Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen przyspiesza. Tylko EV od 2024 roku w Norwegii

volkswagen id 5
VW ID. 5 (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Następuje początek całkowitej elektryfikacji. Volkswagen ogłosił, że od 2024 roku w Norwegii będzie sprzedawał wyłącznie auta elektryczne. Decyzja nie może być z przypadku – Norwegia obecnie dominuje w statystykach sprzedażowych samochodów elektrycznych, a już w ubiegłym roku ze wszystkich sprzedanych aut Skandynawowie w 64,5% wybierali EV. Wiąże się to też z gigantycznymi inwestycjami w energię odnawialną, możliwie szybką rozbudową infrastruktury ładowarek i wieloma korzyściami rządowymi płynącymi z zakupu samochodu z takim napędem.

„Volkswagen odetnie wszelką sprzedaż samochodów benzynowych, wysokoprężnych i hybrydowych w Norwegii 1 stycznia 2024 r. Dyrektor Ulf Tore Hekneby z importera Volkswagena Haralda A. Møllera ogłosi wydarzenie w Arendalsuka w czwartek” – podaje norweski “Postsen”.

Volkswagen jest dosyć wysoko w pozycji ulubionych samochodów Norwegów. Chociaż nie zajmuje obecnie najwyższego “pudła” (stoi na nim Tesla Model 3), to z modelem ID.4 może się pochwalić już drugim miejscem. Co ciekawe, trzecim najlepiej sprzedającym się BEV jest Enyaq, będący również dziełem koncernu VAG. Warto wspomnieć, że elektryczny ID. Buzz – jeszcze przedpremierowo – jest wyprzedany na terenie tego kraju. Co więcej, to właśnie do Norwegii trafi jako pierwszy, nawet przed Niemcami. Nic dziwnego zatem, że Volkswagen rezygnuje z “ginących” w Skandynawii aut spalinowych.

Czy to oznacza, że proces elektryfikacji Europy może zostać przyspieszony i wyprzedzić narzucony przez UE i wiele Europejskich krajów 2035 rok? Jak widać jest to możliwe, ale też zależne od danego rynku. W Polsce większość klientów wciąż decydując się na zelektryfikowane modele, wybiera raczej hybrydy. Również z uwagi na dość powolnie rozwijającą się infrastrukturę, nam gwałtowne zmiany nie powinny “grozić” ze strony żadnego z producentów.

Total
0
Shares