Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Wszystkiego najlepszego dla Lamborghini Diablo

Diablo
Lamborghini Diablo (fot. Lamborghini)

Automobili Lamborghini obchodzi w tym roku 30-tą rocznicę powstania Diablo. To jeden z najbardziej kultowych modeli w historii marki. Na rynku dostępny był od stycznia 1990 roku.

Project 132

Historia Diablo rozpoczęła się w 1985 roku. Projekt został nazwany Project 132, a jego celem było zastąpienie Countacha na szczycie gamy Lamborghini. Purystyczne, agresywne linie nadwozia są wynikiem projektu Marcello Gandiniego, który został częściowo zmieniony przez centrum projektowe Chryslera (amerykańska firma w międzyczasie stała się większościowym udziałowcem Automobili Lamborghini).

Diablo
Ten widok jest równie włoski, co kawałek pizzy na tle Koloseum (fot. Lamborghini)

Diablo było najszybsze

Diablo było oficjalnie najszybszym samochodem produkcyjnym na świecie w chwili premiery, rozwijającym prędkość maksymalną 325 km/h. Jego imponująca dynamika była wynikiem intensywnych prac rozwojowych z udziałem mistrza rajdowego Sandro Munari. Silnik Diablo ma klasyczną, wzdłużną 12-cylindrową konfigurację w układzie V. Motor ma pojemność 5.7, cztery wałki rozrządu w głowicy i cztery zawory na cylinder oraz jest wyposażony w wielopunktowy wtrysk elektroniczny. Taki zestaw zapewnia moc 485 KM i 580 Nm momentu obrotowego. Żadne elektroniczne systemy wspomagania jazdy, ani wspomaganie kierownicy nie były dostępne do aż do 1993 roku.

Diablo
Dwa silniki V12 i łącznie około 1000 KM (fot. Lamborghini)

Diablo VT

W 1993 roku firma Automobili Lamborghini wprowadziła na rynek Diablo VT, pierwsze Lamborghini Granturismo wyposażone w napęd na cztery koła. Auto otrzymało również szereg ulepszeń mechanicznych i zmian stylistycznych, które wkrótce zostaną wprowadzone również w wersji z napędem na tylną oś. W 1993 roku została zaprezentowana specjalna seria SE30, upamiętniająca 30 lat od powstania firmy, z mocą zwiększoną do 523 KM.

Diablo
Przednie reflektory pochodzą z NIssana 300 ZX (fot. Lamborghini)

Diablo SV

Diablo SV zadebiutowało na targach motoryzacyjnych w Genewie w 1995 roku i było dostępne tylko jako wersja z napędem na tył o maksymalnej mocy 510 KM. SV miał również regulowany tylny spoiler. W grudniu tego samego roku na rynku pojawiło się też Diablo VT Roadster. To pierwsze 12-cylindrowe Lamborghini z otwartym dachem, produkowane seryjnie.

Diablo
Lamborghini od lat umieszcza na silnikach oznaczenie, w którym podaje kolejność zapłonów poszczególnych cylindrów (fot. Lamborghini)

Przejęcie przez Audi

W 1999 roku, po zakupie Automobili Lamborghini przez Audi Group, miała miejsce prezentacja „liftingu” Diablo SV zaprojektowanego przez Luca Donckerwolke, pierwszego wewnętrznego projektanta Lamborghini. Z mechanicznego punktu widzenia silnik, teraz o mocy 529 KM i momencie obrotowym 605 Nm, był wyposażony w system zmiennych faz rozrządu i, po raz pierwszy w Lamborghini, hamulce otrzymały ABS. Lamborghini Diablo powstało w ilości 2903 egzemplarzy. Pozostał był dostępny w ofercie aż do 2001 roku, kiedy to zastąpił go model Murciélago.

Total
0
Shares