Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volvo C40 Recharge. Produkcja pierwszego wyłącznie elektrycznego auta ruszyła

Volvo C40 Recharge to pierwsze auto w gamie szwedzkiej marki dostępne wyłącznie z napędem elektrycznym. Masowa produkcja właśnie ruszyła.
Volvo C40 Recharge (fot. Volvo Cars)

Volvo Cars uruchomiło produkcję swojego pierwszego, oferowanego wyłącznie z napędem elektrycznym auta: najnowszego Volvo C40 Recharge. W gamie jest to już drugi pojazd na prąd, za Volvo XC40 Recharge. Volvo C40 Recharge nie znajdziemy w żadnym salonie marki, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami marki, to auto będzie można zamówić i skonfigurować wyłącznie online. Produkcję tego modelu uruchomiono w belgijskiej fabryce Volvo, w Gandawie.

Najnowsze Volvo C40 w wersji przedprodukcyjnej, mieliśmy okazję oglądać, kiedy jeden z kilku wówczas wyprodukowanych egzemplarzy prezentowano w jednym z salonów marki w Warszawie, poniżej nasza relacja:

Volvo C40 – pierwsze spojrzenie

Do 2030 r. Volvo Cars zamierza sprzedawać wyłącznie samochody w pełni elektryczne, co jest jedną z bardziej ambitnych strategii w branży, wśród graczy okrzepłych na rynku klasycznej motoryzacji napędzanej silnikami spalinowymi.

Fabryka w Gandawie, w Belgii to jeden z największych zakładów produkcyjnych Volvo Cars. Zakład Volvo Car Gent – jest obecnie jednym z najszybciej transformujących się na elektromobilną produkcję fabryk szwedzkiej marki. W tym samym miejscu produkowane są również w pełni elektryczne wersje kompaktowego SUV-a – Volvo XC40 Recharge.

Szybki test Volvo XC40 Recharge P8 AWD

Ostatnio Volvo nie tylko wprowadziło uruchomiło linię produkcyjną nowego modelu Volvo C40 Recharge, ale także znacząco zwiększy moce produkcyjne całego zakładu, z którego rocznie ma zjeżdżać do 135 000 samochodów. Co ciekawe, już w przyszłym roku przewiduje się, że połowę całego wolumenu produkcyjnego stanowić będą pojazdy wyłącznie elektryczne.

C40 Recharge to samochód, który reprezentuje naszą przyszłość – powiedział Javier Varela, wiceprezes ds. operacji przemysłowych i jakości w Volvo Cars. Nasze działania produkcyjne i bliska współpraca z dostawcami są kluczowe dla osiągnięcia naszych przyszłych celów w zakresie elektryfikacji i neutralności klimatycznej. Nasz zakład w Gandawie jest przygotowany na całkowicie elektryczną przyszłość i będzie ważną częścią naszej globalnej sieci przemysłowej w nadchodzących latach.

Oprócz Volvo C40 Recharge, w tej samej fabryce produkowany jest w pełni elektryczny Volvo XC40 Recharge (fot. Volvo Cars)

C40 Recharge jest także pierwszym modelem w gamie Volvo, którego nie zamówimy ze skórzanymi siedzeniami. Nie oznacza to, że w środku jest ubogo. Nic z tych rzeczy – marka nie rezygnuje ze swojej skandynawskiej elegancji, jednak skórę zastąpiły ekologiczne materiały – widzieliśmy to auto na żywo i możemy potwierdzić, że pod względem klasy – mimo braku skór, fani marki się nie zawiodą.

Każde Volvo C40 Recharge opuszczające fabrykę ma wbudowany moduł łączności bezprzewodowej z nieograniczoną transmisją danych. To nie tylko pozwoli przyszłym użytkownikom modelu C40 Recharge korzystać z wielu usług cyfrowych na pokładzie, ale też producentowi umożliwi systematyczne doskonalenie tego auta również po jego wyprodukowaniu, za pośrednictwem bezprzewodowych aktualizacji oprogramowania.

Pierwsza produkowana w Belgii wersja C40 Recharge jest jednocześnie odmianą najmocniejszą wyposażoną w napęd składający się z dwóch silników elektrycznych, jednego na przedniej i jednego na tylnej osi, zasilanych z akumulatora o pojemności 78 kWh, który można naładować od 10 do 80 proc. w ciągu około 40 minut z odpowiednio szybkiej ładowarki. Przewidywany zasięg wynosi około 440 km.

Volvo XC40 Recharge ma naprawdę zaskakujący napęd, taki sam jest w C40 Recharge

Total
0
Shares