży drogą “redukcji” poziomu technologicznego w oferowanych modelach. Marka pochwaliła się też wynikami sprzedaży aut elektrycznych i zelektryfikowanych w tym roku, a także atrakcyjnym finansowaniem uwzględniającym wsparcie programu “Mój elektryk” dla firm. Ponadto poznaliśmy wyniki szeregu badań dotyczących elektromobilności w Polsce.

Kryzys z chipami także w 2022, ale “zubożonych” cyfrowo Volkswagenów nie będzie

Pierwsza część dotyczyła aktualnej sytuacji marki. Volkswagen, podobnie jak wszyscy praktycznie gracze w branży motoryzacyjnej boryka się z problemami z dostawami półprzewodników do nowych aut. Dyrektor marki Volkswagen, Łukasz Zadworny wprost określił, że czas oczekiwania na nowe auto jest wydłużony, a produkcja została ustawiona pod kątem indywidualnego podejścia do poszczególnych zamówień. Co więcej problemy z półprzewodnikami nie skończą się i kryzys ten będzie trwać również w przyszłym roku.

Zadaliśmy też pytanie, czy Volkswagen w kontekście kryzysu z dostawami półprzewodników nie planuje oferowania aut o zmniejszonym potencjale cyfrowym, co robią już inni producenci. Odpowiedź szefa marki, Łukasz Zadwornego była bardzo jednoznaczna: nie, Volkswagen nie planuje oferować aut pozbawionych jakichkolwiek cyfrowych możliwości. Auta nie są produkowane na zapas, a produkcja jest nastawiona na dostarczanie klientom aut w dokładnie przez nich określonej specyfikacji w trakcie zamówienia. Z jednej strony oznacza to wydłużenie czasu oczekiwania, z drugiej jest to gwarancja, że auta nie będą w żaden sposób pozbawione jakiegokolwiek cyfrowego potencjału.

Spory wzrost sprzedaży zelektryfikowanych VW w Polsce

Volkswagen pochwalił się też wynikami sprzedaży aut elektrycznych i zelektryfikowanych. Liczba sprzedanych w tym roku (który się jeszcze nie skończył) była i tak niemal dwukrotnie wyższa niż w 2020 roku.

Wyniki sprzedaży aut elektrycznych z rodziny ID (źr. VW)

Oczywiście w liczbach bezwzględnych nie robi to już takiego wrażenia. Jednak Polska elektryfikacja na tle Europy Zachodniej postępuje powoli.

Jeszcze lepsze wyniki modeli hybrydowych plug-in (źr. VW)

Jeszcze większy wzrost marka VW odnotowała w sprzedaży hybryd plug-in. Z tym, że do tych danych należy podejść z pewną rezerwą. Bo wynik 456% wzrostu wygląda imponująco, ale np. Arteona eHybrid tak naprawdę można było zamawiać dopiero… na początku bieżącego roku. O czym Was informowaliśmy:

Nowe Arteony dostępne do zamawiania

Realny przyrost sprzedaży będzie można porównać dopiero pomiędzy bieżącym, a przyszłym rokiem, kiedy obecna gama już okrzepnie na rynku, co pozwoli na wykazanie faktycznego zainteresowania klientów zelektryfikowanymi modelami.

Auta bazowe? Istnieją tylko w katalogach

Volkswagen przedstawił również wyliczenia pokazujące, że aut w bazowej konfiguracji praktycznie nikt nie kupuje. Klienci chętnie doposażają zamawiane pojazdy w opcje, na poniższym slajdzie widoczne są średnie ceny nowych modeli ID.3 i ID.4 zamawianych w Polsce. Klienci ID.3 doposażają swoje egzemplarze w opcje za średnio 18 tys. zł ponad kwotę bazową, w przypadku ID.4 jest to jeszcze większa wartość dodatków – średnio 32 tys. zł.

Klienci chętnie doposażają auta elektryczne (źr. VW).

Jednocześnie Volkswagen pokazał w jaki sposób wprowadzenie programu dopłat “Mój Elektryk” wpłynęło na ofertę marki w ramach leasingu. Dzięki dopłacie ID.3 przy wkładzie własnym wynoszącym 0%, jest dostępny już za 1077 zł netto miesięcznie (bez dopłaty od 1906 zł/mc), a ID.4 od 1831 zł/mc (bez dopłaty od 2660 zł/mc).

Jakie dodatkowe wyposażenie wybierają nabywcy aut z serii VW ID?

Marka pokazała też jaki rodzaj opcjonalnego wyposażenia cieszy się największym zainteresowaniem klientów:

Klienci wyraźnie lubią technologie na pokładzie elektrycznych Volkswagenów (źr. VW)

Jak widać największą popularnością cieszy się pakiet Infotainment (nawigacja i instalacja tel. z ładowaniem indukcyjnym) oraz pakiet Assistance Plus (m.in. dostęp bezkluczykowy, system wspomagania parkowania, dookólny system obserwacji otoczenia, Lane Assist, Traffic Jam Assist, proaktywny tempomat adaptacyjny, czy asystent zmiany pasa).

Nowości na 2022

Trzy nowości na 2022 rok (źr. VW)

Przedstawiciele Volkswagena przypomnieli też o trzech nowych modelach, które będzie można zamawiać w przyszłym roku. Mowa o nowym, odświeżonym Volkswagenie T-Roc, zupełnie nowym w gamie modelu jakim jest Volkswagen Taigo oraz kolejny samochód dołączy do rodziny elektrycznych ID.: VW ID.5. Ponadto w marcu pojawi się też oczekiwany, najmniejszy (i najtańszy) model z rodziny ID: VW ID.2, ale więcej na jego temat dowiemy się w marcu 2022 roku.

Odświeżony T-Roc – co się zmieniło?

Walka ze śladem węglowym

Marka pochwaliła się też działaniami związanymi z neutralizacją śladu węglowego.

W części prezentacji poświęconej elektryfikacji flot firmowych, Volkswagen pochwalił się też planami dużych koncernów w zakresie transformacji ich parku maszynowego na pojazdy zeroemisyjne. My z kolei zadaliśmy pytanie o to, czy Volkswagen zamierza oferować klientom instytucjonalnym kompleksową usługę łatwego przejścia na elektromobilność: tj, czy wraz z kupowanymi autami elektrycznymi klienci będą mogli liczyć na audyt energetyczny, usługę instalacji przyłącza i ładowarki? Kierownik ds. sprzedaży flotowej w marce Volkswagen, Marcin Paciorek odpowiedział, że tak. Volkswagen obecnie jest na etapie negocjacji z polskimi partnerami z branży energetycznej, z którymi będzie mógł oferować pełny zestaw usług elektryfikacyjnych. Szczegóły dotyczące tego, z jakimi partnerami firma będzie oferować tego typu rozwiązanie poznamy w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Nie lotnictwo, nie transport wodny, ale właśnie transport drogowy i jego elektryfikacja znacząco ograniczą emisje (źr. VW).

Elektromobilność oczami Polaków

Ostatnia część konferencji dotyczyła badań statystycznych dotyczących elektromobilności w Polsce przeprowadzanych przez InsightOut Lab.

Wysoka cena zakupu to najczęstsza opinia na temat aut elektrycznych wśród badanych (źr. VW)

Polacy uważają auta elektryczne za drogie. To fakt, ale cieszy, że wielu dostrzega również niższe koszty eksploatacji tego typu aut. Ponadto prawie połowa badanych zdaje sobie sprawę z niższej emisyjności aut elektryczności, nawet zakładając, że są one ładowane prądem “z węgla”.

Świadomość Polaków, czym faktycznie jest ślad węglowy rośnie, ale to wciąz za mało (źr. VW)

Badania pokazują też, że znaczna część, bo aż 38 proc. posiadaczy aut elektrycznych mieszka w blokach, a 24 proc. nie ma możliwości ładowania auta w miejscu zamieszkania, a mimo to zdecydowali się na jego zakup i użytkowanie.

Czwarta część posiadaczy elektryków nie ma jak ich ładować w domu, a i tak są zadowoleni (źr. VW).

Transformacja transportu to fakt. Dni silników spalinowych są policzone, przyszłość zdaniem VW to transport bezemisyjny, a w przypadku aut osobowych, samochody elektryczne.

Samochody elektryczne w Polsce – jaki mają zasięg? Ile się ładują?

Total
0
Shares