Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Więcej pojazdów e-kontroli SPPN w Warszawie

Warszawska e-kontrola będzie jeszcze szczelniejsza, flota aut kontrolnych wzbogaci się o cztery pojazdy. A już teraz system jest bardzo skuteczny
Auto systemu e-kontroli w Warszawie (fot. ZDM w Warszawie)

Warszawski ratusz podpisał umowę, na mocy której władze miasta otrzymają kolejne cztery auta marki Nissan Leaf do patrolowania ulic i parkingów miejskich w ramach systemu e-kontroli SPPN. W ten sposób flota japońskich elektryków do e-kontroli w stolicy wzrosła do siedmiu pojazdów. Zdaniem Zarządu Dróg Miejskich auta wykonują pracę 10-krotnie wydajniej niż piesze kontrole zaparkowanych pojazdów.

Płatne parkowanie – rozszerzenie SPPN w stolicy wstrzymane

e-kontrola – jak to działa?

Przejechała kontrola a ty dopiero przy parkomacie? Bez obaw, powtórny przejazd zweryfikuje opłatę (fot. Lukasz Wrobel / Shutterstock)

Każdy pojazd e-kontroli warszawskiej SPPN po prostu jeździ po strefie i robi zdjęcia. Fotografie są przetwarzane, sprawdzane jest wniesienie opłaty, a w przypadku jej braku – wysyłane jest wezwanie do zapłaty. Kierowcy, którzy akurat byli w drodze do parkometru nie muszą się jednak obawiać automatycznej kary – ta zostanie nałożona gdy nieopłacone auto stoi w tym samym miejscu również po powtórnym przejeździe pojazdu e-kontroli. System rozpoznaje też etykiety aut kierowców uprawnionych do bezpłatnego parkowania w SPPN. Wyjaśnia to poniższe wideo:

e-kontrola – dalsze plany ZDM

Umowa na kolejne cztery samochody do e-kontroli jest już podpisana, a auta mają być dostarczone do 60 dni od jej podpisania, ale to nie koniec planów rozwoju tego systemu. Jeszcze na jesieni stołeczny ratusz planuje dalsze inwestycje we flotę (podpisana umowa przewiduje opcję domówienia kolejnych dwóch pojazdów), a także doposażenie patroli pieszych w system e-kontroli (skończy się wstawianie wezwań za wycieraczkę, dane trafią do centralnego systemu e-kontroli).

e-kontrola – garść statystyk

System funkcjonuje w Warszawie już ponad półtora roku. Od momentu jego wprowadzenia samochody ZDM przejechały 116 104 km nie emitując ani grama CO2 i spalin oraz skontrolowały 5 494 521 pojazdów. Wynikiem tych kontrolnych przejazdów było wystawienie aż 252 485 kar za brak uiszczonej opłaty za parkowanie. Przypominamy, że każdy kierowca wezwany do uiszczenia opłaty karnej może, w razie wątpliwości, samodzielnie sprawdzić dokumentację zdjęciową wykonaną w momencie kontroli. Wystarczy odwiedzić specjalny serwis internetowy, wpisać numer rejestracyjny własnego auta oraz kod PIN widoczny na wezwaniu do zapłaty.

E-kontrola to bardzo skuteczny system, dzięki któremu miasto namierza ponad tysiąc kierowców dziennie, którzy unikają opłaty za parkowanie. Wpływy ze strefy SPPN od momentu wdrożenia opisywanego rozwiązania sięgają pół miliona złotych. Dziennie.

Ile kosztuje teraz parkowanie w SPPN?

Total
0
Shares