Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wielkie słowa, mała Toyota – AYGO X prologue

AYGO X prologue (fot. Toyota)
AYGO X prologue (fot. Toyota)

Toyota AYGO na nowo? Europejskie studio projektowe Toyoty ED2 podjęło się tego wyzwania, by stworzyć auto o bardziej pikantnej stylistyce. AYGO X prologue to zapowiedź nadchodzącej generacji AYGO.

Począwszy od premiery w 2005 roku Toyota nieprzerwanie oferuje AYGO. Toyota uważa klasę małych samochodów za ważny i potrzebny segment na tym rynku, dlatego powierzyła projektantom studia ED2 realizację nowej wizji. Ich zadaniem było, by na nowo spojrzeli na segment A i wyobrazili sobie, czym małe samochody mogą się stać dla europejskich kierowców, by odpowiedzieć na ich potrzeby i preferencje. Mieli także udowodnić, że nawet najmniejsze i najtańsze samochody mogą wyróżniać się atrakcyjną stylistyką. Czy to się udało?

Czym jest Studio ED2?

AYGO X prologue (fot. Toyota)
Pierwsze projekty AYGO (fot. Toyota)

Studio ED2 ulokowane w pobliżu Nicei na francuskim Lazurowym Wybrzeżu odpowiada za opracowanie europejskich modeli Toyoty. Nowy projekt został powierzony zespołowi projektantów, którzy zdecydowali, że nowa odsłona małej Toyoty będzie jeszcze bardziej śmiała niż dotychczas. Tak powstało AYGO X prologue.

Jakie jest AYGO X prologue?

AYGO X prologue (fot. Toyota)
Wyrazista stylistyka AYGO X prologue (fot. Toyota)

Model otrzymał większy prześwit i większe koła oraz wyższą pozycję za kierownicą, dzięki której kierowca zyskuje lepszą widoczność. Stylistykę podkreśla dwukolorowa kompozycja lakierowania nadwozia. Nowa, opadająca ku tyłowi linia dachu wzmacnia wrażenie dynamiki, sprawiając, że samochód wygląda bardziej sportowo. Z przodu światła otaczają maskę, tworząc kształt przypominający skrzydła. Duży grill, światła przeciwmgielne i osłona podwozia zostały uformowane w motyw sześciokąta.

Małe, ale praktyczne

AYGO X prologue (fot. Toyota)
Z tyłu dominuje praktyczność AYGO X prologue (fot. Toyota)

Tylna część AYGO X prologue została zaprojektowana w taki sposób, aby uwzględnić jego praktyczne walory. W osłonę tylnej części podwozia wbudowano mocowanie na bagażnik rowerowy. W lusterku bocznym zamontowano sportową kamerę, aby można było uchwycić najciekawsze chwile z każdej wyprawy. Zintegrowany bagażnik dachowy, który tworzy spójną kompozycję z sześciokątnymi tylnymi światłami, również podkreśla rekreacyjny charakter auta.

Projektowanie w czasie pandemii

AYGO X prologue (fot. Toyota)
To nie jest łazik księżycowy, a design nowej AYGO X prologue (fot. Toyota)

Projektowanie AYGO X prologue stanowiło ogromne wyzwanie organizacyjne ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią. Zarówno podczas spotkań, jak i pracy zdalnej, współpraca przebiegała bez zakłóceń – od ręcznych szkiców, przez modelowanie komputerowe i symulacje w wirtualnej rzeczywistości po modele 3D oraz końcowy produkt. AYGO X prologue udowadnia, że mały samochód może mieć charakter. Pytanie, czy ten charakter trafi w gusta klientów.

Total
0
Shares