Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen Passat Variant – światowa premiera króla klasy średniej

Volkswagen Passat Variant, czy to ostatni Passat w historii? O tym mówiło się od dawna, tymczasem zobaczmy najnowszą generację słynnego “passerati”
Nowy Volkswagen Passat Variant (fot. VW)
Nowy Volkswagen Passat Variant (fot. VW)

Mało który model doczekał się takiej popularności w świadomości społecznej, jak Volkswagen Passat. Wszyscy znamy te określenia i memy, od pogardliwych “pastuchów” po wymawiane przez fanów z nabożną czcią “passerati”. Popularny “pasek” doczekał się nowej odsłony. Oto Volkswagen Passat Variant najnowszej i, najprawdopodobniej, ostatniej już generacji.

Volkswagen Passat Variant – kiedy na żywo, kiedy na rynku?

Nowy Volkswagen Passat Variant (fot. VW)
Pierwsze egzemplarze najnowszego Volkswagena Passata mają pojawić się w salonach na początku przyszłego roku (fot. VW)

Volkswagen oficjalnie zaprezentował pierwsze zdjęcia i informacje dotyczące tego samochodu, które można uznać za pewne, a nie domysły, wycieki czy plotki. Oficjalna prezentacja “na żywo” nastąpi podczas targów IAA Mobility w Monachium (5-9 września), a wprowadzenie tego modelu na rynek to pierwszy kwartał przyszłego roku. O popularności Passata niech świadczy fakt, że Volkswagen sprzedał ponad 34 miliony egzemplarzy tego wozu. Tym samym Passat jest bardziej popularny od takiej legendy jak Volkswagen Garbus. Przed Passatem jest tylko Golf.

Nowy Passat – jakbyśmy go już gdzieś widzieli

Nowy Volkswagen Passat Variant (fot. VW)
Nowy Volkswagen Passat Variant – niby zupełnie nowy, ale przecież doskonale rozpoznawalny (fot. VW)

Tak, takie wrażenie mamy zarówno my, jak i wszyscy, z którymi omawialiśmy nowość z Wolfsburga. Patrząc na zdjęcia nowego Passata też z pewnością nie możecie oprzeć się temu wrażeniu, że nowy model wygląda jak… Passat. Volkswagen jednak twierdzi, że choć bryła i forma wydają się znane, to wóz jest zupełnie nowy. Gdzie te nowości? Zobaczmy co pod maską.

Volkswagen Passat Variant – paleta silników

Nowy Volkswagen Passat Variant (fot. VW)
Pod maską znajdziemy benzyniaki i diesle, a także hybrydy i hybrydy plug-in (fot. VW)

Niemiecka marka zamierza oferować nowy model z szerokim wyborem układów napędowych. Do wyboru mamy trzy hybrydy, w tym plug-in, a także pięć doładowanych silników benzynowych i wysokoprężnych. Wersji elektrycznej nie przewidziano, ale przecież jest VW ID.7. Dwie nowe hybrydy plug-in jakie trafią do palety napędów nowego Passata mają zapewnić 204 i 272 KM mocy. Akumulator trakcyjny ma pojemność 19,7 kWh, co ma zapewnić zasięg ok. 100 km bez zużywania choćby kropli paliwa. Co więcej akumulator Passata PHEV będzie mógł być ładowany mocą do 11 kW, a nie 3,6 kW jak w starszych systemach hybrydowych plug-in grupy VW AG. Mało tego, z szybkich ładowarek DC hybrydowy Passat z wtyczką będzie mógł być ładowany z mocą do 50 kW.

Nowy Passat dostępny będzie również z systemem miękkohybrydowym eTSI o mocy 150 KM, oprócz tego do wyboru mamy dwa warianty turbodoładowanego benzyniaka 2.0 TS (204 i 265 KM) oraz trzy warianty 2.0 TDI (122, 150 i 193 KM). W każdej odmianie nowego Passata za przeniesienie mocy na koła odpowiada dwusprzegłówka DSG. Warianty mocy 265 KM (benzyna) i 193 KM (diesel) mogą mieć napęd 4Motion, w pozostałych przypadkach auto napędza oś przednia.

Wyposażenie nowego Passata

Nowy Volkswagen Passat Variant (fot. VW)
Nowy Volkswagen Passat Variant z nowym, wększm ekranem multimediów i nowym interfejsem obsługi systemu infotainment (fot. VW)

Opcjonalnie będzie można zamówić adaptacyjne zawieszenie DCC Pro. Passat będzie pierwszym modelem Volkswagena, do którego trafi zawieszenie z technologią 2-zaworową w amortyzatorach. Komfort mają zapewnić również nowe fotele ergoActive z pneumatycznym masażem. W kokpicie w oczy rzucają się nowe ekrany. Szczególnie nowy, duży wyświetlacz z przeprojektowanym menu systemu infotainment. Paleta systemów wsparcia kierowcy była dość rozbudowana już w aktualnej generacji. W nowym Passacie Variancie ma być ich jeszcze więcej.

Total
0
Shares