Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen uruchamia pierwsze ogólnodostępne ładowarki

Volkswagen w ramach strategii Way to Zero zdecydował się na udostępnienie ogólnodostępnych stacji ładowania. Jak działają i ile ich jest?
Volkswagen ID.4 GTX ładowarki
Stacja ładowania w Zduńskiej Woli to jedna z wielu udostępnionych ładowarek w Polsce (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Marka Volkswagen 1 sierpnia uruchomiła sieć ładowarek dostępnych dla każdego. Na ten moment naładujecie swój samochód elektryczny już w 36 z 89 punktów w kraju. Docelowo stacji ładowania ma być około 170.

Jak działają ładowarki mieliśmy okazję sprawdzić osobiście, podróżując VW ID.4 GTX i VW ID.5 z Poznania do Warszawy. Po drodze zahaczyliśmy o dwa salony dealerskie, które mogły poszczycić się dostępną dla zainteresowanych stacją ładowania.

Volkswagen i stacje ładowania: gdzie i jaka moc?

Standardy wytyczone przez Volkswagena w zakresie stacji ładowania (fot. materiały prasowe)

Najprościej mówiąc, punktów ładowania będzie dokładnie tyle, ilu jest dealerów Volkswagena w Polsce. Każdy z nich został zobowiązany do udostępnienia klientom przynajmniej po jednym stanowisku AC i DC o mocy 11 kW i 22 kW. Wielu sprzedawców zdecydowało się na przekroczenie limitu, instalując pod swoimi salonami ładowarki o mocy 50 kW. Poza dostępnymi stacjami dla klientów, VW naciskał na odpowiednią infrastrukturę na terenie salonów i serwisów.

W zakresie infrastruktury wewnętrznej salonu i serwisu, oczekiwaliśmy wyposażenia warsztatu w mobilny punkt ładowania, który jest niezbędny, aby prowadzić prace naprawcze przy samochodach elektrycznych oraz wallboxa w punkcie wydań, który umożliwi klientom zapoznanie się z obsługą funkcjonalnej, domowej stacji ładowania, którą również mogą nabyć (także z montażem) w atrakcyjnej cenie. Nasi partnerzy biznesowi bardzo poważnie podeszli do inwestycji infrastrukturalnych. Cieszy nas, że wielu dealerów spełniło nasze oczekiwania z nawiązką” – powiedział Tomasz Piasny, dyrektor działu rozwoju sieci dealerskiej marki Volkswagen.

Jak to działa?

volkswagen
Mapka stacji ładowania. Czerwone kropki to ogólnodostępne stacje VW, niebieskie – jeszcze nieotwarte punkty (źródło: materiały prasowe)

Dealerzy mieli dowolność wyboru operatora swoich stacji ładowania. Obecnie spośród 36 stacji ładowania dominuje firma EONITY, obsługująca aż 20 z nich. Na drugim miejscu znajduje się Nexity z sześcioma ładowarkami, a dalej Arteva z czterema. Na liście znalazły się też firmy takie jak Greenway, Elocity, EV+ i Do POWER. Czy to znaczy, że do każdej z ładowarek trzeba mieć inną aplikację? Niekoniecznie.

Docelowo wszystkie z udostępnionych przez markę Volkswagen ładowarek będą obsługiwane przez aplikację WeConnect w ramach usługi WeCharge. Zapewnia to klientom łatwiejszą kontrolę stacji ładowania w czasie podróży oraz stałą cenę za usługę. Ładowarki są dostępne także dla klientów innych koncernów motoryzacyjnych. Jeśli nie jesteście klientem VW i nie korzystacie z WeConnect, ładowarkę obsłużycie przez aplikację operatora. Wtedy jednak stawki mogą być inne.

volkswagen
Salon w Kaliszu to prawdziwy wzorzec zerowej emisji CO2 (fot. materiały prasowe)

Volkswagen decydując się na ładowarki, zmierza do realizacji strategii Way to Zero, czyli możliwego odejścia od emisji CO2. Doskonałym przykładem jest odwiedzony przez nas salon Ignasiak w Kaliszu. Placówka całkowicie odeszła od konwencjonalnych źródeł energii na rzecz fotowoltaiki. Łączna moc paneli słonecznych zainstalowanych na dachu blacharni i lakierni (265 metrów kwadratowych powierzchni) wynosi 50 kWp. Taka instalacja rocznie zapewnia 50 MWh (50 tysięcy kWh) energii. Dla porównania dodamy, że wystarczy to na około 1000-krotne naładowanie średniej wielkości samochodu elektrycznego.

W Kaliszu dla naszych klientów oferujemy stacje ładowania o mocy 50 kW, jednocześnie dostępną dla trzech samochodów. Instalację fotowoltaiczną w Kaliszu uzupełniliśmy kontraktem na zakup energii wyłącznie ze źródeł odnawialnych od Polenergii. Tym sposobem łączne zapotrzebowanie na energię obiektu w Kaliszu jest realizowane w 100% zeroemisyjnie, ograniczamy w ten sposób emisję CO2 o ponad 200 ton rocznie. Nasz drugi salon – w Koninie, z dwoma punktami ładowania o łącznej mocy 40 kW został rok temu także wyposażony we własną instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kWp i tym sposobem przyczynia się do ograniczenia emisji o kolejne 40 ton CO2 rocznie” – mówił Michał Ignaszak, dyrektor salonów Volkswagen w Kaliszu i Koninie.

Pełna neutralność węglowa koncernu VAG ma zostać osiągnięta w 2050 roku.

Total
5
Shares